Hava Kirliliğinin Hamile Bayanlar Üzerindeki Etkileri

1

Büyüyen aile için artık düşünülmesi gereken birçok şey var. Hamileyken deniz ürünleri ve alkolden kaçınmak yeterince kolaydır. Peki ya nefes aldığınız hava hakkında ne düşünüyorsunuz?

Araştırmacılar, hava kirliliğinin hamileliği nasıl etkilediğini, hava kirliliğinin hamile kadınların ve bebeklerin olumsuz etkilerini araştırdılar ve her bulgu ile hastalık sonucu tahminler daha da ciddileşti.

Hava kalitesinden, kirliliğin bulunduğu yerden ve bebeğinizi taşırken sağlıksız havanın nasıl solunmasını engellemeniz gerektiği hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.


Peki, Hava Kirliliği Nedir?

Hava kirliliği birçok biçimde ortaya çıkmaktadır. Tipik olarak kirli hava, ozon, azot dioksit, kükürt dioksit, araç egzozu, bina emisyonları, sigara dumanı, toz ve kimyasallardan oluşur. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız hava kirliliğine maruz kalıyorsunuz demektir.

Hava kirliliğine maruz kalmanın yaygın belirtileri şunlardır:

  • Öksürme
  • Hırıltı
  • Göz ve sinüs tahrişi
  • Bronşit, astım ve amfizem gibi ileri solunum yolu hastalıkları
  • Kronik yorgunluk
  • Azalan akciğer kapasitesi ve nefes darlığı
  • Akciğerler ve kalp hasarları
  • Kanser

Hava kirliliği herhangi bir canlı için sağlıklı olmamanın yanında, gebe kadınlar, çocuklar, bebekler, solunum problemi olanlar ve yaşlılar üzerinde en ciddi etkiye sahiptir.


Gebelikte Hava Kirliliğine Maruz Kalmanın Potansiyel Tehlikeleri

Araştırmalar gösteriyor ki; kirli havanın hamile kadınlara ve bebeklere ne yapabileceğine dair ciddi veriler ortaya koymakta:

Düşük Doğum Ağırlığı – İdeal hamilelik, 38 ila 40 hafta arasında 3 ile 4 kiloluk bebek sahibi olunmasını sağlamaktadır. 2500 gram ağırlığın altındaki bebekler “düşük doğum ağırlığı” olarak kabul edilir.

Dünyada, hava kirliliğinin en kötü ve yoğun yaşandığı şehirlerden biri olan Pekin’de yapılan ilginç bir çalışma, hava kirliliğini düşük doğum ağırlığına bağlamada atılımlar gerçekleştirdi. Araştırmacılar, Pekin’de 2008 Olimpiyatları sırasında gebe kalan kadınların, emisyonları düşürmek ve hava kalitesini artırmak için görevlendirildiği iki ay boyunca eğitim gördü. Çalışma, Olimpiyatlar sırasında hamileliklerinin sekizinci ayında olan kadınların (aynı takvim ayı öncesi dönemde doğum yapan kadınlarla karşılaştırıldığında) biraz daha ağır bebekleri bulunduğunu tespit ettiler. Hangi üç aylık dönemin, ayın veya haftanın hava kirliliğinin etkilerine karşı en savunmasız olduğu hala bilinmemektedir.

Erken doğum – York Üniversitesi’ndeki Stockholm Çevre Enstitüsü (SEI) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hava kirliliği nedeniyle her yıl yaklaşık üç milyon bebek doğmaktadır. Bu, yıllık erken (preterm) doğumların yüzde 18’inin belirli madde kirliliğine maruz kalma ile bağlantılı olduğu anlamına gelmektedir. Tarihinden önce doğan çocuklar nörolojik bozukluklar ve fiziksel engelli olma riski taşımaktadır.

Otizm – Harvard Üniversitesi’nin araştırması, üçüncü üç aylık dönemlerinde yüksek zehirli madde kirliliğine maruz kalan kadınların otistik bir çocuğa sahip olma ihtimalinin iki kat daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Astım – Hava kirliliği astımı şiddetlendirir. Hamilelerde bu durum tehlikeli olabilir, çünkü astım Gebelik Zehirlenmesine (Preeklampsi) neden olabilmektedir, bu durum kan basıncının yükselmesine ve karaciğerin ve böbreklerin işlevinin azalmasına neden olmaktadır. Astım iyi tedavi edildiğinde, siz ve bebeğiniz iyi durumda olur. Bununla birlikte, tedavi edilmemiş astım bebeğinizin oksijen yetersizliğinden dolayı yetersiz büyüme, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklarına neden olabilmektedir. Araştırma ayrıca, hava kirliliğine maruz kalmanın bebeğinizin daha sonra astım gelişme olasılığını artırabildiğini ortaya çıkarmıştır çünkü zehirli madde kirliliği plasentaya zarar vermektedir.

Doğurganlık Sorunları – Bir aileyi olmayı ya da genişletmeyi planlıyorsanız, nefes aldığınız havaya dikkat etmeniz gerekebilir. Birden fazla araştırma, hava kirliliği erkek ve kadınlarda düşük doğurganlık oranına olumsuz katkıda bulunmaktadır. Bazı araştırmalar hava kirliliğini düşük doğumlara da bağlamaktadır.


Hamileyken Hava Kirliliğinden Kendinizi Korumanın Yolları

Sağlığınız ve bebeğinizin her potansiyel tehditten kaçınmak imkansızdır, ancak hava kirliliğine olan maruziyetinizi azaltmak için yapabileceğiniz çok şey var:

2014 yılında Dünya Sağlık Örgütü, dünya nüfusunun yüzde 92’sinin hava kalitesinin güvensiz olduğu bölgelerde yaşadığını tespit etmiştir. Hava berrak görünse bile kirlenmiş olabilir.

Mevcut Temiz Havayı Koruyun – Yemek pişirirken, saç spreyi kullanırken, boya kullanırken evinizin havanıza kirletici maddeler katmış olursunuz. Doğal ev temizlik makinelerini kullanarak, yemek pişirirken havalandırma kapağını kullanarak sağlıklı bir ortam oluşturun.

Gebelik, hassas dengedir. Birçok şey sizin ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilir bu yüzden hava kirliliğini önlemeyi öğrenmeniz en önemli şeydir.