Gebelikte 35. Hafta

0

35. haftada bebeğiniz küçük bir yeni doğana benziyor ve onunla tanışmanıza sadece birkaç hafta kaldı. Bebeğiniz artık rahim dışında yaşam için neredeyse hazır haldedir.

Hamileliğin 35. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Rahminiz, göbek deliğinizden yaklaşık 15 cm uzaklıktadır. Bu hafta, 10 ile 14 kg arasında kilo artışınız olabilir. Eğer kilo artışınız ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuz ile görüşmenizde yarar olacaktır.

Nefes alış verişiniz rahat değilse, bunun nedeni büyük olasılıkla rahminizin; kaburganızın altında bulunmasıdır ve bu durum nefes almakta güçlük çekmenize neden olmaktadır.

Hamileliğinizin sonuna doğru, bebeğiniz, karnınızın alt tarafına inmeye başlayacaktır, bu durum hafifleme olarak bilinmektedir.

Bebeğiniz, alt karın bölgenize daha derin yerleşecek ve diyaframınıza baskı uygulayacaktır.

Hafifleme, nefes darlığı hissetmenize sebep olurken, mesanedeki baskıyı da arttırabilmektedir, bu da tuvalete girme ihtiyacınızı fazlalaştırmaktadır.

Gebeliğin 35. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz büyümeye devam etmektedir. Muhtemelen 44 cm uzunluğundadır ve 1.8 ile 3.2 kg ağırlığındadır.

Gebeliğin 35. Haftasında Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin büyümesinin büyük çoğunluğu 35 haftada tamamlanır. Bebeğinizin böbrekleri tamamen gelişmiştir ve karaciğer artık atık işlemeye başlamıştır.

Bebeğiniz çok büyüdüğü için, karnınızın içinde hareket alanı azaldığından hareketlerinde bir değişiklik fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu bebeğinizin hareket etmesini hissetmeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Bebeğiniz tekmeleme şekli aynı hareketliliktedir.

Gebeliğin 35. Haftasında Neleri Planlamalısınız ?

35 ile 36 haftaları arasında doktorunuz sizi doğumunuz olana kadar haftada bir kez görmeye başlamak isteyecektir. Hali hazırda başlamadıysanız, doktorunuz sizden bebeğinizin hareketlerini saymaya başlamanızı isteyecektir.

Bebeğinizin hareketlerini izlerken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • İdeal olarak, 2 saat içinde en az 10 hareket hissetmek isteyebilirsiniz.
  • Hareketleri kaydetmek için bir not defteri edinebilirsiniz.
  • Hala fazla hareket hissetmezseniz, doktorunuza danışınız.
  • Bebeğinizin tekme sayımında birkaç gün içinde belirgin bir düşüş fark ederseniz, doktorunuza danışınız.
  • Doğumundan sadece birkaç hafta sonra, bebeğiniz için bir çocuk doktoru bulmaya başlamanız gerekmektedir. Çocuk doktoru hakkında önerileri öğrenmek için Aile Hekimliğine, ailenize ve çocuklu arkadaşlarınızla konuşmanızda ya da olacaktır.

Saat başı sıkıntı olduğunda rahatlıkla telefon görüşmeleri yapabileceğiniz doktor, aşılar, düzenli yeni doğan randevularını planlama ve iptal etme konuları hakkında sorular sormanın iyi bir zamanıdır.

Baba için İpuçları

Bir köpek ya da kediniz varsa, babası olarak yeni doğacak bebeğinize uyum sağlamasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Ayrıca, evcil hayvanınızın aşılarının güncel olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Ve eğer evde beslenen hayvan evde ısırma ya da tırmalama gibi bazı kötü alışkanlıklara sahipse, bebeğiniz eve gelmeden önce onu bu alışkanlıklardan vazgeçirmek durumunda kalacaksınız.