Gebelikte 29. Hafta

0

Üçüncü üç aylık dönemin ilk iki haftası gerisindesiniz. Küçük bebeğinizin doğumuna daha da yakınlaşıyorsunuz. Bakalım bu hafta sizi neler bekliyor.

Hamileliğin 29. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Bu haftadaki toplam gebelik kilo kazanımı 19 ile 25 kilogram arasında olmalıdır. Rahminiz, karnınızın 9 ile 10 cm kadar üzerinde hissedilebilmektedir.

Geçen hafta, gebeliğin ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkan bazı rahatsızlıklardan bahsetmeye başlamıştık. Örneğin kabızlık buna bağlı olarak da hemoroid, hamilelik sırasında sık görülmektedir ve karın ağrısı ya da rahatsızlık hissi, seyrek de olsa bağırsaklarda hareketlilik ve sert dışkı çıkışına neden olabilmektedir.

Aşağıda, kabızlığın oluşmasını önlemeye yardımcı olması adına birkaç öneri vardır:

  • Meyveler, sebzeler, kahvaltılık tahıllar, tam tahıllı ekmekler, kuru erik ve kepekli ürünler gibi yüksek lifli beslenme ürünleri yemelisiniz.
  • Her gün 10 ile 12 bardak su tüketmelisiniz.
  • Yürüyüş, yüzme gibi haftada üç kere 20-30 dakika boyunca hafif yapılacak egzersizler bağırsakların hareketlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Doktorunuz ile görüşerek demir takviyesi alıyorsanız azaltmalısınız.

Gebeliğin 29. Haftasında Bebeğiniz Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz şu anda 38 cm üzerindedir ve 900 gram – 1.9 kg ağırlığındadır.

Gebeliğin 29. Haftasında Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz bu hafta da hızla büyümektedir. Bebeğiniz kilo almaya devam etmekte ve baş kısmı da büyümektedir. Bu, 28.haftada başlayan hızlı beyin gelişiminden kaynaklanmaktadır. Kaslar ve akciğerler de olgunlaşmaya devam etmektedir.

Bu haftada çok gelişme meydana geldiğinden, bol miktarda besin alıp dinlenmeniz gerekmektedir. Yeterli miktarda protein, vitamin C, folik asit, demir ve kalsiyum aldığınızdan emin olmalısınız. Beslenme ve almanız gereken uygun miktarda vitaminle ilgili hala sorularınız varsa, doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin 29. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Artık topuklu ayakkabılar giymek yerine düz ve konforlu yani rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Kilo alımından ve bebeğin hızla büyümesinden dolayı hareketlerinizin yavaşladığını fark edeceksiniz. Eğer bu zamana kadar ev işlerini kendiniz yaptıysanız ve yardımcı bayan almadıysanız bu haftadan itibaren yardım edecek bir bayan araştırma zamanı gelmiş demektir. 29. gebelik haftasında eşiniz ile birlikte bebeğinize vereceğiniz ismi düşünmeye başlayabilirsiniz. İsim için size bir takım önerilerimiz olabilir, lütfen tıklayınız.  

Baba için İpuçları

Baba adayı olarak, bebek bekleyen bir annenin doğum sancısı çektiğinde, bu durumun ne olduğunu ve sizden ne bekleyebileceğini önceden bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca sigara ve alkol konusundaki dikkat, gebeliğin her haftasında olduğu gibi bu haftada da devam etmektedir. Bu maddeleri hem kullanılmamalı hem de eşinizi yani anne adayını sigara içilen ortamda bulundurmamalısınız.