Hidrosel (Su Fıtığı)

0
hidrosel

Hidrosel, testisi çevreleyen ince kılıf içinde sıvı biriktiğinde skrotumda şişme durumudur. Halk dilinde “torbaların şişmesi“, “su toplaması” ve “su fıtığı” olarak da bilinmektedir. Yeni doğan erkek bebeklerde daha yaygındır ve genellikle 1 yaşına kadar tedavisi olmadan ortadan kalkabilmektedir. Erkeklerin yaklaşık yüzde 10’u hidrosel ile doğmaktadır. Bununla birlikte, her yaştan erkekleri etkileyebilmektedir.

Hidrosel, genellikle testislerde herhangi bir tehlike teşkil etmemektedir. Genellikle ağrısızdır ve tedavi olmadan ortadan kaybolmaktadır. Bununla birlikte, skrotumda şişme varsa, diğer nedenleri ortadan kaldırmak için doktora danışmakta fayda olacaktır.


Hidorselin Belirtileri

Genellikle, hidroselin tek göstergesi, bir veya her iki testisin ağrısız şişmesidir. Yetişkin erkeklerde durum biraz daha farklı olabilmektedir; şişmiş bir skrotumun ağrısından dolayı rahatsızlık çekebilmektedirler. Ağrı genellikle iltihaplanmanın büyüklüğüyle artmaktadır. Bazen, şişmiş bölgeler sabahları daha küçük olabilmekte, daha sonra gün içinde daha büyük olabilmektedir.

Annelerin bebeğinin bezini değiştirilirken en sık dikkat ettiği şey çocuğun torbası olmalıdır. Hidrosel (Su fıtığı) tedavisinde 2 yaşına kadar beklenmektedir, düzelme olmazsa ameliyat yapılması gerekebilir. İğne ile sıvının boşaltılması, daha sonra hastalığın yeniden tekrar etmesini engellemeyeceğinden doktorun kararına bağlıdır.

Hidorselin Nedenleri

Hidrosel doğumdan önce gelişebilmektedir. Normalde, testisler gelişmekte olan bebeğin karın boşluğunda büyümekte ve kısa bir tünel ile skrotuma inmektedir. Her bir testiste bir sıvı kesesi geçmektedir. Normalde, tünel ve kese doğumdan önce kapanır ve bebeğin vücudu içerdeki sıvıyı emer. Bu işlem gerektiği gibi gitmediğinde hidrosel olabilmektedir.


Hidroselin Teşhisi

Hidrosel teşhisi için doktor fizik muayene yapacaktır. Bir hidrosel durumu varsa, skrotum şişecek, ancak acı olmayacaktır. Doktor, sıvı ile dolmuş kese sebebiyle testisi yeterli düzeyde hissedemeyecektir. Testisinin etrafında sıvı olup olmadığını görmek için ışık ile aydınlatacaktır.

Kasık fıtığı denen başka bir durumu kontrol etmesi için karnın üzerine baskı uygulayabilir. Bunu kontrol etmek için öksürülmesini isteyebilir.

Enfeksiyonları test etmek için kan veya idrar örneği alabilirler. Ayrıca, skrotal şişme nedenini kontrol etmek için ultrason ve doppler de uygulayabilir.


Tedavi

Hidrosel tedavisi cerrahi genel veya bölgesel anestezi altında yapılmaktadır. Toplanmış suyu çıkarmak için skrotumda (hidroselin yerine bağlı olarak) veya alt karında küçük bir kesik yapılmakta ve hidrosel cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Doktor, daha sonra sıvıyı süzmekte ve karın ve skrotum arasındaki geçiş de kapatılmaktadır. Bu küçük bir işlemdir ve günlük bir olay gibi düşünülmelidir. Ameliyattan sonraki günlerde alan temiz ve kuru tutulması gerekmektedir.

Hidrosel olmanın uzun vadeli etkisi yoktur. Testisleri (testis) veya gelecekte doğurganlığı etkileyecek olumsuzluk söz konusu değildir.