Gebelikte 28. Hafta

2

Bebeğinizi kucağınıza almaya bir hafta daha yaklaştıkça gebeliğinizin en heyecanlı kısmı başlamaktadır. Bebeğinizin 28. hafta gelişimi ve sizin hayatınızdaki değişiklikler hakkında bakalım neler öğreneceğiz?

Hamileliğin 28. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Her hafta olduğu gibi rahminiz büyümeye devam etmektedir. Rahminiz, 9 cm kadar göbek deliğinizin üstünde hissedilebilmektedir. Kilo alımınız 8 ile 11 kg arasındadır.
Bir sonraki randevunuzda kilo alım sorunlarınızı doktorunuz ile görüşmelisiniz. İçinde bulunduğunuz üçüncü üç aylık dönemde, hamilelik belirtileri bir kez daha değiştiğini fark etmektesiniz. Birçok kadın bu haftada bacak krampları, kabızlık, uykusuzluk ve hemoroid gibi sıkıntılar yaşamaya başlayacaktır.

28 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 36 cm uzunluğundadır ve 750 gram – 1.6 kg arası ağırlığındadır. Bebeğiniz hala küçük gözükmektedir, ancak gebeliğin son birkaç haftasında bebeğinizin önemli miktarda kilo alacağını unutmayınız.

Gebeliğin 28. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin beyni daha karmaşık bir organa dönüşmeye başlamıştır. Bu haftaya kadar, bebeğinizin beyni nispeten pürüzsüz görünmekteydi, ancak bu haftadan başlayarak beynin yüzeyi boyunca çizgiler gelişecektir. Beyin dokusunun miktarı 28.haftada artmaya başlamaktadır.

Bebeğinizin saç büyümesi de devam etmektedir. Kaşları ve kirpikleri görünmektedir, bebeğinizin kafasındaki saçlar daha da büyümektedir. Bebeğiniz, cildindeki yağ depolamasının gelişmesi sayesinde biraz daha yuvarlak görünmeye başlamaktadır. Bu, hamileliğinizin geri kalanında devam edecek olan gelişimin önemli bir parçasıdır.

Gebeliğin 28. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Bir sonraki kontrolünüzde aşağıdakiler için hazırlıklı olmalısınız:

  • Kanınızda Rh antikoru bulunmadıysa, size 28.haftada ve muhtemelen doğum sonrası Rhogam (Rh faktörü veya D antijenine karşı bağışıklık geliştirmenizi önler) verilmektedir.
  • Fetusun (Ceninin) hareketlerinin izlenmektedir.
  • Bebeğinizin tekmelerinin fark edilmesi ve sayılması için nasıl yol izleneceği konusunda bilgiler verilmektedir.
  • Gebe bilgilendirme sınıfları/ Doğum sınıfları seçenekleri hakkında bilgi verilmesi
  • Emzirme ve biberon ile besleme hakkında konuşulması
  • Büyük ihtimalle 36 haftaya ulaşana kadar her 2 haftada bir doktorunuzu ziyaret etmeye başlayacaksınız. 36.haftadan sonraki ziyaretleriniz haftalık olarak planlanacaktır.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Bebeğinizi kucağınıza almaya daha çok haftalar varmış gibi hissedebilirsiniz, ancak hastaneye gidiş için planlar yapmaya başlamanız gerekmektedir. Bebeğiniz erken gelmeye karar verirse, yapacağınız bu planlar özellikle yararlı olacaktır.

Aksi bir durumda eşinize ulaşamadığınızda bir B planına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca, doğum yeri ile ilgili çeşitli yol güzergahları planlamak isteyeceksiniz. Bazı erkekler, planlamanın bu bölümünde yaratıcı olmaya ve mümkün olan en kısa ve en hızlı rotayı bulmaya çalışırken bu durumu heyecan verici bulmaktadırlar.

Baba için İpuçları

Bu haftalarda eşinize yapacağınız masaj eşinizi oldukça rahatlatabilir. Bu arada eşinizin büyüyen karnını severek bebeğinizle konuşmaya başlamalısınız, çünkü artık sesinizi tanımaktadır.