Gebelikte 38. Hafta

2

Gebeliğin 38. haftasında hamileliğinizin bitmesine ve bebeğinizi kucağınıza almanıza sadece iki hafta kalmıştır, bu yüzden arkanıza yaslanın ve son birkaç günün tadını çıkarmaya çalışın.

Hamileliğin 38. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

38. haftada, ayaklarınızda biraz şişme yaşayabilirsiniz. Özellikle bu son haftalarınızda ayaklarınızın şişmesi hamileliğinizin normal bir parçası olabilmektedir. Bununla birlikte, ellerinizde, yüzünüzde ve ayak bileklerinizde şiddetli veya ani şişmeler yaşarsanız doktorunuzla paylaşmalısınız. Bu durum, Preklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya Toksemi olarak da bilinen hamileliğe bağlı hipertansiyon adı verilen hastalığın geliştiğini gösteren bir işaret olabilir.

Gebeliğin 38. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğinizin boyutu gebeliğinizin son birkaç haftasında değişmektedir, ancak büyük olasılıkla bebeğiniz 48 cm uzunluğunda ve ağırlığı da 2,5 ile 3,6 kg arasındadır.

Gebeliğin 38. Haftasında Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz büyümeye devam etmekte, ancak organlarının büyük çoğunluğu gelişmekte ve işlev görmektedir. İstisna olarak bebeğinizin beyni ve ciğerleridir. Bu iki organ, çocukluğunda gelişmeye devam edecek olsalar da, bu haftada rahim dışında gelişme gösterebilirler.
Bebeğinizin nasıl görüneceğini merak edebilirsiniz. Belki bebeğinizin saçları teyzenizin sarı saçları gibi, gözleri eşinizin yeşil gözleri gibi veya babanızın uzun bacakları gibi bacakları olmasını isteyebilirsiniz.
Büyük olasılıkla kahverengi olmadıkça bebeğinizin hangi renkte gözlerinin olacağını hemen söyleyemezsiniz. Fakat kahverengi ise, gözlerinin renginin bu şekilde kalacağı kesindir.
Bununla birlikte, bebeğinizin gözleri gri veya mavi ise, bu şekilde kalabilir veya yeşil, ela veya kahverengiye dönüşebilir. Normalde bu, bebeğinizin dokuz aylık olana kadar meydana gelir.

Gebeliğin 38. Haftasında Neleri Planlamalısınız ?

Doktorunuzun aşağıda belirtilen konular hakkında sizinle görüşme yapması ve sizi bilgilendirmesi gerekmektedir.

  • Erken doğum sancısı olduğunda ne yapılmalı, nasıl hareket edilmeli
  • Doğum öncesi herhangi bir tıbbi problemin var olup olmadığı
  • Acilen doğuma alınmanız gerektiği zaman hangi yakınınızın aranacağı
  • Gebeliğe bağlı hipertansiyon
  • Gebelik diyabeti
  • Anemi
  • Rahim içi gelişme geriliği (Intrauterine Growth Retardation (IUGR yada IUGG) )
  • Makat geliş (Bebeğin doğum kanalına ters yaklaşması)

Gebeliğinizi Daha İyi Yaşamanız İçin İpuçları

Doktorunuz bebeğinizin makat pozisyonunda olduğunu düşünüyorsa, bu durumu doğrulamak için başka bir ultrason kontrolü gerekebilmektedir. Bu ultrason kontrolü, doğumdan önce bebeğinize son bir göz atmanızı sağlayabilir.

Bazı anne adaylarına gebeliğinin son haftalarında da NST testi yapılmaktadır. NST testi, doktorunuzun özel muayenesinde veya hastane ortamında uygulanmaktadır.

Uzanarak yatmanız istenir ve karnınıza fetal monitör takılmaktadır. Bebeğinizin her hareketini hissettiğinizde size verilen düğmeye basmanız istenecektir ve monitör bebeğinizin kalp atışını kaydediyor olacaktır.

Bu tür testler sıkıcı ve zahmetli olmasına rağmen, bebeğinizle bağ kurma fırsatı da bulabileceksinizdir. Birçok anne adayı aslında NST testinden zevk almakta çünkü bebeğinin kalp atışını duymaktadırlar.

Hamileliğin 38. Haftasında Baba için İpuçları

Bebek ve sizin için gerekli olan doğum çantanızı hazırladınız mı? Eğer cevabını hayırsa, biran önce hazırlayıp arabanızın bagajına koymalısınız çünkü bebeğiniz her an gelebilir.

Çoğu babalar, doğacak oğlu ya da kızı için özel bir hediye almak isterler. Bir oyuncak, ilk futbol topu, bebek, kitap veya kocaman bir peluş hayvan olabilir. Böyle bir hediyeyi vermeyi planlıyorsanız, hastane çantanızla birlikte hazırlamak isteyebilirsiniz.

Ayrıca eşinize de özel bir hediye almayı düşünebilirsiniz. Bu onu ne kadar çok sevdiğini ve takdir ettiğini hatırlatmanın harika bir yolu olabilir. Bu hediyelerin mutlaka abartılı veya pahalı hediyeler olmasına gerek olmadığına, yalnızca önem verdiğinizi göstermek için bir incelik olduğunu unutmayın.