Hamilelikte İstenmeyen Tüylerden Nasıl Kurtulunur?

0

Göbeğiniz büyümekte ve vücut temizliğine izin vermeyecek konumda olduğunuzdan artık bacaklarınızı neredeyse görmemektesiniz! Duşta ayakta dururken dengeyi korumanıza yardımcı olması için eşinize ihtiyacınız olabilir. 

Hamilelik sırasında hormonlardaki değişiklikler nedeniyle, göbek, meme uçları veya istenmeyen diğer yerlerde daha fazla kıl büyümesi yaşamaktasınız. Genellikle hormonal değişikliklerden dolayı yaşanan bu tüylenmenin fazlalaşması hamilelikten sonra azalmaktadır.


Hamileyken Tüylerin Temizliği

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, saçlarda koyu renk pigmentleri hedef almakta ve saç folikülüne termal ve/veya mekanik hasar vermektedir. Hamilelik sırasında lazer epilasyonun güvenirliğini değerlendiren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çoğu sağlık kuruluşu, fetüs üzerindeki etkisi hakkında bilgi eksikliği nedeniyle, gebelik sırasında lazer epilasyondan kaçınılmasını önermektedir.

İğneli Epilasyon

Gebelik sırasında elektrolizin güvenilirliğini değerlendiren hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Pek çok sağlık kuruluşu ve elektrolog uzmanı, fetüs üzerindeki etki hakkında bilgi eksikliği nedeniyle gebelik sırasında elektroliz epilasyondan kaçınılmasını önermektedir.

Elektroliz (İğneli) epilasyon; Termoliz ve Galvanik olarak kullanılan iki tür akım yöntemi vardır. Termoliz yöntemine ayrıca diyatermi, radyo dalgası, kısa dalga veya yüksek frekans adı verilmektedir. Galvanik elektroliz, elektrik akımı gönderilerek yapılmaktadır.

Bebek, amniyon sıvısı ile çevrelendiğinden, bu önerilmez. Bu durumda, amniyon sıvı elektrik iletkeni gibi davranır. Bu nedenle gebelik sırasında elektroliz için galvanik akım önerilmez. Termoliz, vücuda iletkenliği söz konusu değildir ve hamile kadınlara veya fetusa zararlı olduğu bulunmamıştır.

Birçok elektrolog uzmanı, gebelik sırasında elektroliz epilasyon uygulayacakları zaman bir sağlık kuruluşundan izin belgesi istemektedir.

Ağda

Cildinizin hamilelik esnasında farklı reaksiyon gösterdiğini görebilirsiniz. Cildiniz daha hassas olabilir; Ağda ile yapılan temizlikten önce ve sonra yatıştırıcı bir antiseptik losyon kullanmak yanık veya batmayı azaltabilir. Aynı zamanda enfeksiyonu önleyebilir, tahrişi azaltabilir ve ağdanın neden olabileceği kızarıklığı azaltabilir.

Ağda ile temizlikten önce sağlık uzmanına danışmak en iyisidir. Hamilelik sırasında ağda ile yapılan uygulamanın sizin için tavsiye edilmez özel bir nedeni olabilir. Örneğin, anne adayının kan dolaşımı ile ilgili bir problemi olup olmadığı da bilinmesi gereken ve önemsenmesi gereken detaydır. Kan dolaşım problemi yaşayan anne adaylarının ağda yaptırması kesinlikle önerilmemektedir.

Kremler ve Depilatörler

Gebelik sırasında depilatöriyel maddelerle ilgili başlıca kaygıları baryum sülfid tozu ve kalsiyum tiyoglikolatınaktif maddeleri oluşturmaktadır. Hamilelik sırasında zararlı olduklarına dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, bunların da güvence altına alındığını gösteren hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Herhangi bir kozmetikte olduğu gibi, nasıl tepki verdiğinizi görmek için bir miktar ciltte deneme yapmalısınız. Oksijene maruz bırakılan kimyasallar belirgin bir koku bırakır ki bu sizin için çok hoşnutsuz olabilir ve nadir durumlarda alerjik reaksiyona neden olduğu bilinmektedir. İyi havalandırılmış bir alan sağlamak için ek önlemler almak isteyebilirsiniz.

Jilet ile yapılan temizlik

Gebelik sırasında en kolay seçenek olmamasına rağmen jilet ile temizlik her zaman en ucuz, en uygun seçenektir. Eşinizi süreç içine dahil ederek size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bu sizin ve eşinizin için iyi bir bağlanma süreci olabilir.