Gebelikte 3. Hafta

0

Tebrik ederiz! Hamileliğin üçüncü haftası, genellikle yumurtlama ve implantasyon meydana gelmektedir. Gebeliğin 3. haftasında bedeniniz ve bebeğiniz hakkında bilmeniz gerekenler…


Gebeliğin 3. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Birçok anne adayı herhangi bir değişiklik fark etmez. Ancak hafif kramplar yaşar ve yumurtlama çevresinde artan vajinal akıntıya maruz kalırlar. Yumurtlama sırasında, yumurtalıklar rahime doğru fallop tüpleri yoluyla seyahat etmeye başlar ve rahime olgun yumurta bırakır.

Sperm, fallop tüpündeki yumurtayı döllemek için rahimin içinden geçmektedir. Yalnızca tek bir sperm bir yumurtayı dölleyebilmektedir. Hem sperm hem de yumurta, toplam 46 kromozom içeren zigottan oluşan 23 kromozoma sahiptir.

Bu oluşumla, gelecekte gebe kalacağınız zaman bebeğinizin cinsiyeti, göz rengi, saç rengi ve diğer birçok özelliği önceden belirlenmiş olmaktadır.

Zigot, fallop tüpleri vasıtasıyla rahim içine dolaşmaya başlar ve rahim duvarına kendiliğinden yerleşmektedir.

Gebeliğin 3. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Blastotist (İçinde sıvı toplanmış olan bu hücreler kümesi anlamında gelmektedir.) büyümekte ve bu noktada hızla çoğalmaktadır. Blastosistinin bir kısmı hCG (Human chorionic gonadotropin – İnsan Koryonik Gonadotropin üretecek ve plasenta haline gelecektir. Gebelik testleri ile tespit edilen gebelik hormonu budur.

Amniyon sıvısı da hücrelerin etrafında toplanır ve bebeğinizi gebelik boyunca korur ve olacak zararları en aza indirgemektedir. Cenin gelişiminin önemli yönleri beyin, omurilik, kalp, mide ve bağırsak sistemi gelişimi de dâhil olmak üzere bu hafta başlamaktadır.

Gebeliğin 3. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Vücudunuzdaki embriyo çok küçük ve bebekten çok hücreye benzemektedir. Bir toplu iğne başı büyüklüğünde ve yaklaşık 0,048 mm uzunluğundadır. İnsan gözü ile görülebilecek büyüklüktedir.

Gebeliğin 3. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Egzersiz, gebelik sırasında çok önemlidir. Bir egzersiz programına başlamadan veya devam etmeden önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Unutmayınız ki, bebeğiniz yaptığınız her şeyin hem iyi olanından hem de kötü olanından etkilenmektedir. Özellikle alkol, bazı ilaçlar, bazı gıdalar, kafein ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Beslenme, gebeliğin başlarında da en önemli dikkat edilmesi gereken husustur. Folik asit ve diğer gerekli besin maddeleri ve vitaminler ceninin büyümesi ve sağlıklı bir gebelik geçirmeniz için gereklidir. Yeterli miktarda protein ve kalsiyum ile dengeli bir diyet, hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir.

Gebeliği Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Vücudunuz bazı ciddi değişiklikler geçirmeye başlamakta ve zaman zaman bunalmış hissedebilirsiniz. Yeterli istirahat ve beslenme ihtiyacınızı ihmal etmediğinizden emin olun. Dinlenmek için zaman ayırıp gevşeyebilir ve gebe kalmanızın tadını çıkartabilirsiniz. Stres, vücudunuz için en kötü şeydir ve bebeğinize faydası olması açısından gebelik sırasında stres seviyenizi düşük tutmak için teknikler kullanın.

Anne Adayının Ortağı Baba için İpuçları

Planlı bir gebelik olsa bile hem siz hem de eşiniz için ortaya çıkabilecek endişeleriniz olabilir. Birbirinize karşı açık olun ve endişelerinizi tartışın, paylaşın. Önünüzdeki 37 hafta içinde ona destek olabilirsiniz.