Gebelikte Enerji Eksikliği

0

Hamilelik sırasında enerji eksikliği, bebek bekleyen birçok annenin yaşadığı yaygın bir durumdur. Bu enerji eksikliğinin derecesi kadından kadına değişmekte ve hamilelikten hamileliğe farklı olabilmektedir.

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde enerji eksikliği en yaygın yaşanan dönemdir; bununla birlikte, bebek sonlara doğru daha büyümesiyle yani üçüncü üç aylık dönemde de enerji eksikliği yaşanmaktadır. Bebek bekleyen birçok anne adayı ikinci üç aylık dönemde daha az yorgun olduklarını söylemektedirler.

Hamileliğin İlk Üç Aylık Dönemde Enerji Eksikliği

Hamilelik sırasında enerji eksikliği genellikle hamilelik sırasında gerçekleşen hormonal değişikliklerle tetiklenmektedir. Enerji seviyesinde bu değişimi etkileyen birincil hormon Progesterondur. Ek olarak, hamilelik sırasında kan akışının artması kan basıncınızı düşürmekte ve bu durumun ilk üç aylık dönemde daha düşük enerji seviyelerine sebep olan bir faktör olduğu düşünülmektedir.

Hamileliğin başlangıcıyla birlikte artma eğiliminde olan stres, ruh hali değişiklikleri veya anksiyete, zihinsel olarak bitkin hissetmenize neden olabilmektedir. Bu faktörlerin her biri gebeliğin normal bir parçası olup, bu da normal enerji eksikliği anlamına gelmektedir.

Hamileliğin İkinci Üç Aylık Dönemde Enerji Eksikliği

İkinci üç aylık dönem yaklaştıkça, enerji seviyelerinizde bir artış olduğunu fark edeceksiniz. İkinci üç aylık dönemdeki enerji düzeylerindeki artış, anne adaylarının bebekleri adına planlama yapması veya bebeklerinin ihtiyaç duyacağı şeyler için alışveriş yapmalarına imkan verecektir.

Hamileliğin Üçüncü Üç Aylık Dönemde Enerji Eksikliği

Üçüncü üç aylık dönemde enerji eksikliği yaşanması muhtemeldir. Bebeğiniz gerçekten büyümekte, vücudunuz değişmekte ve artık işlerinizi yapmak için daha fazla enerji harcıyorsunuz demektir. Bu ekstra çaba, var olan enerjinizi kolayca tükenmesinden dolayı yorgun veya bitkin hissetmenize neden olacaktır. Vücudunuz değiştikçe ve bebeğiniz büyüdükçe yeterli uyku almakta daha zor olacaktır. Kaliteli uyku eksikliği sizi daha az enerji ve yorgun hissetmenize sebep olacaktır.

Gebelik sürecindeki uyku pozisyonları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Hamilelikte Enerji Eksikliği Nasıl Yönetilir?

Enerji eksikliğine ile ilgili yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte yapabileceğiniz adımlar:

Uyku ve Dinlenmek

Hamileyken bu düşük enerjili anları deneyimsizliğinizde kendinize dinlenme ya da yatak istirahat etme özgürlüğü vermelisiniz. Yatağa erkenden ya da uyumak için gidilmelidir. Çalışıyorsanız, öğle yemeği saatinizi uyuyabilir veya biraz iş araları küçük molalar vererek kendinizi dinlendirmelisiniz.

Zamanlamanızı Değiştirmek

Faaliyetleriniz sınırlayın veya yeni sorumluluklara “hayır” demenin özgürlüğünü yaşamanıza imkan vermelisiniz. Patronunuzla mesai saatlerinizin kısaltılması veya daha fazla dinlenmek için öğleden sonra molasının uzatılması hakkında konuşabilirsiniz.

Egzersiz Planlarını Değiştirmek

Hafif hareketler ile yapılacak egzersizler hem siz hem de bebeğiniz için iyi gelebilir. Egzersiz rutininizi değiştirebilir veya egzersizlerinizin bir kısmını sınırlandırarak enerjinizi artırırsınız.

Gebelik sürecinde yapılacak egzersizler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Sağlıklı Beslenmek

İyi dengelenmiş beslenme de enerji seviyelerine katkıda bulunmaktadır. Protein, demir ve bununla birlikte diğer kaloriler içeren besin maddeleri enerji seviyenize yatırım yapmanıza imkan vermektedir. Sağlıksız beslenmek ya da bol miktarda karbonhidrat ve nişasta yemek, enerjinizi azaltabilmektedir.