Helikopter Ebeveynlik

0
Helikopter Ebeveynlik

Helikopter ebeveynlik; 1969 yılında Haim Ginott’un Ebeveynler ve Gençler kitabı sonrası psikoloji alanında kazandırdığı bir terimdir.

Aşırı korumacı olan ebeveynler bazen ‘helikopter anne-baba’ olarak adlandırılmaktadır; çünkü çocuklarının üzerinde durmaksızın gezinmektedirler, işlerini mikro yönetmeye çalışmaktadırlar. Bu ebeveynler, çocuklarına başarısızlık, reddetme ve her hangi bir sakatlıktan korumaya çalışmak için çok dikkatli davranmaktadırlar.

Bir diğer deyişle; Helikopter ebeveynlik; çocuğun yaşamına aşırı derecede karışan ya da müdahale eden ebeveynlik anlamına gelmektedir. Bu müdahale sonrasında ebeveynler, çocuklarının her hareketine ve kararına odaklanmaya eğilim göstermektedir. Çoğu zaman kontrolü ele almakta ve çocukların görevlerini kendi adlarına görevleriymiş gibi yerine getirmektedirler.

Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, sekiz yıl boyunca 422 adet çocuğun yaşamlarını analiz etmiş ve kontrol alında yetiştirmenin zaman içinde gelişimleri üzerinde etkisi olduğunu belirlemiştir.

“Aşırı koruyucu olan ebeveynler, çocuklarının “yaşamda iyi bir başlangıç” ve başarıya giden her yolda olmalarını istemektedirler. Çocuklarını hayatın acımasız gerçeklerinden korumak ve çocuklarının her daim mutluluğunu sağlamak için çaba göstermektedirler. ”

Ebeveynler, kontrollü olabilmek için çocuklarının tüm duygularını deneyimlemeleri gerekmektedir. Çocuklarının her zaman mutlu olmasını isteyen ebeveynler, çocuklarını aslında büyük zarar uğratmaktadırlar. Bu yüzden; çocuklar hata yapma sonucunda yaşayacağı can sıkıntısı, hüzün, hayal kırıklığı, öfke ve incinme gibi duyguları yaşama özgürlüğüne ihtiyaç duymaktadırlar.

Çocuklar, hayatlarında olan küçük zorluklarla başa çıkmayı öğrenmek için fırsatlara ihtiyaçları vardır. Bununla birlikte, ‘helikopter’ ebeveynleri, çocuklarının zorlu bir durumu kendi başlarına idare etmelerine izin vermek yerine, yardım etmek için acele etmektedirler. Bundan ötürü, hiç bir zaman başarısız olma şansı verilemediğinden ve hatalarından ders alamadıkları için, küçük meselelerle bile baş edemeyen çocuklar olmaya yol açmaktadır.

Helikopter Ebeveynlik Nedenleri

Son yıllarda ailelerin geneli ileri yaşta evlilik yapmaları ve ileri yaşta çocuk sahibi olmaları ve daha varlıklı ebeveynler ve karı-koca çalışan iki gelirli aile yapısına sahip toplumsal değişimler, birçok ebeveynin çocuklarına büyük ‘duygusal yatırımlar’ yapmalarına ve daha büyük ve gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmalarına bağlı bir durum oluşturmaktadır. Ebeveynler aynı zamanda zor bir dönemden geçtikleri zaman aşırı koruyucu olma eğiliminde olmaktadırlar. Çocukluk döneminde ailesi tarafından sevilmemiş, ihmal edilmiş veya görmezden gelinmiş olan ebeveynler kendi çocukları ile aşırı uyum sağlayabilmek için sonsuz çaba göstermektedir. Aşırı dikkat ve izleme, ebeveynlerin kendi yetişmelerinde hissettikleri bir eksikliğin giderilmesine yönelik girişimlerdir.

Kısacası aşağıda maddelendirecek daha detaylandıracak olursak;

Duygusal Bağ (Aşk):  Aşk, birçok helikopter ebeveyni zorlayan temel ebeveyn duygusudur. Çocuğunuzu o kadar çok seviyorsunuz ki, onu en az olumsuz olan herhangi bir şeyden korumak ve zarar görmemesi için en az bir şeyden korumak istemektesiniz. Bununla birlikte, çocuğunuzun karşı cins ile kurmaya çalıştığı duygusal bağ girişiminde, çocuğunuzun yaşamına aşırı dikkat göstererek son bulmasına neden olabilmektesiniz.

Kontrol İhtiyacı: Çocuğunuz büyüdüğü halde, onu hala bebeğiniz olarak düşünmeye ve hayatının her yönünü kontrol etmeniz gerektiğini düşünmekte oluşunuzdur.

Anksiyete: Bir ebeveyn olarak, her zaman endişeliyseniz ve yaptığınız her hareketi ikinci olarak tahmin ederseniz, bu korkuları çocuğunuza yansıtmaya ve çocuğun güvenliği ve mutluluğu konusunda endişelenmeye meyillisiniz demektir.

Aşırı Tazminat: Çocukken anne-babanızdan sevgi ya da ilgi görmediyseniz, çocukluk döneminde yaşadığınız bu kayıp için çocuğunuza karşı fazladan telafi etme eğiliminde olursunuz ve çocuklarınızı daha fazla dikkat ve özen göstererek ilgiye boğarsınız.

Helikopter Ebeveynlik Belirtileri

Aşırı korumacı bir ebeveyn misiniz? Aşağıdaki üzerinde düşünebileceğiniz ve Helikopter Ebeveyn olarak tanımlanıp tanımlanmadığınızı görebileceğiniz birkaç işaret bulunmaktadır:

  • Çocuğunuzun ödev, proje vb. Akademik çalışmalarını yaparsınız,
  • Çocuğunuzun eğitimcilerini ve eğitmenlerini eğitmeye çalışıyorsunuz,
  • Kısa bir yürüme mesafesinde uzakta olsalar bile, çocuklarınıza göz kulak oluyorsanız,
  • Onların sorunlarını çözmelerine izin vermiyorsanız
  • Yaşa uygun seçimler yapmalarına izin vermiyorsanız,
  • Çocuğunuzun tüm işlerini birlikte değil sadece siz bitiyorsanız,
  • Onları başarısızlıktan koruyorsanız,
  • Çocuğunuzun kavgaları ve çatışmaları için kişiler ile siz konuşuyorsanız.

Helikopter ebeveynler, çocuğu sürekli olarak gölgeleyerek, ona sadece tehlikelere karşı sıfır ihtimal göz önünde bulundurularak çocukların yapmak istediklerine o kadarlık izin vermektedir. Bu kişisel gelişim için elbette olumsuz bir durumdur. Ayrıca, helikopter ebeveynler, davranışı yönlendirme eğilimindedirler ve çocuğun kendi başına karar vermesine izin vermemektedir.

Çocuklarının sorunlarını çözmek için sürekli müdahale eden ebeveynler, çocuklarının güvenli riskler almasına ve hatalarından ders almasına izin vermemektedir. Çocukların problemleri bağımsız olarak çözebileceklerine inanamamakta ve yardım almadan kendi sorunlarıyla yüzleşemediklerini pekiştirmektedirler. Sonuç olarak; ebeveynler bu şekilde çocuklara gelişmemiş problem çözme becerileri kazandırmaktadırlar.

Helikopter Ebeveynlik Olumsuz Etkileri

Helikopter ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar, arkadaşlık meselelerini bağımsız olarak ele almakta zorluk çekmektedirler. Aşırı koruyucu bir ebeveyn tarafından sürekli olarak yönetilen ve çözmeye çalışılan arkadaşlık meseleleri olan ilköğretim çağındaki çocuklar ergenlik dönemine geldiğinde yaşayacağı duygusal sorunlar ile başa çıkma yöntemi gelişmemiş olacaktır.

Oyun yoluyla önemli sosyal beceriler geliştirmek için daha az şans verilmesine neden olmaktadır. Helikopter ebeveynlerin çocuklarına, yapılandırılmamış oyun oynamalarına izin verme olasılığı daha düşük olup, çocuklarını spor grupları, müzik dersleri ve diğer organize aktiviteler gibi ‘daha güvenli’ organize oyun etkinliklerine dahil etmeyi tercih etmektedirler. Yapılandırılmamış oyun zamanı, çocuğun benlik saygısının geliştirilmesinde ve ayrıca dönme, paylaşma, işbirliği ve hayal kırıklığı ile baş etme gibi önemli sosyal becerilerde önemlidir. Ağırlıklı olarak yapılandırılmış oyun etkinliklerine katılmak, yetişkinlerin sürekli arabuluculuk yapmakta ve çocuğun bu yaşam becerilerini bağımsız olarak uygulama ve geliştirme fırsatını daha da azaltmaktadır.

Helikopter Ebeveyn Olmaya Nasıl Engel Olursunuz?

Hayatınızın her döneminde çok önemli bir noktayı hatırlayın – “Endişe Sevgiye Eşit Değildir.” Çocuğunuz için duyduğunuz endişenin boyutu, çocuğunuza duyduğunuz sevginin miktarıyla orantılı değildir. Eğer yeterince endişeli değilseniz, iyi bir ebeveyn olmadığınızı düşünüyorsanız, o zaman bu düşünceyi aklınızdan çıkarmalısınız. Bu doğru değil bir düşünce değildir.

Helikopter Ebeveyn Olmamak için birkaç ipucu:

Çocuğunuzun becerilerini tanıyın – Çocuğunuzu gözlemleyerek ve kendi başına neler yapabileceği konusunda not alabilirsiniz. Öğretmeni ile becerileri hakkında görüşebilirsiniz. Çocuğunuzun yalnız yapabildiği şeylerin bir listesini yaparak ve ona yardım etmeyi bırakmak için kendinize engel olmuş olursunuz. Sahip olduğu becerileri doğrultusunda kendi başarılarını elde edecektir.

Oyun alanı etiği uygulama – Çocuğunuzu oyun alanına veya parka götürerek siz bir kenarda oturun ve çocuğunuzun oyun alanında istediği gibi oynamasına izin verin, siz sadece uzaktan gözleyin, engel olmayın ikaz etmeyin. 

Düşmesine ve düştükten sonra kendi başına kalkmasına izin verin – Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu acı ve mücadeleden korumak için güçlü bir içgüdünüz olacaktır, çünkü sahip olduğunuz en değerli varlık; çocuğunuzun canı yansın tırnağına zarar gelsin istemezsiniz. Ancak, düştüğünde her zaman yanında olmayacağınızı unutmayın. Böylece başarısız olmalarına, düşmelerine ve hayal kırıklığına uğramalarına izin verilmesi gerekmektedir. Bu, onları geleceğe daha iyi hazırlayacaktır ve sorunlarıyla başa çıkma konusunda güven kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Helikopter yerine denizaltı olun – 7/24 helikopter gibi çocuğunuzun üzerine gezmek yerinde, çoğu zaman bir Denizaltı olun – çoğu zaman tehlikede veya yardıma ihtiyaç duyduklarında, hazır olun her zaman değil.

Sonuç olarak;

Helikopter Ebeveynlik ile; Çocuğunuzun her küçük eylemine karşı takıntı yapmayı bırakmanız ve dünyayla yüzleşmelerine izin vermeye başlamalısınız, ancak o zaman bağımsız ve doğru kararları verebilecek güçlü yetişkinler yetiştirmiş olacaksınız.