Gebelikte 27. Hafta

1

Tebrik ederiz! Bu hafta itibariyle üçüncü üç aylık döneme giriyorsunuz. Gebeliğinizin 27. haftası hakkında merak ettiğiniz tüm konuları sizler için ele aldık.

Gebeliğin 27. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Hamileliğinizin bu haftasında bebeğinizin daha fazla hareket ettiğini hissetmektesiniz. Bebeğinizin hareketlerinin bir kısmı, hıçkırıklarından dolayı olabilirken, diğer bir kısmı ise bebeğinizin fiziksel yer değişim ile ilgili olduğunu fark edeceksiniz. Çoğu kadın, bu hareketleri keyif verici bulmaktadır ve bu durum genellikle anne ile çocuk arasındaki bağlanma duygusunu pekiştirmektedir.

Birçok kadın doktor kontrolünde bebeğinin nasıl hareket ettiğini sık sık sormaktadır. Bebeğinizin tekme sayısını belirlemeniz doktorunuz tarafından istenebilir. Bebeğiniz normalden daha az aktif görünüyorsa, bunu doktorunuzun bilmesi gerekmektedir.

27 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz 35 cm uzunluğunda ve 650 gram ile 1.5 kg arası ağırlığındadır.

Gebeliğin 27. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebekler 27 ve 28. haftada gözlerini açıp kapatabilmektedir. Düzenli bir uyanma ve uyku döngüsü geliştirmektedir. Yalnız, sizinki ile aynı olmayabilir. Bu durum normal karşılanmaktadır.

Ayrıca rahim, ritmik hareketler hissetmektedir ve rahminizde nelerin olduğunu merak edebilirsiniz. Muhtemelen bebeğiniz hıçkırmaktadır. Bu tamamen normaldir ve bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam ettiği için gebeliğinizin bu son üç aylık döneminde bu durum oldukça sık ortaya çıkabilmektedir.

Gebeliğin 27. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Henüz doğum öncesi hazırlık sınıflarınızı/doğuma hazırlık kursu/hamilelik kursu düzenlemediyseniz şimdi tam zamanıdır. 37. haftanın sonuna kadar doğum öncesi hazırlık sınıflarınızı tamamlanmasını istediğinizi unutmayın. Doğum öncesi hazırlık sınıfları için Hamile eğitim merkezleri için doktorunuzla görüşebilir, sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Eğer çocuksuz bir anne adayıysanız, bir arkadaşınızdan, aile üyelerinizden veya Douladan (Anneye ve ailesine doğumdan önce, doğum sırasında ve loğusalıkta fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan bu konuda eğitimli profesyonellerdir. Eski Yunanca’da “hizmet eden kadın” anlamına gelmektedir.) anneye tek başına eğitim verecek özel bir sınıf çalışması isteyebilirsiniz.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Enerji seviyenizin hala 27. haftada yüksek olması ve bebekten önce zamanınızı maksimize etmeye çalışmanız mümkündür. Vücudunuzun bebeğinizin büyüklüğüne uyum sağlaması ve gebelik semptomlarına paralel olarak yeterince dinlenmek için mücadele etmektesiniz.
Uykunuzu iyileştirmek, fiziksel ve duygusal gerginliği azaltmak için bazı teknikler deneyin.

Uykunuzu iyileştirmek için bazı ipuçları:

• Rutin bir uyku zamanlamasını sürdürmek
• Sağlıklı yiyecekler yemek
• Akşam aşırı sıvı tüketiminden kaçınmak
• Egzersiz yapmak – Açık havada yürüyüş gibi
• Yatmadan önce gevşeme tekniklerini kullanmak

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz İçin İpuçları

Hastanelerin büyük çoğunluğunun, bebeğinizin sizinle eve gitmesine izin vermeden önce arabanızda bebek araba koltuğuna sahip bulunması gerektiğinizi biliyor muydunuz? Eğer bir bebek/çocuk araba koltuğu seçmediyseniz, bir tane aramaya başlamanın vakti gelmiş demektir.

Çevrenizde daha önce kullanan size ürün/marka/model tavsiye edebilecek anneler varsa onlarla görüşmeniz sizin için iyi olacaktır.

Ayrıca araç koltuğunun arabanız için uygun olduğundan ve doğru takıldığından emin olmanızda fayda vardır. Bu konu hakkında bebek alışverişi yapacağınız mağazalardan teknik bilgiye sahip olabilirsiniz.

Baba İçin İpuçları

Eşiniz gebeliğin son birkaç haftasına ilerledikçe iş yapması zorlaşır ve hatta tehlikeli olan bazı ev eşyaları da olabilir. Yüksek raflarda bulunan eşyaları yerleştirerek ve perde asmaya yardım ederek bu görevleri eşinizin üzerinden alarak eşinizi rahatlatmış olacaksınız. Zorlu lekeler konusunda kullanılacak temizlik maddelerini içeren temizlik işlerinde de yardımcı olmanız son derece önemlidir. Bu küçük yardımlar eşinizin gebeliği için büyük farklar yaratabilir.