Gebelikte Egzersiz ve Spor

0

Hamileliğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, sağlıklı bir yaşam tarzı başlatmak ve bunu korumaktır. Buna sağlık uzmanınızı düzenli olarak görmekten tutunda gebelik sırasında aldığınız veya yaptığınız her şey dahildir. Gebelikte sağlıklı olmanın bir diğer önemli yönü de gebelik egzersizidir.

Sağlıklı ve normal bir hamileliğe sahip kadınlara haftanın belli günlerinde 30 dakika egzersiz yapmaları önerilmektedir.

Hamilelik egzersizi bir sürü avantaj sunmaktadır. İşte onlardan bir kaçı:

Bununla birlikte, gebelik egzersizinizin yoğunluğu ya da hamile bir kadın olarak ne gibi egzersizler yapılacağına dair endişeleriniz olabilir. Sonuçta, hamile kadınlar için bütün yoğunluklar veya egzersiz seçenekleri güvenli değildir. Gebelik boyunca birçok egzersiz seçeneği mevcuttur.

 

Gebelikte Egzersiz Seçenekleri

Yürüyüş

Bu, çoğu hamile kadınların katılabileceği kolay ve rahat bir egzersiz seçeneğidir. Hamilelik öncesinde düzenli olarak egzersiz yapmayan kadınlar için özellikle çok yararlıdır. Bir parkta yürüyüşe çıkmak, hamile bayana temiz hava ve güneş ışığı alma olanağı da tanımaktadır. Başkasını da yürümeye dâhil etmek eğlenceli bir seçenek olabilir.

Sadece iyi ayakkabılarınıza sahip olduğunuzdan ve sağlam zemini olan bir yolda yürüdüğünüzde emin olunuz. Ayrıca, çakıllı, kayalık veya asfaltlanmamış yollardan kaçınmalısınız.

 

Koşu

Bazı bayanlar, hamilelik öncesinde daha sıkı egzersiz rejimine sahip olabilir ve gebelik süresi içinde doktor nezdinde sıkı egzersize uyum sağlamış olmuşsa daha yoğun kardiyo mümkün olabilir. Hamilelik öncesinde bir koşucuysa, hafif koşu (doktorunuz tarafından önerildiği sürece) mükemmel kabul edilebilir ve iyi bir gebelik egzersizidir.

 

Yoga

Gebelik yogası, düşük yoğunluklu ve düşük stresli bir egzersiz olduğundan bebek bekleyen anneler için bütünsel faydalar sebebiyle yaygın olarak önerilir. Doğum öncesi yoga videolarını İnternetten izleyerek kendiniz de evde yapabilirsiniz veya bir spor salonunda derslere kaydolabilirsiniz.

 

Ağırlık Egzersiz / Direnç

Ağırlık ve direnç eğitimi, dikkatli olduğunuz ve uygun ağırlıklar kullandığınız sürece gebelikte egzersiz için uygun bir seçenektir. Hamilelik sırasında ağır kaldırma önerilmez ve güvenli değildir. Hamilelik sırasında kas tonlaması için hafif ağırlıklar veya direnç bandı önerilir.

 

Yüzme (Su aerobiği)

Yüzme ve su aerobiği, gebe kadınların rutin egzersizleri arasında yararlanabileceği en iyi gebelik egzersiz programlarından biridir. Su egzersizleri, vücut ağırlığını destekler, bacaklarınızdaki ve sırtınızdaki stres ve gerginliği hafifletir.

Yüzme egzersizi, kalp atış hızınızı arttıran, büyüyen bebeğinizin ek ağırlığını taşıyan, sürekli gerilme altındaki kasları ve iskelet sisteminizi rahatlatan mükemmel bir yoldur.


Sonuç olarak;

Hangi egzersiz programını seçerseniz seçin, belirli önlemlerin alınması ihtimaline karşı, egzersize başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Bir doktor tarafından onay aldıktan sonra, sizin için en iyi egzersiz seçeneğiniz neyse onu seçebilirsiniz.

Ne seçerseniz seçin, vücudunuzu dinlemeye özen gösterin ve kendinize baskı yapmaya çalışmayın. Herhangi bir baş dönmesi veya nefes darlığı hissederseniz derhal egzersizinizi durdurun.