Gebelikte 40. Hafta

0

Tebrik ederiz, bebeğinizi bu hafta kısmetse kucağınıza alacaksınız. Bakalım doğuma girerken sizleri neler beklemektedir.

Gebeliğin 40. Haftasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Doğum tercihiniz normal doğumsa, normal doğum sırasında karnınıza bastırılırken bebeğinizin başı, her kasılma ile birlikte vajinal açıklıktan görünmeye başlayacaktır. Vajina yan duvarları bebeğin kafasının tepe noktasını bir taç gibi sarar. Bu duruma taçlanma adı verilmektedir. Bebeğinizin başı vajinal açıklığını taçlandırıp uzatırken yanma ve batma hissi yaşayacaksınız. Bunu hissettiğiniz anda ıkınmayı bırakmalısınız. Tam çıkım anında kontrolsüz bir ıkınma bebeğin başının aniden çıkmasına ve doğum yolunda yırtıklara neden olabileceğinden doktorunuzun önerilerine dikkat etmeniz önemlidir.

Yanma veya batma hissi kısa sürmektedir ve bunun devamında uyuşukluk hissi izlemektedir. Bunun nedeni, bebeğinizin başının vajinal dokularınızı incelttiği, sinirlerin tıkandığı ve böylece doğal bir anestezi oluşturduğu gerçeğidir.

Ikınma Dürtüsü ile Başa Çıkmak İçin İpuçları

  • Geriye yaslanıp gevşemeye çalışmalısınız.
  • Perinal (vajina ve rektum arasındaki kasların ve dokuların katmanları) tabanın kaslarını rahatlamak için bilinçli bir çaba göstermelisiniz.
  • Pozitif enerji ve motivasyon için derin solunum tekniklerine odaklanmalısınız.

40 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğinizin uzunluğu 50 ile 56 cm arasında olmalı, ağırlığı ise 2,7 ile 3,9 kg olmalıdır.

Gebeliğin 40. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin kafatası dışındaki kemikleri sertleşmiştir. Kafatasındaki kemiklerin doğum sırasında yumuşak ve esnek olması gerekmektedir, aksi takdirde doğum kanalından geçerken üst üste binebilmektedir.

Yeni doğanın kafatası bu şekilde oluştuğu için, bebeğinizin başı, yaşamının ilk birkaç gününde koni görünümüne sahip olabilir. Bu süreç doğal bir süreçtir.

Aslında bebeğinizin başında, daha kolay bir doğum yapmanıza imkân sağlayan bıngıldak olacaktır. Ön bıngıldak, yaşamının sekizinci ve on beşinci ayları arasında sertleşecektir. Arka bıngıldak ise üçüncü ve dördüncü ay arasında sertleşmektedir.

Gebeliğin 40. Haftasında Neyi Planlamalısınız ?

Doğum öncesi son ziyaretinizde hazır olmanız gereken testler şunlardır:

Non Stress Test (NST) : Kardiyotokografi (kardiyo=kalp, toko=rahim kasılması) adı verilen cihazla bebeğin kalp atışlarının seyrini ve bebek hareketleriyle eğer varsa kasılmalarla olan ilişkisini temel alarak bebeğin iyilik halini değerlendiren bir testtir.

NST işlemi öncesi annenin karbonhidrattan oluşan bir beslenme sonucu karnını doyurarak tok olması önerilir. Anne adayı bir yatağa yatırılır. Annenin karnına iki prob altlı üstlü bağlanır. İki probdan oluşan bu aletin yukardaki probu rahim kasılmalarını, alttaki probu ise; bebeğin kalp atışlarını kaydeder. Anne adayının eline üzerinde bir düğme olan bir çubuk verilir. Test esnasında bebek oynadığında bu düğmeye basması istenir. Yaklaşık 20 dakika boyunca cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kâğıda aktarır. Bu kâğıda NST trasesi adı verilir.

NST yorumlanmasında kalp atım hızı, değişkenliğin derecesi ve artışlarının büyüklüğü ve süresi (yükselmenin derecesi) temel alınır.

Amniyon sıvı ölçümü/amniyon sıvı indeksi (AFI) : Hamilelikte, bebeğin içinde bulunduğu sıvı amniyon sıvısıdır. Bu sıvının artma ya da azalma durumları, bebek için hayati önem taşır. Her ultrason muayenesinde, bebeğinizin suyunun miktarının ölçülmesi gerekmektedir. Çünkü bebeğin suyunun yetersiz (az) ya da gereğinden fazla olması, bir problemi işaret edebilmektedir. Bebeğinizin haftasına göre olması gereken amniyon sıvı miktarı değişmektedir. Ultrason görüntülemesiyle, amniyon sıvısı ölçümü yapıla bilinmektedir. Doktorunuz, size bebeğinizin haftasına göre suyunun yeterli olup olmadığını söylemektedir.

Biyofizik Profil Skoru (BPP) : Ultrason, amniyon sıvısının ölçümü ve NST gibi testlerde olduğu gibi fetüsün iyilik hali saptanmaktadır. Bebeğinizin rahim içerisindeki durumunu belirlemek, fetusun sıkıntı halinde olup olmadığını anlamak için uygulanır. Yapılan bu testlerin sonucuna göre hamileliğinizin devamına veya sonlandırılmasına karar verilebilir. Bu test için öncelikle NST ile bebeğinizin hareketleri ile birlikte kalp atım hızındaki artışına bakılmaktadır. Bununla birlikte ve 30 dakika süre ile ultrason yapılmaktadır. Ultrasonun amacı bebeğinizin hareketlerini, kas tonusu, solunumu ve amniyon sıvısı miktarını saptamaktır.

Hamileliğin 40. Haftası : Baba için İpuçları

Siz ve eşiniz için evde tutacak doğum sancılarınız için çeşitli yardımcı teknikler öğrenebilirsiniz. Bu tekniklerden birini denemek cazip gelebilir olsa da, bu teknikleri denemeden önce eşinizin doktoru ile paylaşmanız önem taşımaktadır.

Bu tekniklerin çoğunun sürekli etkili olduğu kanıtlanmamıştır ve bazıları da güvenli olmaya da bilmektedir.