Gebelikte Diş Sağlığı ve Bakımı

1

Kötü ağız sağlığı, kişinin yaşam kalitesini fiziksel, zihinsel ve sosyal refahını olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelik sırasında, dişlerde veya diş etlerinde problem yaşanması olasıdır. Dişlere ve diş etlerine iyi bakılması önemlidir.

Hamilelik, vücutta hormon değişikliklerine neden olur ve diş eti hastalığının gelişme riskini artırır ve gelişmekte olan bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Dişlerinizin veya diş etlerinizin içinde bir enfeksiyonunuz varsa bebeğinizin prematüre olma (erken doğum olma) veya düşük kilolu doğum olma ihtimali olabilir.

Hamilelik döneminde olası diş sağlığı sorunları şu şekildedir:

Diş çürüğü

Hamilelik döneminde ağızda asit artışı diş çürüğü riskini artırır. Hamilelik sırasında kusma, dişleri daha fazla mide asidine maruz bırakarak diş çürüğü sorununun yaşanmasına neden olabilir.

Gevşek dişler

Artmış progesteron ve östrojen seviyeleri, dişleri destekleyen bağlar ve kemikleri etkileyebilir, bu da dişlerin gebelik sırasında gevşemesine neden olur.


Diş eti hastalığı

Hamilelikteki hormonal değişiklikler, dişin yüzeysel dokusunda diş eti iltihabına neden olabilir. Diş eti iltihabı tedavi edilmemiş halde bırakıldığında ise, prematüre doğum ve düşük doğum ağırlığı yaşanabilir.

Aşağıda, gebelik öncesi, sırasında ve sonrasında ağız sağlığı için yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir:

  • Diş hekiminizin hamile olduğunuzu bildiğinden emin olmalısınız.
  • Enfeksiyon veya ağrı için kullanılan ilaçlara ihtiyaç duyulursa diş hekimi sizin ve bebeğiniz için güvenli olanları reçete edebilir.
  • Gebelikte rutin röntgenlerden kaçınılmalıdır, ancak bir sorun veya acil bir durum söz konusu ise maruz kalınacak radyasyon çok düşük olmasına rağmen röntgen kurşuni yelek giyilerek çekile bilinir, böylelikle kendinizi ve bebeğinizi korumuş olursunuz.
  • Acil olmayan diş müdahalelerini mümkünse ikinci üç aylık dönemde veya doğumdan sonraya ertelemelisiniz. Bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç aylık dönemde etkili diş tedavisinden kaçınılmalıdır.
  • Günde en az iki kez dişleri fırçalayarak ve diş ipi kullanarak bakım yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.
  • Ilık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve dişeti hassasiyetini azaltır.

Hamilelikte diş çekimi yapılır mı?

Hamilelik süreci vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Ağzımız ise bu tür değişikliklere karşı çok hassas olan bir bölgedir.

Anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi kişisel bakımını ihmal edebilir. Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli, ağız sağlığı için neler yapması veya yapmaması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavilerini yaptırmalıdır. Bu hem annenin hem de çocuğunun sağlığı için çok önemlidir.

Hamilelik sonuna kadar ertelenmesi mümkün olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri gibi tedavilerin yapılması için en uygun olan dönem ikinci üç aylık dönemdir.

Yediğim şey Bebeğimin Dişlerini Etkiliyor mu?

Bebeğinizin dişleri gebeliğin üçüncü ve altıncı ayları arasında gelişmeye başlar ve iyi beslenme onların sağlıklı şekilde gelişmelerini sağlar. A, C ve D vitamini, protein, kalsiyum ve fosfor gibi bol miktarda besin almalısınız.

Her hamilelikte bir diş kaybı yaşanır mı?

Halk arasında bebek için gerekli olan kalsiyumun anne adayının dişlerinden alındığı ve buna bağlı olarak da annenin dişlerinin daha çabuk çürümesine neden olduğu düşüncesinin yanlış olduğu söylenebilir. Yani Her hamilelikte bir diş kaybı yaşanır genellemesini gösteren bir kanıt yoktur. Anne adayı yeteri kadar kalsiyum almazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum miktarı anne adayının kemiklerinden karşılanmaktadır. Bu sebeple anne adayının hamilelikte olan diş kayıplarından bebek sorumlu değildir.