Gebelikte 34. Hafta

0

Tebrik ederiz gebelikte 34. haftasındasınız. Artık doğacak bebeğinizle tanışmaya bir hafta daha yakınsınız. Bu hafta öğreneceğiniz birkaç şey var.

Gebeliğin 34. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Rahminizin üst kısmı, karnınızdan yaklaşık 14 cm yukarıda hissedilmektedir. Her kadının gebeliğinin farklı olduğunu unutmamak gerekir, bu nedenle ölçümleriniz diğer gebe kadınlardan farklı olabilir. En önemli şey, rahmin düzenli bir hızda büyümesidir.
Tipik olarak amniyon sıvı miktarı 34 ile 36 hafta arasında doruğa ulaşmaktadır. 37.haftada, amniyon sıvı miktarı bebeğe daha fazla yer açmak için azalmaya başlamaktadır. Amniyon sıvı, vücudunuz tarafından emilmekte ve bebeğinizin hareket etmesi gereken boş yer miktarını da artırmaktadır. Bebeğinizin hareketlerinin farklı olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz.

34 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Büyük olasılıkla bebeğiniz yaklaşık 43 cm uzunluğundadır ve 1,6 ile 2,9 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

Gebeliğin 34. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor ?

Son birkaç haftadır, bebeğinizin cildinin altı yağ oluşumu ile dolmaya başladığından bahsetmiştik. Bu durum, gelişiminin önemli bir parçası, çünkü bu yağ depoları bebeğinizin doğumdan sonra vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olacaktır.
Merkezi sinir sistemi gelişmeye devam etmektedir. Akciğerleri iyi gelişmiş durumdadır. Çoğu sağlık kuruluşu, ideal olarak 38 ile 40 hafta arasında bebeğinizin halen anne karnında kalmasını isterken, bebeğiniz şu an rahim dışında yaşamaya uyum sağlayacak ortama sahiptir.

Gebeliğin 34. Haftasında Neyi Planlamalısınız ?

Bu süre zarfında doktorunuz aşağıdaki hususlar hakkında sizinle paylaşmaya başlayacaktır:

  • Sezaryen doğum (gerekirse)
  • Doğum sonrası doğum kontrol yöntemleri
  • Ayrıca, doktorunuzun ve diğer hastane personelinizin doğum sırasında ve doğum sonrasında kullanacakları çeşitli terimleri anlamanız gerekir.

Baba için İpuçları

Eşinizi, artık gebeliğinin 34. haftasında yaklaşan doğuma psikolojik açıdan hazırlamanız gerekmektedir. Eşinizin doktorundan sonra ona destek verecek en önemli kişi siz olacağınızdan bunu yapmanız eşinizi oldukça rahatlatacaktır. Doğum yapacağı gün yaklaştığından eşinizin sinirli ve stresli olmasını hoş karşılamalısınız. Oldukça anlayışlı davranmanız onun gergin olmasını biraz olsun hafifletecektir.