Gebelikte 8. Hafta

0

Gebeliğin 8. haftasıyla beraber artık yaklaşık iki ayınızı tamamladınız! İşte bu hafta bakalım sizi neler beklemektedir. Hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz 1-7. haftalardaki bültenleri okuyarak bilgilenmeye başlayabilirsiniz.

Gebeliğin 8. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Vücudunuz dışarıdan değişmiş gibi görünmese de, vücudunuzun her yerinde birçok değişiklik meydana gelmektedir. Hamile olmadan önce, rahminiz yumruk büyüklükteyken, şuan da ise bir greyfurt büyüklüğündedir.

Göğüslerinizde de değişiklikler olduğunu fark etmektesiniz. Artık, daha hassas ve yumuşak olabilir. Vücudunuz emzirme/süt salgılama için hazırlandığından bu hassasiyet tamamen normaldir.

Farkında olamayacağınız bir başka değişiklik, kan hacminizin yüzde 40 ile 50 oranında artmasıdır.

Gebeliğin 8. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Yetişkin bir insanda bulunan her şey bebeğinizde mevcuttur. Kulaklar, dışsal ve içe yönelik olarak şekillenmeye devam etmektedir. Kemikler gelişmeye başlar ve kaslar kasılabilir. El ve ayak parmakları uzunluk olarak daha büyümektedir.

Bebeğinizin yüz özellikleri olgunlaşmaya devam etmektedir. Burun ucu ve göz kapakları daha gelişmiştir. Bebeğinizin cinsiyeti önceden belirlenmiş olsa da, dış cinsel organlar hala oluşmakta ve henüz açıkça görülmemektedir.

Gebeliğin 8. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğiniz bir fasulye ağırlığındadır ve 2 cm uzunluğundadır.

Gebeliğin 8. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

İlk doğum öncesi ziyaretiniz olabilir. Eğer hamile olmadan önce doktorunuzla hiç görüşmediyseniz bu ziyaretiniz daha uzun bir ziyaret olabilir.

Doktorunuz aşağıdakileri içeren tıbbi geçmişinizi isteyecektir:

  • Varsa tıbbi sorunlar
  • Son adet döneminizin tarihi
  • Doğum kontrol yöntemleri
  • Daha öncesinde yaşanılan kürtaj veya düşük tarihleri
  • Aldığınız ilaçlar ve ilaç alerjileri
  • Ailenizin tıbbi geçmişi

Ayrıca pap smear, servikal kültürler ve ultrason tetkikler ile olası sorunları cevaplama fırsatı bulabilirsiniz.

Hamileliğinizi daha iyi geçirebilmeniz için ipuçları

Hamilelik sırasında bazı kadınların ciltleri yağlanır ve akneden müzdarip olurlar.  Bunu tedavi etmek için reçetesiz ilaç kullanıyorsanız, ürünlerin hangi bileşenleri içerdiğini bilmek önemlidir. Hamilelik sırasında belirli bir ilacın içeriği ile ilgili sorunlarınız varsa, doktorunuza danışmanız en iyisi olcaktır.

Anne adayının ortağı baba için ipuçları

Evcil hayvanınız varsa, eşinizin hamilelik sürecinde hayvanınızın bakımlarını üstlenmeniz gerekebilir. Hamile bir kadın, toksoplazma (kedi paraziti hastalığı) ile enfeksiyon yaşama ihtimalinden dolayı kedi kumu değiştirme konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.