Gebelikte 31. Hafta

0

31. haftada bebeğinizi kucağınıza almaya gün ve gün yaklaşıyorsunuz. İşte bu süre içinde sizi bekleyen neler var, öğrenelim.

Gebeliğin 31. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Göğüslerinizden sızmaya başlamış sarımsı veya kremsi bir madde fark etmektesinizdir. Bu maddenin adı kolostrum veya süt öncesi olarak bilinir. Kolostrum, hamilelik sırasında ortaya çıkan ve bebeğin doğumundan sonra birkaç gün süren anne sütünün ilk aşamasıdır.
Düzenli emzirmeye başladıktan sonra üretilen sütten daha koyu ve kıvamlı yapıya sahiptir. Tüm hamile bayanlar kolostrum sızdırmaz, ancak her iki durumda normal kabul edilmektedir.

Sızıntının yalnızca günün belirli saatlerinde meydana geldiğini fark edebilirsiniz. Gün boyunca sızıntı yaşarsanız, kolostrumun emilmesi için sütyeninize yerleştirilebilecek bazı göğüs pedlerine ihtiyaç duymak isteyebilirsiniz.

Birçok kadın, gebeliğin son birkaç haftasında Braxton Hicks kasılmalarını yaşamaya başlamaktadır. Braxton Hicks kasılmaları ikinci üç aylık dönemden daha erken başlayabilir; ancak bu kasılmalar üçüncü üç aylık dönemde en yaygın olanıdır.

Rahmin kasları yaklaşık 30 ile 60 saniye veya 2 dakika kadar sürmektedir. Bu kasılmalar gerçek doğum kasılmaları için sizi hazırlamaktadır, bu sebeple Braxton Hicks “uygulama kasılmaları” olarak da adlandırılmaktadır ve bu kasılmalar size gebeliğiniz sırasında nefes egzersizleri yapmak için çok büyük bir fırsat olmaktadır.

31 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz büyümeye devam etmekte ve 40 cm uzunluğunda ve 1.1 ile 2.3 kg ağırlığındadır.

Gebeliğin 31. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz derinin altında yağ tabakası geliştirmeye devam etmektedir. Bu, bebeğinize yeni doğan bir görünüm kazandırmaktadır. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca bebeğiniz daha fazla kilo almaya başlayacaktır.

Unutmayın, bir yeni doğanın ortalama kilosu 3 kg ağırlığında ve yaklaşık 48 ile 53 cm uzunluğundadır.

Gebeliğin 31. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Emzirmeyi mi yoksa biberon ile beslemeyi mi tercih edeceğinize karar verdiniz mi? Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Seçenekleriniz üzerinde araştırma yapmak; bebeğinizin sağlığı için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Gebeliğinizi Daha İyi Yaşamanız İçin İpuçları

Ne yazık ki, Hemoroid hamilelik sırasında nadir görülmemektedir. Hemoroid, rektumda (dışkının geçici bir süre depolanmasını sağlayan sindirim sisteminin bir alt parçasıdır.) şişmiş damarlardır ve acı vericidir. Genellikle üçüncü üç aylık dönemde görülmektedir.
Hemoroid kabızlık ile ilgilidir. Kabızlık, rektumda ve apış arasında artan baskıyla birlikte kadınların hemoroid yaşamasına neden olan başlıca nedendir.

Uzun süreli ayakta kalmak ve ilerleyen yaşlarda anne olmak hemoroid probleminin yaşanmasının faktörleri olabilmektedir. İyi ve sevindirici haber, hemoroid genellikle doğumdan sonra düzelmektedir. Bu arada hemoroid tedavisinde kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Aşağıdakilerden herhangi biri, basurun hafifletilmesine yardımcı olabilir:

  • Kaşıntıyı gidermek için bölgeye ıslak ya da kuru karbonat uygulayabilirsiniz.
  • Karbonat ile ılık banyo yapabilirsiniz.
  • Şişkinlik veya kanamayı azaltmak için limon suyu kullanabilirsiniz.
  • Yeterli sıvı alımı sağlanmalı ve lifli (posalı) yiyecekler tüketmelisiniz.
  • Hemoroidi önlemek için en iyi yolu kabız almaktan kaçınmaktır. Bu durum için herhangi bir ilaç almadan önce DAİMA doktorunuza danışmalısınız.

Baba için İpuçları

Yeni bir bebek sahibi olmak büyük bir sorumluluktur ve endişe dâhil olmak üzere çeşitli duygular hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bu duyguları sizin ve eşinizin potansiyel acil durumlara hazır olduğunuzdan emin olarak azaltabilirsiniz.