Gebelikte 32. Hafta

0

Bu son birkaç hafta yorucu hale gelebilir, ancak unutmayın ki her hafta küçük misafirin gelmesine bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

Hamileliğin 32. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Rahminizin üst kısmı, karnınızdan yaklaşık 10 cm kadar yukarıda ölçülmektedir. Rahmin üst kısmı yüksek olduğu için solununum sırasında nefes darlığı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun nedeni, büyümekte olan rahminizin diyaframa yapacağı baskıdan dolayıdır. Aynı zamanda artan basınç ile bir miktar da mide ekşimesine neden olabilmektedir.
Geçen 32 hafta boyunca kan hacmi % 40 artarak % 50’ye yükselmektedir, böylece vücudunuz hem sizi hem de bebeğinizi barındırabilecek ortam sağlanmaktadır.
Doğum sırasında kaybedilecek kan miktarını telafi edeceğinden bu artan hacim önemlidir.

Gebeliğin 32. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğinizin uzunluğu 41 cm‘den biraz fazla olup ağırlıkları 1.3 ile 2.5 kg arasındadır.

Gebeliğin 32. Haftada Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz büyümeye devam etmektedir. Ayak parmakları ve tırnak oluşarak akciğerler olgunlaşmaya devam etmektedir ancak birkaç hafta daha gelişmeye devam edecektir.
Bebeğinizin iskeleti tamamen oluşmuştur ancak kemikler halen çok yumuşak ve esnektir.

Gebeliğin 32. Haftasında Neleri Planlamalısınız ?

Hamileliğiniz sırasında herhangi bir komplikasyon yaşamadıysanız doktorunuzu düzenli olarak görüyorsunuz demektir. Yine de durum böyle olsa da, doktorunuz iki haftada bir ziyaret etmeye başlamanızı rica edecektir. Bu ziyaretler, önümüzdeki dört hafta içinde devam edecek ve sonra haftada bir sık sık ziyaretlere başlayacaksınız.

Bebeğinizin kordon kanını saklamayı düşünmüyor musunuz? Kordon kanı doğumdan sonra göbek bağı ve plasentada kalan kandır. Bu genellikle atılır. Bununla birlikte, kordon kök hücreleri, kemik iliği ile ilgili benzer hastalıkları tedavi edebilir. Bebeğinizin kordon kanı saklamanın uygun olup olmadığını değerlendirmek için tıbbi bir geçmişi ve risk değerlendirmesi yapılması önemlidir.

Gebelik 32. Hafta: Hamileliğinizi daha iyi geçirmek için ipuçları

Geçen hafta Braxton Hicks kasılmaları hakkında konuşmaya başlamıştık. Bu erken kasılmaları yaşıyorsanız, bunları hafifletmeye çalışmanın birkaç yolu vardır:

  • Eğer ayakta kaldıysanız oturmalısınız ve uzanırken de sık sık pozisyon değiştirebilirsiniz.
  • 30 dakika veya daha kısa süreli sıcak bir banyo yapabilirsiniz.
  • Sık sık su içmelisiniz ki çünkü kasılmalar su kaybına sebep olacaktır.
  • Bitki çayı ya da bir bardak ılık süt içebilirsiniz.
  • Bu adımlar kasılmalarınızı hafifletmeye yardımcı olmazsa, doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin 32. Haftasında Baba için İpuçları

Bebeğinizin gelişinin yakın zamanda olması, önceliklerinizi sorgulamanıza neden olabilmektedir. Bebeğiniz doğduğunda hayatınızın nasıl olmasını istediğinizi düşünmeye başlamalı ve planlar yapmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin doğumunda bulunmak isterseniz, özellikle iş seyahatinde olduğunuz zaman, biraz erteleme gerekebilir.