Gebelikte 5. Hafta

0

Vücudunuzdaki hCG hormonu seviyeleri artık bir evde hamilelik testi beklediğinizi doğrulamak için yeterince yüksek ihtimaldir. Testi yaptıysanız ve sonuç pozitif çıktıysa tebrik ederiz, eşinizle bu müjdeli haberi paylaşma zamanı geldi demektedir.

Bu haftalık bülten size ve gelişmekte olan bebeğinize hamileliğiniz sırasında neler bekleyeceğiniz konusunda bilgilendirecektir.

Hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, 1’den 4’e kadar olan haftaları okuyarak başlamak isteyebilirsiniz.


Gebeliğin 5. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Şuanda çevrenizdeki insanlar için gözle görülür herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sabah bulantıları gibi gebelik belirtileri fark etmeye başlayabilirsiniz. Hamile kadınların yaklaşık %50si sabah bulantıları yaşamaktadır.

Sabah bulantıları normalde yaklaşık gebeliğin 6.haftasında başlamaktadır. Umarım sizin için bununla nasıl baş edeceğinize hazırlanmak çok erken bir hafta değildir. Bu bulantılar, sabah, akşam veya gün boyunca gerçekleşebilir.

Erken gebelikte eşlik eden mide bulantısı ile başa çıkmanın yolları ve bu bulantıdan kurtulmak için ipuçlarını okuyabilirsiniz.

Sabah bulantılarınız çok şiddetli ise, sürekli bir şeyleri çıkartıp kusuyorsanız Hiperemezis Gravidarum (Tedavi gerektiren bu şiddetli bulantı-kusma durumu) olma ihtimali için yüksektir ve doktorunuza danışmanız gerekmektedir.


Gebeliğin 5. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğiniz, bu haftada bebekten daha fazla bir kurbağa yavrusuna benzemektedir. Bebeğinizin kalbi bir ritimle atmakta gözler ve kulakların yapıları oluşmaktadır. Cenin iskelet de oluşmaya başlamaktadır.


Gebeliğin 5. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebekler hala bu haftada da çok küçüktür. Bu haftada, bebeğinizin uzunluğuna bakılırken poposundan kafasının en üstüne (CRL – Crown-Rump, Baş-Popo Ölçümü) kadar olan mesafe baz alınarak ölçülmektedir. CRL ölçümü gebeliğin 20. haftasına kadar kullanılır ve bu haftadan sonra baştan topuğa (CHL – Crown to Heel) kadar olan ölçüme (CHL ölçümüne) bakılır.


Gebeliğin 5. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

İlk doğum öncesi ziyaretiniz için hala bir randevu ayarlamadıysanız, o zaman bu randevuyu ayarlamalı ve doktorunuza görünmelisiniz.


Hamileliği Daha iyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Ne kadar kilo almayı beklediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, gebelik sırasında, normal ağırlığa sahip kadınlar için 11 ile 16 arasında bir kilo alımı önermektedir.

Kilolu kadınlar ise yaklaşık 9 kilo almaları gerekirken 15.4 almaktadırlar.


Anne adayının ortağı Baba için ipuçları

Ev işlerinde yardım etmeniz anne adayına büyük yarar sağlayacaktır. Yardım edeceğiniz işler, çöp atma, bulaşık yıkama ya da en sevdiği yemeği yapma kadar basit olabilir. Özellikle doğumun olacağı günde ve bebek geldiğinde ona daha fazla yardım etmeye şimdiden hazırlanmalısınız. Yeni doğan bebeğiniz için bakım yapılması gerektiğinde mümkün olduğundan daha fazla şeyler yapabileceğinizi keşfedeceksiniz.