Gebelikte Vajinal Lekelenme ve Kanama

3

Gebelik sırasında vajinal lekelenme ve kanama sık görülür. Hamile kadınların neredeyse % 50’si vajinal kanama ve bunun paniğini yaşar. Bunun nedeninin düşük olduğunu düşünüyor musunuz ve ya Hamilelik dönemi yaşıyor olabilir misiniz? Tedirginlik hissetmeden önce, hamileliğin erken dönemlerinde vajinal kanamanın sizi endişelendirmesi gereken bir şey olmadığını bilmelisiniz. 

Kanama, lekelenmeden veya hafif kanamadan ağır kanamaya kadar değişebilir. Gebelik sırasında hafif lekelenme bir endişe kaynağı değil, fakat ağır kanama ciddi bir durumun göstergesi olabilir. Olası nedenleri bilmek ve herhangi bir komplikasyonu ortadan kaldırmak için kontrol etmek önemlidir.


Lekelenme ve Kanama Arasındaki Fark Nedir ?

Eğer parlak kırmızı bir sıvı akışı gözlemlerseniz kanama yaşıyorsunuz demektir. Fark ettiğiniz kan miktarı başka bir uyarı işaretidir. Gebelikte lekelenme, çamaşırınızı ıslatmayabilir, ancak kanama gibi sıvı akışı yoktur.

Gebelik Sırasında Lekelenmeye Neden Olanlar?

Erken gebelikte hafif lekelenme genellikle ciddi bir durum değildir. Hamileliğin ilk dönemlerinde kanamanın diğer nedenleri şunlar olabilir:

1. İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması

Erken gebelik evresinde, embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sonucu % 20-30 kadında lekelenme yaşanabilir. Beklenen gecikmiş adet döneminizde ortaya çıkmaktadır. Hamile olduğunuzu fark etmeden önce normal adet döneminizle karıştırabilirsiniz. Bu hamilelik sırasında normaldir ve endişe kaynağı olmamalıdır.

İmplantasyon hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

2. Cinsellik

Hamilelik sırasında servikal (rahim ağzı) bölgedeki kan akışı artar. Bu nedenle, cinsel ilişkiden sonra hafif lekelenme gözlemlemek normaldir. Bazen cinsel ilişkiden sonra lekelenmeye neden olabilen serviks polipleri (halk arasında et parçası denen iyi huylu oluşum) olarak bilinen rahim ağzında iyi huylu büyüme meydana gelir.

3. İç Pelvik Muayene veya Pap Smear

İç pelvik muayene veya pap smear sonrası lekelenme de yukarıdaki ile aynı nedenleri taşır. Artan kan akışı nedeniyle servikal bölgeye yapılan herhangi bir darbe lekelenmeye neden olabilir.

4. Enfeksiyonlar

Gebelikle ilgisi olmayan koşullar da lekelenmeye neden olabilir. Bakteriyel vajinoz (bakteriyel vajinit) veya maya enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi vajinal enfeksiyonlar serviksin iltihaplanmasına veya tahriş olmasına neden olabilir. Bu iltihaplanma veya tahribat sonucu, lekelenmeye neden olabilir.

5. Subkoryonik Kanama

Koryon plasentayı kuşatan cenine ait bir zardır. Subkoryonik kanama, koryon ve plasentanın kıvrımları içinde kanamanın meydana geldiği bir durumdur. Genellikle kendiliğinden durur ve gebelik sırasında sorunlara yol açmaz. Yine de, hızlı bir teşhis ve gerekli tedavi önerilebilir.

6. Doğum sancısı

Vücudunuz doğum için hazırlanırken rahim ağzınızın genişlemeye başlayacaktır. Kan dolaşımı olacaktır. 37. hafta hamileliğinizde, mukuza fişinizi (doğum sancısının işaretleri, sinyalleri) geçirmek bir endişe kaynağı olmayacaktır. Ancak, ağır kanama varsa, bir doktorunuza danışmanız önemlidir.

Gebelikte Kanamalar Neden Olur?

Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda vajinal kanama meydana gelebilir. Birçok gebelik komplikasyonuna eşlik edebileceğinden nadiren de olsa ciddi bir durumun işareti olmayabilir. Fakat bazen de ciddi bir durum belirtisi olabilir. Bu nedenle olası nedenleri anlamak ve bir kontrol gerçekleştirmek önemlidir.


Gebeliğin ilk üç aylık döneminde Kanama

Gebelik sırasında ilk üç aylık döneminde vajinal kanamalar çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Hamileliklerin yaklaşık % 20-30’u bu evrede kanamadan etkilenecektir.

1. Ektopik Gebelik

Dış gebelikte döllenmiş yumurta rahmin dışına, genellikle fallop tüpüne yerleşme sağlar. Genelde alt karın bölgesinde kramp, baş dönmesi, halsizlik ve mide bulantısına eşlik eden keskin bir ağrı fark edeceksiniz. Hayatı tehdit eden bir durum olabilir ve derhal tıbbi yardım alınması gerekir. İstatistiksel olarak, gebeliklerin sadece %3’ü bunu yaşıyor.

Aşağıdaki komplikasyonlardan herhangi biri yaşanmışsa ektopik gebelik oluşabilir:

  • Önceden ektopik gebelik yaşanmışsa
  • Fallop tüpü ameliyatı
  • Pelvik inflamatuvar (rahimde, fallop tüplerinde veya yumurtalıklarda oluşan bir hastalık)
  • 2 yıldan fazla süreyle kısırlık
  • Sigara içilmesi
  • Doğum kontrol cihazının rahime yerleştirilmesi.

2. Molar Gebelik

Molar gebelik, plasenta, hatalı şekillendirilmiş bir embriyo tarafından kistik bir kitle haline gelmesi sonucu nadir görülen bir durumdur. Bu, gebelik hormonları nedeniyle oluşan ve yaşamı tehdit eden bir tümör türüdür. Bazı durumlarda, anormal hale gelebilir ve vücuda yayılabilir ve durum gestasyonel trofoblastik hastalık (gebelik tümörü oluşumu) olarak teşhis edilir.

3. Düşük

Hamileliğin ilk üç ayında kanamanın getirdiği en büyük endişelerden biri de bunun düşük olması olabilir. Gebeliğin ilk 12 haftasında görülür. Kanama, kramp, alt karın ağrısı ve vajinadan doku geçişi gibi belirtilere eşlik ediyorsa, bebeğin yanlış yol açma şansı yüksektir. Vajinal kanama ile birlikte semptomlar yaşayan yaklaşık % 50 gebe düşük yaşayabilir, bebeğini kaybedebilir.

Gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylık döneminde Kanama

Hamileliğin sonlarında kanamanın yaygın nedeni plasenta problemlerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca anormal serviks veya vajina kanamaya neden olabilir.

4. Plasenta Previa

Bu, hamilelik sonlarında kanamanın en yaygın nedenidir. Bu durumda, fetüsü genellikle rahmine bağlayan plasenta rahim ağzı açıklığın bir bölümünü kaplar. Sonuç olarak kanama olur. Daha sonra gebelikte serviks inceleşir ve doğum için hazırlanır. Bu aşamada, plasenta uzar ve yırtılır, ağır kanamaya neden olur. Bu plasenta previa durumu için risk faktörleri, önceden plasenta previa, çoğul gebelikler ve sezaryen doğum öncesini içermektedir.

5. Plasenta Abrupsiyon

Bu durum hamileliğin ikinci yarısında veya üçüncü üç aylık döneminde görülür. Plasentanın rahim duvarından erken ayrılması ve plasenta ile rahim arasındaki bölgede kan dolaşımına yol açmasıdır. Kramplar, karında ağrılar, rahimde hassasiyet ve bel ağrısı eşlik eder. Ayrılma çok az ise, bebek için ölümcül değildir. Fakat ayrılma büyükse, ciddi riskler oluşturacaktır. Bu vajinal kanama nedeni için risk faktörleri arasında travma, hipertansiyon, sigara kullanımı ve önceki plasenta abrupsiyonu sayılabilir.

Gebeliğin sonlarında kanamanın diğer bazı nedenleri şunları içerir:

  • Vajinaya veya servikal bölgede yaralanma
  • Kanser
  • Polipler
  • Variköz damarlar (anormal damarlar)

Neyi Bilmeniz Gereklidir?

Hafif lekelenme normaldir ve endişelenmek için hiçbir şey yoktur. Ped üzerinde ıslaklık sonucu şiddetli vajinal kanamalar bir endişe kaynağıdır. Kanama yaşayan bazı kadınlar, sağlıklı bebekler doğurduğundan dolayı kanama aslında her zaman bir düşük yapma işareti olmayabilir.

Ne Yapmalısın?

Vajinal kanama için doğru sebepleri değerlendirmek mümkün değildir, çünkü birçok faktör bu duruma neden olabilir. Evrensel tavsiye, doktorunuza danışmaktan çekinmemenizdir.

Kanın türünü (kahverengi, kırmızı, pembe veya pıhtı dolu olup olmadığını) inceleyin. Bütün sorunlarınızı doktora götürün ve hamilelik sırasında kanamanız sırasında cinsel ilişkide bulunmayın ya da tampon kullanmayın.

Doktorunuz ultrasonla vajinayı kontrol edebilir. Vajinal ve abdominal ultrasonografi birlikte görülüp nedenini değerlendirilir. Kan ve idrar gibi birkaç düzenli test yapabilir. Bu testler, gebeliğin hormonal düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Son Söz:

Hamilelikte ortaya çıkabilecek herhangi bir kanama, ne zaman yaşadığınıza bakılmaksızın, sağlık uzmanınıza hemen hiçbir şey yanlış olmadığını teyit etmek için çağırmalısınız. Doktorunuzun sebebi belirlemesine yardımcı olmak için kanamaların miktarı, rengi ve süresi hakkında cevapları vermeye hazır olmalısınız.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı düşük yaptıysanız, kısır olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu kadın, üreme süresi boyunca en az bir kez düşük yapmaktadır. Düşükler duygusal bir boşluğa neden olabilir, ancak bu dünyanın sonu değildir. Düşük yaptıktan sonra bile hamile kalabilirsiniz. Doğum uzmanı ile yapılan bir danışma toplantısı gebelikte yaşanılan sorunlarla başa çıkmanın en iyi yoludur. İhtiyacınız olan şey olumlu bir zihniyet ve cesarettir!

Çoğu zaman, küçük bir lekelenme sizin ve küçük bebeğiniz için herhangi bir sağlık riski oluşturmaz, ancak kanama bazen gebeliğinizde zorluklar gösterebilir. Hamileyseniz, kanamanız hakkında bilinçli olmalısınız. Hamilelik sırasında herhangi bir düzensiz kanama veya dönem yaşarsanız derhal doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik sırasında vajinal lekelenme ve kanama ile ilgili bilgileri sizinle paylaştık, umuyoruz kafanızdaki şüpheleri temizlemişizdir. Mutlu ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle.