Gebelikte 9. Hafta

0

Hem bebeğiniz hem de siz hızla büyümeye devam ediyorsunuz. Fakat dışarıdan bakıldığında henüz hamile olduğunuz anlaşılamaz. Gebeliğin 9. haftası embriyonik dönemin son haftasıdır. İşte bu hafta sizi bekleyenler ve bebeğinizin gelişimi nelerdir bu yazımızda öğreneceksiniz.

Hamileliğin 9. Haftasında Vücudunuzda Hangi Değişiklikler Meydana Geliyor?

Hala başkalarına fiziksel olarak hamile görünmeye bilirsiniz, görüntünüzün aksine hormonlar sebebiyle duygularınız değişmekte ve hamileliğinizi gün geçtikçe farkına varmaktasınız. Ruh hali değişimleri, mide ekşimesi ve daha hassas duygu yoğunluğu gebelikte sık görülen durumlardır.

Mide yanmalarını en aza indirmek ya da önlemek için üç öğün yemek yerine gün boyunca sık sık ve az az yemelisiniz. Baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçınmalısınız.

Gebeliğin 9. Haftası Bebeğinize Neler Oluyor?

Hala çok küçük olmasına rağmen, bebeğiniz artık hızlı kilo almaya hazırdır.  Bebeğiniz embriyonik kuyruk görüntüsünü tamamen 9.haftadan sonra kaybettiği için artık küçük bir kişiye benzeyecektir. Gözleri tamamen oluşan bebeğin göz kapakları 27 haftalık olana kadar açılmayacak.

Diz, dirsek, omuz, ayak bileği ve bilek eklemleri dahil bebeğin tüm eklemleri çalışmaktadır ve bebeğiniz, amniyon kesesinde serbestçe dolaşmaktadır. Bebeğinizin kalbi 24.günde atmaya başlamaktadır. Bu hafta kalp, dört odaya ayrılmakta ve kalbin kapakçıkları gelişmeye başlamaktadır. Bebeğiniz yumruk yapabilir ve başparmağını emmeye başlayabilir. Minik dişleri de oluşmaya başlamaktadır. Kasları ve sinirleri gittikçe gelişen bebeğin dış cinsel organları oluşma evresinde olsa da birkaç hafta daha görmek mümkün olmayacaktır.

Gebeliğin 9. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu

Bebeğinizin boyutu bir üzüm büyüklüğündedir. Yaklaşık 2.5 cm uzunluğunda ve 4 gram ağırlığındadır.

Gebeliğin 9. Haftasında Neyi Planlamalısınız?

35 yaşın üzerindeyseniz ya da ailede kistik fibrozis gibi genetik bir hastalık geçmişi varsa, bir genetik uzmanı ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. Bir tavsiye almak ve ya Koryonik Villus Örneklemesi (CVS) gibi doğum öncesi testlerin yapılması konusunda doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Bu test 9-12 hafta arasında yapılabilir ve yüksek doğruluk düzeyine sahip kromozomal anormallikleri yani Down Sendromu ve genetik bozukları tespit eder.

Hamileliğinizi Daha İyi Geçirebilmeniz için İpuçları

Hamileliğinizin bu haftasında daha fazla yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu hormonal değişiklikler, gece uyku bozukluğu veya mide bulantılarından kaynaklanabilir. Gece kaliteli uyku uyuyamıyorsanız, uyurken rahat bir pozisyonda bulunmamanız ya da sık sık tuvalet ziyaretinizden olabilir. Uyurken zorlanıyorsanız uyku pozisyonlarını değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

En ufak şeylere tepki gösterebilir hatta olur olmaz her şeye hassasiyet gösterip ağlayabilirsiniz. Adet öncesi dönemlerdeki gerginlik ve sıkıntı hislerini yaşayabilirsiniz.

Baba için ipuçları

Eşinizin yaşadığı uyku problemleri için yatak odasında huzurlu, sakin ve rahat bir ortam yaratmaya çalışmalısınız.

Anne adayları gebelik sürecindeki sıkıntılı ve gergin dönemi daha kolay atlatmak için psikologlarında önerdiği gibi eşler ile birlikte bir takım zevkli ve etkili aktiviteler yaparak kendilerini rahatlatabilirler. Sessiz ve sakin bir ortamda oturarak ellerinizi eşinizin göbeğinin üzerinde nazikçe gezdirerek doğacak bebeğinizi düşünerek hayal kurun, sağlıklı, sevimli ve şirin bir bebek hayal edin ve eşinizle bu hayalinizi sesli paylaşın.