Gebelikte 30. Hafta

0

Bebeğinizi kucağınıza almanıza sadece 10 hafta kaldı. Doğum yapacağın ana kadar, aşağıdakilerden bazılarının gebeliğinizin 30. haftasında gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

Gebeliğin 30. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğinizin kalan bu son haftalarında daha yorgun olduğunuzu fark etmektesiniz. Geceleri uyumada zorluk çekmeniz normal bir durumdur.  Bazı kadınlar daha sağlıklı bir şekilde uyuyabilmek için farklı uyku pozisyonlarını denemektedir. Üçüncü üç aylık döneminizde ruh hali değişiklikleri yaşayabilirsiniz. Bazı bayanlar ise bu ruh hali değişikliklerini gebeliğinin daha önceki dönemlerinde yaşamış olabilir.

Ruh hali değişikliklerinin yanında fiziksel değişiklikler de söz konusu olabilir. Şöyle ki vücudunuz eklemlerin gevşemesine neden olan bir dizi hormon üretmektedir. Bu durum, ayaklarınızın aslında daha büyümesine neden olmaktadır.

30 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz şimdi 39 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1 ile 2 kg ağırlığındadır.

Gebeliğin 30. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz büyümeye devam ederken, rahminizin daha büyük bir bölümünde yer alacaktır. Büyümekte olan bebeğinize vücudunuzda yer olmadığını düşünmeyin, ancak rahminizin göğüs kafesinin altına uzamasıyla bebeğinizin yer sıkıntısı çözülmüş olacaktır.

Bebeğinizin gözleri daha gelişiyor ve şimdi açık renk ile karanlık arasındaki farkı söyleyebilecek durumdadır. 30 haftalık bebekler gözleriyle ışık kaynağını bile takip edebilirler.

Gebeliğin 30. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Hamileliğiniz bitmesine yaklaşık 10 hafta kaldı. Şimdi, size sunulan doğum seçeneklerini düşünmeye başlama zamanıdır.

Aşağıda, mevcut seçeneklerden bazıları kısaca açıklanmaktadır:

Normal Doğum:

En yaygın ve en güvenli doğum türüdür. Bebek doğum kanalından doğmaktadır. Ne zaman doğum yapacağınızı bilmek zordur, ancak çoğu kadın yaklaşık 38-41 gebelik haftasında doğum yapmaktadır.

Normal Doğumun (vajinal doğumun) Faydaları:

 • Hastanede kalış süreleri kısalır.
 • Enfeksiyon riski düşüktür.
 • Daha hızlı toparlanma ve hayata devam etme
 • Normal olarak doğan bebekler daha düşük solunum sıkıntısı riski taşırlar.
 • Normal doğum her zaman mümkün olmayabilir.
Normal Doğum Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın.

Sezaryen doğum (C-kesit), özellikle bu komplikasyonlardan biri mevcutsa, sizin ve bebeğinizin güvenliği için gerekli olabilir:

 • Bebeğiniz baş aşağı pozisyonda değilse
 • Bebeğiniz doğum kanalından geçemeyecek kadar büyükse
 • Bebeğiniz sıkışmış durumdaysa

Sezaryen Doğum (C-kesit):

Elbette, tüm doğumların planlandığı şekilde gerçekleşmediğini biliyoruz. Sezaryen veya C-kesit doğum, bebeğinizin karnınızdan ve rahminizden cerrahi bir kesiyle alınmasıdır. Bazı durumlarda bir C-kesiti önceden planlanmıştır.

Sezaryen gerektiren olaylar:

 • Çoğul gebelik (ikizler, üçlüler, vb)
 • Çok büyük bir bebek
 • Önceki cerrahi durumlar, C-Kesitler veya diğer rahim koşulları
 • Plasenta previa (plasenta rahimde düşük olduğunda ve rahim ağzını örttüğünde)
 • Genel anestezi veya epidural anestezi yöntemiyle doğum gerçekleşmesi
Sezaryen Doğum Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın.

Bazı sağlıklı gebeler sezaryen doğum ister, böylece doğum tarihlerini seçebilir veya normal doğumdan kaçınabilirler. Bunlar tıbbi nedenlerden değildir ve doktorları o seçimle aynı fikirde olmayabilir.

Gebeliğinizi Daha İyi Yaşamanız İçin İpuçları

Gebeliğin bu aşamasında birçok kadın sırt ağrısının arttığını bildirmektedir. Bu kilo artışı ve bebeğin büyümesiyle ilgilidir. Sırt ağrısı yaşıyorsanız, duruşunuzu değerlendirmek isteyebilirsiniz. Doğru duruş, yaşadığınız bel ağrısını hafifletebilir.

Baba için İpuçları

Hafta 30 da bebeğinizin hareketlerini hissetmek mümkündür. Bebeğinizi hareket ettirmek için elinizi eşinizin karnına koymak ve bunu hissedebilmek için biraz zaman ayırmalısınız. Bu anlar, bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olmakla beraber aynı zamanda eşinizle de biraz özel zaman geçirmenizi sağlayacaktır.