İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir?

1

Döllenmiş yumurta, büyüme sürecine başlamak için rahmin iç astarına tutunduğunda, implantasyon kanaması olarak bilinen kanama başlamaktadır. Yumurtanın bu hareketi tamamen normal olan ve herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeyen hafif kanamaya neden olabilmektedir.

Genellikle, hamile kadınların yaklaşık üçte biri bunu yaşayacaktır. Yerleşme kanaması bir kadının adet dönemine benzer görünmesine rağmen, ikisi arasında bazı farklılıklar vardır.

İmplantasyon Kanamasının İşaretleri

İmplantasyon kanaması oluştuğunda, gebeliğin erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir (anne için ilk tanımlanabilir işaretlerden biridir). Bu aşamada gebeliğin diğer erken bulguları göğüslerde hassasiyet veya mide bulantısıdır.

Tipik olarak, bu kanama, bir sonraki adet döngüsünden birkaç gün önce başlar. Bununla birlikte, implantasyon kanaması adet kanamasına çok benzer olduğundan beklenen gebelik veya adet dönemi olup olmadığı birçok kadın tarafından karıştırılmaktadır. Akılda tutulması gereken birkaç ek işaret vardır:

İmplantasyon Kanaması ile İlgili Ortak İşaretler:

  • Pembe veya kahverengimsi lekelenme
  • Kramp
  • Ruh hali
  • Baş ağrısı

İmplantasyon Kanaması Neye Benzemektedir?

Her kadın implantasyon kanamasını biraz farklı yaşamaktadır. Bazıları daha ağır bir kan akışına sahip olurken diğerleri biraz daha silik kan akışına sahip olarak yaşamaktadır. Adet kanamasını ve implantasyon kanamasını ayıran birkaç önemli farklılık vardır.

İlk olarak, adet kanamasının lekelenmesinin rengi vardır. Ağır veya hafif olmasına rağmen, çoğu kadın lekelenme rengine aşinadır. Bunun nedeni kanamanın kadının vücudundan her ay gelmesidir.

İmplantasyon kanaması, diğer yandan tipik olarak daha pembe renkte veya koyu kahverengi bir renkte görünecektir.

Ayrıca, bazı kadınlar aylık adet kanamasında daha kalın pıhtılaşmış kan bulurlar.

Zamanın uzunluğu önemli bir göstergedir. Çoğu kadının dört ila yedi gün arasında sürecek bir adet dönemi vardır. Bir kadın her adet döneminde hafifçe lekelenmeye başlar ve daha yoğun ve fazlalaşan bir akış başlar başladıktan birkaç gün sonra da süre gelir.

İmplantasyon kanaması uzun sürmez.

İmplantasyon Kanaması Ne Zaman Oluşur?

Dölleme işleminden sonra, embriyo kendisini rahim duvarına yerleştirecektir. Bu hareket rahim duvarındaki bazı kan damarlarını parçalayarak kanamanın oluşmasına neden olabilmektedir. Tüm hareket ve kanama, yumurtlamayı takiben yaklaşık 10 gün ile iki hafta arasında gerçekleşmektedir.

Menstrüasyon 14 gün sonra ortaya çıkmakta ve bu iki tür kanamanın birbiriyle karıştırılmasının bir başka nedeni olmaktadır. Bu yüzden bazı kadınlar dönemlerinin birkaç gün geciktiğine inanabilir.

Kadınlar kan akışlarının nasıl göründüğünü biliyorlar ve herhangi bir ilaç kullanmadığı veya stres düzeyinde bir değişikliğe sahip olmadığı sürece kan akışları, düzeyleri, renkleri ve tutarlılıkları genellikle aynıdır.

İmplantasyon Kanaması Ne Kadar Sürer?

İmplantasyon kanamasının yaygınlığı, birkaç saat ile iki gün arasında değişim göstermektedir.

İmplantasyon Kanamasıyla İlgili Endişeler

Bir gebeliğin bu erken safhalarında, gelişmekte olan bebeğin gerçek bir riski olmadığından endişe edilmesi gereken çok az şey var. Gebelik sırasında ortaya çıkan hafif kanama, serviksin tahriş olmasına (özellikle jinekolojik muayenelerinin ardından) veya cinsel ilişkiden sonra daha fazla kanama / lekelenmeye kadar çeşitli nedenlerin olması nedeniyle normaldir. Vajinal enfeksiyonların kanamada da artışa neden olabileceğini belirtmek önemlidir.

Uzun kanamalar, özellikle gebelik sırasında daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Mol gebelik veya düşük gibi endişe kaynağı olabilir. Bu nedenle jinekolojik muayene veya doktorları ziyaret ederken mevcut kanamalar hakkında bilgilendirmek gereklidir. Ayrıca tüm semptomlar tıbbi uzmanlar tarafından takip edilmelidir ve rapor edilmelidir.

Bulantı, baş dönmesi, karın ağrısı ve kusmaya maruz kalan kadınlar için bir şey olmayabilir veya ektopik (dış gebelik) hamileliğin erken belirtileri olabilir, bu nedenle bir doktora haber vermek gereklidir. Kramp sıklığı gebelik sırasında normaldir ancak kramp sıklığı arttıkça bir doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Hala Emin Değilsem Ne kadar Beklemeliyim?

Aylık adet dönemlerinizi veya implantasyon kanamalarınızı yaşayıp yaşamadığınızdan emin değilseniz, gebelik testi yapmadan önce üç gün beklemeniz önerilir.

Tipik olarak, testlerin kesin sonuçlar vermesi biraz erken olabilir. İdeal olarak, sonuçların daha doğru olacağından emin olmak istiyorsanız bir hafta kadar beklemek daha elverişlidir.