Gebelikte 37. Hafta

2

Gebelikte 37. haftaya girmeniz, bebeğinizin doğumuna 1 aydan az süre var demektir. Hamileliğin 37. haftası hakkında merak ettiğiniz tüm konuları sizler için ele aldık.

Gebeliğin 37. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğiniz boyunca rahminizin büyümesini gözlemliyorsanız, bu haftada birkaç değişiklik fark edebilirsiniz. Büyük bir ihtimalle bu haftadan itibaren önemli miktarda kilo almayacaksanız. Toplam kilo alma miktarınız 12 ile 16 kg arasında olmalıdır.

Amniyon sıvı miktarınız 37. hafta civarında azalmaya başlamaktadır. Braxton Hicks kasılmaları da sıklıkla artmaktadır. Vücudunuz doğum sancısına hazırlanmaya başlandığında, Serviks (Rahim ağzı) büyümeye/genişlemeye başlayacak ve sancıyı biraz olsun unutmanıza yardımcı olacaktır.
Ayrıca mukus tıkacı da hamilelik sırasında bakterilerin girmesini önlemek için rahim ağzının açılmasını engellemektedir. Bu mukus tıkacını geçmek rahim ağzının genişlediğinin bir işaretidir ve vücudunuz doğum için hazırlanmaya başlamış demektir. Rahim ağzının yavaş yavaş kademeli olarak açılıyor olması doğum sancısına saatler, günler veya haftalar kaldığının göstergesidir.

37 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Gebeliğinizin 37. haftasında bebeğiniz muhtemelen 47 cm uzunluğunda ve 2.2 ile 3.5 kg ağırlığındadır.

Gebeliğin 37. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz bu hafta itibariyle gelişimini tam olarak tamamlamış kabul edilmiş olsa dahi, çoğu durumda bebek hazır olana kadar rahimde kalması gelişimi için daha iyi olacaktır. Bebeğiniz baş aşağı konumda değilse, mevcut çeşitli pozisyonlarla ilgili doktorunuz ile konuşmanızda fayda vardır. Hem doğal hem de tıbbi teknikler de dâhil olmak üzere, bebeklerin dönmesine yardımcı olmak adına çeşitli yöntemler vardır.

Gebeliğin 37. Haftasında Neyi Planlamalısınız ?

Doğum derslerini bitirmeli ve bebeğiniz için başka hazırlıklar yapıyor olmalısınız. Çantalarınızın dolu olduğundan emin olun ve kendinizi güvende hissetmeniz için hastaneye giderken pratik yapmak isteyebilirsiniz.

Gebeliğinizi Daha İyi Yaşamanız İçin İpuçları

Temelde bu haftadan itibaren bekleyen bir konumdasınız. Ancak, büyük günün ne zaman geleceğini bilmiyorsanız bu durum bebeğinizin doğuma hazır olmadığı anlamına gelmez.
Bebeğinizin gelişinden önce tamamlanması gereken son dakika hazırlıkları varsa, şimdi bunları bitirmek için iyi bir zamandır. Bazı anne adayları ayrıca evin temizliği de dâhil olmak üzere her şeyin düzgün olmasını istemektedirler.
Bebeğinizle eve ilk girdiğinizde, hayat oldukça karmakarışık hissedilebilir. Karmaşık hissettiren bu yeni hayatınıza kendinizi daha iyi hazırlamak için, gerekli ortamı sunmak en doğru karar olacaktır; örneğin, yemek mi yapamadınız sipariş verebileceğiniz bir mekânın numarasını telefonunuza kaydetmek iyi bir fikir olabilir.

Baba için İpuçları

Bu son iki haftadır anne adayına yardımcı olabilecek bir şey var mı diye sordunuz mu? Size defalarca yatak odanıza bebeğinizin karyolasını koymanızı rica etti mi ya da çocuk odasını boya badanasını bitirmenizi istedi mi?

Belki de yapmanızı istediği başka bir ev işi vardır ya da bir dizi talep ettiği iş listesiyle başa çıkmak için harika bir iş de çıkarmış olabilirsiniz. Bebek gelmeden önce son bir flört döneminizi yaşamak için anne adayını çıkarmalısınız. Unutmayın bebekten sonra hayatınız tamamen değişecek, bugünlerin tadını çıkartmaya bakın.