Gebelikte 6. Hafta

0

Tebrik ederiz! 6. haftada gebe olma fikri hala sizin için yeni, bu yüzden biraz duygusal hissetmeniz normaldir. Muhtemelen gebeliğe uyum sağlamak için dokuz aylık süreç bu duygusallığa alışmanız için yardımcı olacaktır. Bu haftalık bülten size ve gelişmekte olan bebeğinize hamileliğiniz sırasında neler bekleyeceğiniz konusunda bilgilendirecektir.

Hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, önceki makaleleri okuyarak başlamak isteyebilirsiniz.


Gebeliğin 6. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Bazı hamile bayanlar bu haftaya kadar birkaç kilo aldıklarını fark edebilirken bazıları da kilo vermiş olabilir. Göğüslerinizde hassasiyet, koyulaşma ve şişme gibi değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Ayrıca gebelik sırasında yaygın olan mide ekşimesi de yaşamanız olağan bir durumdur.

Bazı bayanlar gebelik sırasında hafif kanamalar yaşayabilirler. Bu lekelenme (iç çamaşırında ya da tuvalet kâğıdı üzerindeki kan lekeleri) kramp ile meydana gelmektedir. Bu durum normal bir durum olduğundan ötürü endişe duymamalısınız.

Bununla birlikte lekelenme durumunu takip ettirmek ve ilk randevunuzda doktorunuzla paylaşmak isteyebilirsiniz.

Lekelenme, normal lekelenmenin dışında kanamaya dönüşürse ve kramplarınız da lekelenme kramplarından farklı hal alırsa doktorunuza bildirmenizde fayda vardır çünkü bunun sebebi olarak düşük gebelik yaşıyor olabilirsiniz.

Gebeliğin 6. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Akciğer, çene, burun ve damak gelişimi bu hafta başlamıştır. El ve ayak tomurcukları, el parmakları ve ayak parmakları doku benzeri yapıya sahip şekilde olacaktır. Beyin, karmaşık kısımlarını oluşturmaya devam etmektedir. İlk kalp atışını, vajinal ultrasonda duyabilir, bebeğiniz için heyecanlanabilirsiniz.

Gebeliğin 6. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz yaklaşık 1 cm büyüklüğündedir.

Gebeliğin 6. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

Hamilelik sırasında sizin ve eşinizin kan grubunun bilinmesi çok önemlidir.

Her kişinin kanı 4 ana gruptan biridir: A grubu, B grubu, AB grubu, 0 grubu

Kan grupları, kan hücreleri üzerindeki antijenler türüne göre belirlenir. Antijenler, bağışıklık sisteminden bir tepki oluşturabilen kan hücrelerinin yüzeyindeki proteinlerdir. Rh faktörü kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki protein türüdür.

Rh faktörüne sahip birçok insan Rh pozitiftir. Rh faktörüne sahip olmayanlar Rh negatiftir. Kan grubunun bilinmesi önemlidir, çünkü annenin Rh negatif olması ve bebek Rh pozitif olması durumunda komlikasyonlar oluşabilir.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Bazı bayanlar, prenatal vitaminlerin kullanımından dolayı mide rahatsızlığı yaşadıklarından şikâyet ederler. Eğer bunu yaşıyorsanız, vitaminleri yemeğinizden önce veya yatmadan önce almak isteyebilirsiniz. Prenatal vitaminlerinizle ilgili halen sorun yaşamaya devam ediyorsanız, bu durumu doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Anne adayının ortağı baba için ipuçları

Eşiniz mide bulantısı ile uğraşıyor olabilir ve tamamen kendini çaresiz hissedebilir. Bu durumdan dolayı eşinize ilk üç aylık dönemde yaygın yaşanılan mide bulantısı ve kusma ile baş etmesi konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Eşinizin size yardım olabilecek bazı işler şunlardır:

  • Yemek pişirme (pişiremiyorsa sipariş verme (gerçi hiçbir yemek, ev yemeğinin lezzetini ve sağlık açısından yerini tutmayacaktır.)
  • Ev temizliği konusunda yardımcı olmak
  • Market alışverişi yapmak gibi işler