Gebelikte Halsizlik, Bitkinlik ve Yorgunluk

0

Hamilelik sırasında halsizlik bebek bekleyen birçok anne tarafından yaşanan yaygın bir hayal kırıklığıdır. Enerji eksikliğine bağlı yorgunluk yaşamanın seviyesi kadından kadına farklılık gösterebilir ve gebelikten gebeliğe farklı olabilir.

İlk üç aylık dönem enerji eksikliğinin yaşandığı en yaygın dönemdir. Bununla birlikte, üçüncü üç aylık dönemde de yaygın yaşanılmaktadır. Birçok hamile bayan ikinci üç aylık dönemde daha az yorgun hissetmektedir.


İlk Üç Aylık Dönemde Halsizlik

Hamilelik sırasında bitkinlik ve yorgunluk gebelik sırasında oluşan hormonal değişikliklerle tetiklenmektedir. Enerji seviyesindeki bu değişimi etkileyen birincil hormon olan Progesterondur. Buna ek olarak, gebelik sırasında artmış kan akışı, kan basıncınızı düşürmekte ve bu da aynı zamanda birinci üç aylık dönemde düşük enerji seviyesine katkıda bulunan bir faktör olarak düşünülmektedir.

Duygusal olmanız da sizi hamileyken halsizlik yaşamanıza yol açabilmektedir. Gebelik başlangıcı ile birlikte artan stres, ruh hali dalgalanmaları veya kaygı zihinsel olarak bitkin hissetmenize neden olabilmektedir. Bu faktörlerin her biri gebeliğin normal bir parçasıdır ve bu da yorgunluğu beraberinde getirmektedir.

İkinci Üç Aylık Dönemde Halsizlik

İkinci üç aylık döneme yaklaşıldığında enerji seviyesinde bir artış fark edile bilinir. Bu dönemde enerji düzeylerindeki artış ile anneler, bebeği için ihtiyaç duyacağı şeylerin alışverişiyle ilgilenmektedirler.

Üçüncü Üç Aylık Dönemde Halsizlik

Üçüncü üç aylık dönemde halsizlik yaşanması beklenmelidir. Bebeğiniz gün ve gün sona yaklaştıkça daha da büyümekte bedeniniz değişmekte ve işleri gerçekleştirmek için daha fazla enerji harcamanız gerekmektedir. Bu fazladan çaba, mevcut enerjinizi kolayca azaltmakta ve sizi yorgun veya bitkin hissettirmektedir. Yeterli uykuyu almak vücudunuz değiştikçe ve bebeğiniz büyüdükçe daha da zor olabilir.

Kaliteli uyku eksikliği sizi daha az enerjik ve yorgun hissettirmektedir.

Gebelik Sırasında Halsizlik ve Yorgunluk Nasıl Önlenir?

Enerji eksikliğini gidermek için yapabileceğiniz birkaç öneriler:

Uyku, Uyuklama ve Dinlenme

Hamileyken düşük enerji tüketimine maruz kaldıkça uyuklama eğilimi ve uyku hali yaşanır. Bu yüzden kendinize dinlenme özgürlüğü tanıyın. Çalışıyorsanız, öğle saatinizde uyuklayabilir, kendinizi biraz dinlendirebilirsiniz.

Programınızı Değiştirin

Faaliyetleri sınırlayın veya yeni sorumluluklara “hayır” demek için kendinize özgürlük tanıyın. Ayrıca amirinizle olan yoğun iş gündeminizi zaman zaman kısaltabilir veya daha fazla dinlenmek için öğleden sonra bir mola isteme konusunda konuşabilirsiniz.

Egzersiz Planlarını Değiştirin

Egzersiz hem siz hem de bebeğiniz için iyidir. Bazen, aşırıya kaçtığınız ve enerjinizi boşalttığınız olası bir durum olabilir. Egzersiz rutinini değiştirerek veya egzersiz programlarınızın bazılarını sınırlayarak enerjinizi artırabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Dengeli beslenme de enerji seviyelerine katkıda bulunur. Protein, demir ve bunlarla birlikte gelen kalori gibi besin maddeleri enerji düzeylerinize yatırım yapar. Sağlıksız beslenmek veya bol miktarda karbonhidrat ve nişasta tüketmek enerjinizi azaltabilir.