Hava Nemlendiricisi Kullanmak Gerekli mi?

0

Hava nemlendiricileri, özellikle bebekler için kullanışlı makinelerdir. Küçükleri soğuk, kuru kış günleri boyunca rahat tutmanın harika bir yoludur.

Nemlendiriciler temel olarak suyu su buharı haline getirir ve belirli bir sıcaklıkta havaya atar. Havadaki sağlıklı miktarda su buharı, kuru hava ile ilişkili sayısız rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bebeklerin hassas cildi ve daha hassas solunum sistemi var. Kış aylarında, kaloriferler açıldığında ve odaların nem oranı yüzde 10 veya daha azına düştüğünde, kuru hava bebeğin cildini, burnunu ve akciğerlerini tahriş edebilir. Bu soğuk, kuru hava virüslerin artmasına yardımcı olur. Dahası, bebekler soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonu yaşadıklarında, yaşı daha büyük çocukların veya bir erişkinin kullandığı ilaçları kullanamazlar; küçük bedenleri güçlü ilaçlar için kırılgandır. Bu nedenlerden dolayı, çocuk doktorları sıklıkla bebekler için hava nemlendiricileri tavsiye etmektedir.


Hava Nemlendiricisi Kullanmanın Yararları

Küçük Burunları Rahatlatır

Kuru hava, küçük burunları ağırlaştırır, sinüsleri kurutur ve bu rahatsız edici durum tıkanmış hissi yaratır. Tıkanmaya kolayca maruz kalan ufacık küçük burun delikleri hızla dolarak bebeğin rahat nefes almasını zorlaştırır. Dahası, uygun nem seviyesi olmazsa, bebeğinizin burnunun iç kısmı dolabilir, cildin çatlamasına ve kanamasına sebep olabilir. Havaya nem eklemek, en iyi solunum koşullarını yaratarak, küçük kişinin rahatlığını sağlar.


Cildin Kurumasını Önler

Bebeğin odadaki havanın kurumasıyla hassas cildini kurutabilir ve tahriş edilebilir. Bu da kaşıntılı, rahatsız edici kuru lekeler ve çatlamış dudaklara neden olur. Kuru hava egzama gibi kronik cilt koşullarını da kötüleştirebilir. Havaya nem eklemek, cildin doğal nemliliğini korumasına, egzama ihtimalini düşürmesine ve bebeğinizin vücudunun iyi korunmasına imkân verir; bebeğinizin cildini yumuşatır.


Daha İyi Bir Gece Uykusu için Hazırlar

Tıkanık burunlar ve zahmetli öksürükler, uyku konforunu imkânsız hale getirir ve bebek için zorlu geceler, işe gidecek ebevenyler için de zorlu sabahları ifade eder. Nemlendiriciler, sıkışık bebeğinizin nefes almasını kolaylaştırır ve daha iyi solunum yapılması sonucu herkes için daha iyi uyku sağlar. Bununla birlikte, küçüklerin gece nemlendirici kullanımından faydalanmak için hasta olmalarına gerek yok.


Isıtma Maliyetlerini Azaltabilir

Sıcak ve nemli hava, termometrenin daha sıcak hissetmesini sağlayabilir. Evde kullanılacak nemli-sıcak nemlendirici kullanmak, suni ısıtmanın olumsuz etkileri olmadan sıcaklık yaratarak aynı etkiye sahiptir.


Hava Nemlendiricisi Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Nemlendiriciler uygun şekilde kullanıldığında güvenlidir. Ayrıca, ebeveynlerin nemlendiricinin bebeğe her zaman yardımcı olması konusunda ve asla ona zarar vermemesi için alınması gereken bazı güvenlik önlemleri vardır:

Nemlendirici cihazını temizleme

Nemlendiriciler düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Cihaz temizlenmezse, nemlendiricinin nemli yüzeyinde bakteri ve küf kolayca oluşabilir. Nitekim küfün nemli bir yüzeyde büyümesi yalnızca 48 saat alır. Ebeveynler, makinenin bakımıyla ilgili üreticinin talimatlarına uymalı ve nemlendiriciyi düzenli olarak dezenfekte etmelidir.


Nemlendirici cihazı için musluk suyu yerine Damıtılmış Su kullanın


Musluk suyu, az miktarda mineral içerir. Özellikle sert su kullanılmasından dolayı bu mineraller nemlendiricide birikebilir ve nemlendirici cihazı çalıştırıldıktan sonra oda veya evin her tarafına yayılabilir. Bu nedenle, genellikle damıtılmış su kullanmak daha iyidir.