Gebelikte 33. Hafta

0

Bebeğinizi kucağınıza almanıza sadece 7 hafta kaldı. Bakalım bu hafta neler öğrenmeyi planlıyoruz.

Gebeliğin 33. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Rahminizin üst kısmı, karnınızdan yaklaşık 12 cm kadar üstündedir. Toplam kilo alım miktarınız 10 ila 12.7 kg arasında olmalıdır.

Suyunuzun ne zaman geleceğini (kesenin yırtılması/patlaması olarak da adlandırılır) söyleyebilecek misiniz acaba? Bunu merak edebilirsiniz. Bu, bebeği çevreleyen sıvı dolu kesenin patlamasıdır. 10 kadından sadece 1 tanesinde amniyon sıvı akışı hissedebilmektedir ve hatta yatarken yatakta sızıntı olarak gelmektedir. Bazı kadınlar da küçük bir damla şeklinde fark etmektedir.

Bazen amniyon kese, doğum sancısı başlamadan önce patlamakta ve kesenin patlaması sonucu suyun gelmesi gerçekleşmektedir. Sızan sıvının; amniyon sıvısı veya idrar olup olmadığı konusunda belirsiz olması çok yaygın bir durumdur. Amniyon sıvısı berrak ve kokusuzdur.

Kesenin yırtıldığını ve suyunuzun geldiğini sızıntının başladığını düşüyorsanız, doktorunuza hemen bilgi verilmesi gerekmektedir.

Suyunuz geldiğinde, doktorunuz ya da gebeliğinizi takip eden ebe/hemşireniz sizi görünceye kadar vajinanınıza bakteri üretecek herhangi bir şey yapmayınız, bir madde ile tampon uygulamayınız.

Sızıntının berrak ve kokusuz veya yeşilimsi veya kötü kokulu olup olmadığını doktorunuza bildirmelisiniz, çünkü bu enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Çoğu doktor, amniyon kesesinin koptuğu anda enfeksiyon gelişme riski nedeniyle sizi ve bebeğinizi değerlendirmek isteyecektir. Doktorunuz da bu noktada doğum eylemi başlatmaya karar verebilir.

Gebeliğin 33. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 42 cm uzunluğundadır ve ağırlığı 1.4 ila 2.7 kg arasındadır. Çünkü büyüme her bebek için bu süre zarfında değişebilmektedir. Bebeğiniz bu ölçümlere biraz uymayabilir, ki bu çoğu durumda tamamen normaldir.

Gebeliğin 33. Haftasında Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin cildi daha az kırmızı ve kırışmış görünmeye başlamaktadır. Yağ depoları derinin altında bırakılmaya devam etmektedir. Kemikler, kafatası haricinde sertleşmeye başlamaktadır, çünkü kafatası doğum için yumuşak ve esnek olmaya ihtiyaç duymaktadır.

Gebeliğin 33. Haftasında Neleri Planlamalısınız ?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuz epizyotomi ile ilgili doktorunuzla görüşmek için iyi bir zamandır. Epizyotomi, doğum sırasında bebeğin başı daha çıkmadan önce ve vajina açıklığının büyümesini sağlamak ve doğumu kolaylaştırmak adına perine bölgesine yapılan bir cerrahi kesidir. Çoğu uzman doktor ve sağlık kuruluşları, kesinlikle gerekli olmadıkça bir epizyotomi uygulamayı tercih etmemektedir.

Doğum sırasında epizyotomi uygulaması pratikte daha seyrek görülmektedir. Epizyotomiler, doğal yırtılma olayından çok daha fazla probleme neden olabilir.

Aşağıdakiler, bu cerrahi kesiye ihtiyaç duyma şansınızı azaltmak için önleyici tedbirlerdir:

  • İyi beslenme (Sağlıklı cilt daha kolay esner).
  • Kegels (pelvik taban kaslarınız için bir egzersiz)
  • Doğum sırasında sıcak kompres ve destek
  • Perine masaj teknikleri
  • Epizyotomiler hakkında daha fazla bilgi edinmeli ve endişeleriniz hakkında doktorunuza veya ebenizle konuşmalısınız.

Gebelik 33. Hafta: Hamileliğinizi Daha İyi Yapmak için İpuçları

Birçok kadın, hamileliklerinde bu noktada hala cinsel ilişki kurmanın güvenli olup olmadığını merak etmektedir. Doktorunuz size farklı bir şey söylemediği sürece güvenlidir.
Bununla birlikte, vücudunuzdaki değişiklikler bunu biraz daha zorlaştırabilir. Bununla birlikte, gebelikte seks yapmak için biraz daha rahat ve keyifli yollar vardır.

Baba için İpuçları

Bebeğinizin doğumuna hala birkaç hafta olsa da, siz ve eşiniz doğum sonrası kontrol için doğum kontrol seçeneklerini konuşmaya başlamalısınız. Eşiniz şu an için birçok değişiklik yapıyor, bu nedenle bunu düşünmeye başlamış bile olabilir. Bu konuyu gündeme getirmek için kasıtlı olun. Muhtemelen, siz ve eşiniz etkili bir yöntem seçebilmek için bunu araştırmak isteyeceksiniz. Unutmayınız, emzirirken kullanılamayan bazı doğum kontrol şekilleri vardır ve emzirmek sadece tek başına güvenilir bir doğum kontrol şekli değildir.

Daha fazla bilgi için Doğum Kontrolü ve Gebeliği Önleme konusuna bakabilirsiniz.