Gebelikte 39. Hafta

0

Gebelikte 39. haftasına geldiğinizde aslında geçen iki hafta boyunca fazla değişiklik yaşamamış olabilirsiniz. Muhtemelen hiç kilo almadınız, ancak hala gerçekleşmekte olan değişiklikler olacaktır.

Hamileliğin 39. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Hamileliğinizin sonuna yaklaştığınızda, servik (rahim boynunuz) yok olacaktır. Bu yok olma, rahim boynunuzun doğum yapmaya hazırlandığı süreçtir. Bebeğiniz pelvise (alt karın) girdikten sonra yavaş yavaş rahim ağzına inecektir.

Rahim boynu yumuşamaya, kısalmaya ve incelmeye başlamaktadır. Doktorunuzun, “servikal olgunlaşma” ya da “servikal inceltme” gibi terimleri kullandığını duyabilirsiniz; bunların her ikisi de halsizliği işaret etmektedir.

Gebeliğin 39. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz şu anda 49 cm arasında bir uzunluktadır ve 2.6 ile 3.8 kg arasında bir ağırlıktadır.

Gebeliğin 39. Haftada Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz derinin altında bir yağ tabakası geliştirmeye devam etmektedir. Bu, bebeğinizin vücut ısısını düzenleme yeteneğinin önemli bir parçasıdır. Bebeğiniz ayrıca eski cilt hücrelerini değiştirmek için yeni cilt hücreleri oluşturmaya başlamaktadır.

Gebeliğin 39. Haftasında Neleri Planlamalısınız ?

Dürüst olmak gerekirse, bu hafta da kucağınıza almayı planlamak durumunda kalabilirsiniz. İster bu sizin ilk çocuğunuz olsun ister dördüncü olsun, bu yeni doğacak bebeğiniz geldiğinde hayatınız aynı olmayacaktır. Bu yüzden kendiniz, eşiniz ve aileniz için biraz zaman ayırmalısınız.

Gebeliğinizi Daha İyi Yaşamanız İçin İpuçları

Bebeğinizi yakında doğuracak olsanız da bebeğinizin hareketlerini izlemeye devam etmelisiniz. Birçok doktor, 35. haftada daha önceden açıkladığı gibi bebeğinizin hareketlerini saymaya devam etmenizi isteyebilir.

Bebeğiniz için çok fazla ürün satın almış ve/veya sevdiklerinizden hediye de kabul etmiş olabilirsiniz. Ürünlerin üzerinden etiketlerini kesmek için beklemek isteyebilirsiniz. Doğru boyut ve renkte olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Gebeliğin 39. Haftasında Baba için İpuçları

Bebeğinizin doğumuna girerken yanınızda kimin olmasını istersiniz diye eşinizle paylaşmaya başlamalısınız. Yalnız mı olmak istiyorsunuz yoksa eşinizle mi arkadaşınızla mı veya ailenizle mi olmak istiyorsunuz? Şimdi bu soruyu sormanın iyi bir zamanıdır.