Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

0

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı; Anne olmak, her kadın için özel bir deneyimdir. Bir kadın hamile olduğunu fark ettiğinde, tüm hayatı rutin olarak değişmektedir. Çoğu zaman, bel ağrısı ve kalça ağrısı gibi hissedilen hamilelik sırasında hissedilen ağrı kuyruk kemiği ağrısıdır ve en yaygın olanıdır.

Kuyruk sokumu omurganızın en altında bulunan bir eklemdir. Rahmin hemen arkasında bulunmaktadır. Relaksin ve diğer hormonlar sorumludur. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde salgılanan hormonlar bağları vücudunuzda gevşetmektedir ve özellikle pelvis bölgesini daha esnek hale getirmektedir. Bu, bebeğinizin büyümesi için alan sağlamaktadır. Fetüs büyüdükçe, alt ekstremitelerde (bacaklarda) basınç artmakta ve bu ağrılara neden olmaktadır.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri

1. Hamilelik hormonları: İlk üç aylık dönemde vücut, pelvik bölgede rahatlamaya neden olan relaksin ve östrojen hormonlarını salgılamaktadır. Karın bölgesindeki kaslar, bebek hareket ettikçe yer değiştirmekte, bu da acıya neden olmaktadır.

2. Büyüyen bebek: Aylar geçtikçe, bebek büyümeye başlar. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemde, bebek rahmin hemen arkasındaki kuyruk kemiğine karşı itmeye başlamaktadır. Bebek tarafından bu itici hareket acıya neden olmakta ve bebeğin doğumuna kadar da artmaktadır.

3. Diğer nedenler: Hamileliğin son aşamalarında, bebek kemik üzerine çok fazla baskı uyguladığından ağrı daha fazla hissedilmektedir. Bebeğin karın içinde en ufak bir hareketi bile, acıya neden olan kuyruk kemiğine baskı yapabilmektedir. Bu dönemde anne adayının bedeninde fiziksel olarak çalıştığı herhangi bir aktivitede ağrıya hissedilmekte ve bu aşamada bir şey yaparken çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri

Hamilelik sırasında kuyruk kemiğinde ağrı belirtisi olarak yorumlamak kolaydır. Ağrı aynı zamanda bir çeşit fiziksel his olduğu için, beyin tarafından fark edilmesi de zorundadır. Bazı belirtiler şunlardır:

 • Omurganın ucuna yakın giderek artan bir ağrı
 • Üst kalçaların yanında keskin bir ağrı
 • Duruştaki değişiklikle birlikte ağrı artar veya azalır
 • Alt sırt ya da kalçada sürekli ağrı
 • Yürümeye başlar başlamaz ağrı tetiklenir
 • Kabızlık yaşanması ağrıyı arttırır
 • Bazı fiziksel aktiviteler bittiğinde ağrı hafifler

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısının Şiddetini Arttırabilecek Nedenler

Ağrının şiddetinin bağlı olduğu birçok başka dış faktör bulunmaktadır. Bir şey yapmadan önce bu faktörleri akılda tutmak gerekir, çünkü küçük bir ihmal eylemi bebeğin ilk yıllarında büyük bir farka neden olabilir. Burada, koksiks ağrısını etkileyebilecek bazı nedenleri listeledik.

 • Hipermobilite (Eklem Gevşekliği):Bir kişinin eklemlerinin bir kısmının veya tamamının alışılmadık derecede geniş bir hareket aralığına sahip olduğu anlamına gelmektedir. (Dansçılar, jimnastikçiler gibi)
 • Sınırlı hareketlilik: Eğer uzun bir süre aynı pozisyonda kalınırsa, kemiklerin üzerindeki basınç bölgede ağrıya neden olmaktadır.
 • Tekrar eden baskı: Kuyruk kemiğinde daha önce bir yaralanma olmuşsa ve kuyruk kemiğine bu sebepten dolayı tekrar baskı uygulanıyorsa, ağrının büyük ölçüde artacağı ihtimali vardır.
 • Enfeksiyon: Kuyruk kemiğine daha fazla baskı uygulayan herhangi bir enfeksiyon daha fazla ağrıya neden olabilmektedir.
 • Obezite: Kemiklerdeki kilo artışından dolayı artan baskının/yükün ciddi bir kuyruk sokumu vakası yaşama şansı daha yüksektir.

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı için Tedavi ve İpuçları

Aşırı önlem ve düzenlilik ile atılan küçük adımlar, annenin kolay ve etkili bir şekilde ağrıyla başa çıkmasına yardımcı olabilmektedir. Hamilelik sırasında, yaşam tarzındaki en küçük değişiklikler bile kalıcı bir etkiye sahip olabilecektir. Kuyruk kemiğindeki ağrı zamanla arttığından, kişinin günlük hayatında yerine getireceği ortak uygulamalar hakkında bilgi sahibi olması, böylece acıyla en etkili şekilde başa çıkabilmelerine kolaylık sağlayacaktır. Burada, gebeliğin koksiks ağrısının üstesinden gelmek için günlük hayatta uygulanabilecek bir liste hazırlandı.

Özel yastıklar kullanın: Kuyruk sokumu kemiğinin uzun süre herhangi bir sert yüzeye maruz kalmadığından emin olunması gerekmektedir. Hamilelik sırasında kuyruk sokumu kemiği üzerindeki baskıyı azaltmak için oturma simidi adı ile piyasada kolayca bulunabilinen özel yastıklar kullanılabilinir.

Annelik kemeri kullanın: Analık kemeri gebelik ile artan kilo artışının verdiği yükü azaltmada yardımcı olmaktadır. Bu, bebeğin ve midenin ağırlığına bağlı olarak ortaya çıkan kemiklerdeki baskıyı almaktadır.

Uzun süre aynı duruşta olmaktan kaçının: Uzun süre aynı duruşta olunmamalıdır. Yürüyüş yapmak ya da hafif egzersiz yapmak oldukça etkili olabilir.

Uyku pozisyonu: Hamilelik sırasında uyku pozisyonu farkının birçok neden olabilmektedir. Ağrıyı azalttığı kadar kan dolaşımı açısından da büyük fayda sağladığından sol tarafta uyumak tavsiye edilmektedir.

Ağır bir şey kaldırmaktan kaçınılmalı: Ağır bir şey kaldırmak, dokuları zorlayabilmekte ve hamilelik sırasında kişinin artan eklem gevşekliği, eklemler arasında kayma ihtimalini arttırmaktadır.

Eğilmekten kaçının: Eğilmek, bebeği daha fazla ağrıya neden olacak şekilde kuyruk sokumu kemiğine doğru itmektedir. Acı çok keskin ve ani olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin: Kuyruk sokumu kemiği ağrısını azaltmak için hamilelik sırasında düztabanlı ayakkabılar giyilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bağırsaklarınızı rahatlatın: Çok garip gelebilir ama bu basit uygulama büyük bir fark yaratabilir. Kabızlığı önlemek fayda sağlayacaktır.

Hamilelik sırasında kuyruk sokumu ağrısı çoğunlukla kadının vücudunda bebeğin büyümesi için yer açması nedeniyle kaçınılmazdır. Bebek büyüdükçe, kemikte ağrıya neden olmaktadır. Bu ağrı durumu aslında vücutta gerçekleşen aktiviteler gereklidir ve vücudu gerçek doğum için hazırlamaktadır.

Hamilelik bir kadının hayatında özel bir süreçtir. Sağlıklı ve rahat kalınması için daha fazla özen gösterilmelidir. Diyette yapılacak küçük değişiklikler, günlük rutinler, uyku pozisyonu ve egzersiz ağrı düzeyini tamamen değiştirebilir. Doktorlar her zaman hamile kadınların bilinçli olarak sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalarını tavsiye eder. Her hamile kadın, bebeğinin gelişimini izlemek için doktoruyla düzenli kontroller yapmalıdır. Herhangi bir usulsüzlük ya da bunlardan kaynaklanan rahatsızlıkta, derhal doktora iletilmelidir.