Gebelikte Sabah Hastalığı (Sabah Bulantıları)

5

Gebelikte bulantı ve kusma, aynı zamanda sabah bulantısı/sabah hastalığı olarak da bilinir, hamileliğin erken dönemlerinde çok yaygındır. Tatsızdır, ancak bebeğinizi daha fazla risk altına sokmaz ve genellikle gebeliğin 16-20. haftalarına kadar sürer.

Bazı gebe kadınlar, Hiperemezis Gravidarum (HG) adı verilen ve şiddeti çok ciddi boyutlarda olabilen bulantı ve kusma yaşarlar. Bazen hastanede uzman tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Sabah hastalığı, bazı kadınlarda kusma ve bazıları hasta olmadan bir hastalık hissi yani bulantı gibi yaşarlar. “Sabah hastalığı” terimi yanıltıcıdır. Bu durum, gece veya gündüz herhangi bir zamanda sizi etkileyebilir ve bazı kadınlar ise gün boyu bunu hissedebilirler.

Gebeliğin ilk 12 haftasında hormonal değişiklikler muhtemelen sabah hastalığının nedenlerinden biri olarak düşünülmektedir.

Hamilelik ilerledikçe belirtiler hafiflemektedir. Bazı kadınlarda belirtiler gebeliğin üçüncü ayında kaybolur.

Sabah Hastalığı ile ilgili Gerçekler

Hamile kadınların % 50’den fazlası sabah hastalığı geçirmektedir. Sabah hastalığı, vücudunuzdaki artmış hormonların bir sonucu olan gebeliğin ilk üç ayında mide bulantısı hissini ifade etmektedir.

Sabah hastalığına kusma eşlik edebilir. Birçok doktor, plasentanın iyi geliştiğini düşündüğünden sabah hastalığının iyi bir işaret olduğunu öngörmektedir. Korkmayın, hastalığını gidermenize yardımcı olmanın çeşitli yolları vardır:

Yapılması gerekenler:

 • Sık sık ve az yemek yemelisiniz.
 • Yemekten yarım saat önce veya sonra sıvı içmelisiniz, ancak suyun üzerine hemen yemek yemeyin.
 • Başkasından sizin için yemek yapmasını isteyebilirsiniz; Yemek kokusu sizi rahatsız ettiyse pencereleri açarak ortamı havalandırabilirsiniz.
 • Gün boyunca dinlenmeli ve şekerleme yapmalısınız. Yorgunluk bulantıyı daha da kötüleştirebilir.
 • Sıcak havalar ya da sıcak ortam mide bulantısına katkıda bulunur. Sıcaktan kaçınılmalısınız.
 • Sabah uyandığınızda kendinizi hasta hissedecekseniz, yataktan yavaşça kalkmanız için kendinize zaman tanıyın – Mümkünse kalkmadan önce tuzlu bir kraker gibi atıştırmalık bir şeyler yiyebilirsiniz.

Yapılmaması Gerekenler:

 • Yemek yedikten sonra uzanmamalısınız.
 • Öğün atlamamalısınız.
 • Baharatlı yiyecek pişirmemeli ve yememelisiniz.


Sabah hastalığında hangi yiyecek etkilidir?

Zencefil, sabah hastalıklarını azaltmaktadır. Bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bugüne kadar, gebelik sırasında zencefil almanın neden olduğu olumsuz etkilere dair herhangi bir rapor bulunmamaktadır Zencefil takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Bazı kadınlar, zencefilli bisküvi veya zencefilli içeceğin bulantıyı azaltmaya yardımcı olduğunu test etmiştir. Zencefilin yanı sıra neyin işe yaradığını görmek için farklı şeyler deneyebilirsiniz.

Ne zaman doktorunuzu görmelisiniz?

 Kusarsanız ve herhangi bir yiyecek veya içecek içemiyorsanız, susuz kalmanız veya beslenme yetersizliğiniz olabilir. Aşağıdaki durumlarda doğrudan doktorunuzla iletişime geçmelisiniz:

 • Çok koyu renkli idrar veya sekiz saatten fazla idrara çıkamamak
 • 24 saat boyunca tüketilen/alınan yiyecek veya sıvıları kusmak
 • Ayağa kalktıkça ciddi baş dönmesi hissetmek
 • Karın ağrısı varsa
 • 38 C veya daha yüksek bir sıcaklıkta ateş varsa
 • Şiddetli kusmanın sonunda kan kusmak

İdrar Yolları Enfeksiyonları (İYE) de bulantı ve kusmaya neden olabilir. İYE, genellikle mesaneyi etkileyen, ancak böbreklere yayılabilen bir enfeksiyondur.

İdrar çıkarken herhangi bir ağrı varsa ya da idrarınızda kan varsa, bir idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir ve bu durumda tedaviye ihtiyacınız olacaktır. İdrarınızdaki ağrıyı azaltmak için bol su içmelisiniz. Doktorunuza 24 saat içinde başvurmanız gerekmektedir.