Gebelikte 4. Hafta

0

Tebrik ederiz! Dördüncü haftadan yedinci haftaya kadar bayanların çoğu hamile olduklarını yeni yeni keşfederler. Bu haftalık yazımız sizi hamilelik döneminde neler bekleyeceğiniz konusunda bilgilendirme sağlayacaktır. Hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, 1 ve 3. haftaları okuyarak başlamak isteyebilirsiniz.


Gebeliğin 4. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı, bel ağrısı ve mide bulantısı gibi bazı erken gebelik belirtilerini sergilemeye başlayabilirsiniz. Birçok erken gebelik belirtisinin adet döneminizden önce karşılaşabileceğiniz belirtiler ile benzer olduğunu bilmek önemlidir.

Bazen de geç veya düzensiz adet döneminin dışında gebelik belirtileri olmayabilir. Adet dönemini kaçırdıysanız hamilelik testi yapabilirsiniz. Evde yapılan hamilelik testi, hamileliği erken anlaşılması için fayda sağlayabilir ancak kesin sonuç kan testiyle ortaya çıkmaktadır.


Gebeliğin 4. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizde 3 katman vardır: ektoderm, mezoderm ve endoderm. Bu üç katman bebeğin organlarını ve dokularını oluşturacaktır.

Ektoderm diş minesi, cilt, saç, tırnak, süt/meme bezleri, ter bezleri ve sinir sistemi (beyin dahil) oluşumlarında önemlidir.

Mezoderm ise kalp, dolaşım sistemi, iskelet, bağ dokusu, kan üretimi, ürogenital sistemi ve kasların oluşumunda etkilidir.

Endorderm ise akciğer, karaciğer, pankreas, tiroid ve mide-bağırsak sisteminin gelişiminde etkilidir.

Kol ve bacak tomurcukları bu zamanda/bu haftada gelişmeye başlamaktadır, ancak henüz açıkça ayırt edilecek boyutta değildirler. Plasenta da oluşmaya başlamış ve hCG (Human chorionic gonadotropin – İnsan Koryonik Gonadotropin) de dahil olmak üzere bazı önemli hormonlar üretmektedir. Ana damarlarda temel kan dolaşımı başlamıştır.


Gebeliğin 4. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebek hala bu haftada da çok küçüktür ve uzunluğu yaklaşık 0.98 mm olarak ölçülmektedir.


Gebeliğin 4. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Adetiniz geciktiğinde veya düzensiz bir döneminiz varsa evde hamilelik testi yapmak isteyebilirsiniz.

Sonuç pozitifse, uzman doktordan randevu alabilir veya 8-12 haftalık hamile olana kadar bir sağlık ocağına/kuruluşuna da görünebilirsiniz.

Testiniz negatifse ancak adet döneminiz de geciktiyse bir hafta daha beklemelisiniz. Yeniden test yapmanız sonucun netliği açısından fayda olacaktır.

Ayrıca, bu haftadan itibaren gebelik takibi için bir uzman aramaya başlamanız gerekecektir.

Hamileliğinizi Daha iyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Eğer bir egzersiz programına başlamadıysanız, doktorunuza danışarak tavsiyelerini alabilirsiniz.

Ayrıca, hamilelik sırasında aldığınız farklı ilaçlarla ilgili dikkatli olmanızda fayda vardır. Reçeteli veya reçetesiz ilaç almadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Prenatal vitamin olarak folik asit en az 0.4 mg içermelidir. Prenatal vitaminler normalde 0.8 mg ile 1 mg folik asit içerir ve yüksek demir içeriğine sahiptirler. Bunlar hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir.

Anne adayının Ortağı Baba için İpuçları

Hamilelikle ilgili korkularınız ve heyecanlarınızı eşinizle paylaşabilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınızla hamilelik haberini ne zaman paylaşmak istediğiniz hakkında konuşabilirsiniz. Haberi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanın yaratıcı yollarını düşünebilirsiniz. Mutlu bir anne, mutlu bir bebektir. Annenin, hamilelik boyunca mutlu ve stressiz hissetmesi en önemli konudur. Baba adayları da bu konuda anne adaylarına yardımcı olmalılardır.