Kolostrum (Ağız Sütü) Nedir ?

2

Birçok kişi anne sütünü ve nereden geldiğini biliyor; Ancak, şimdiye kadar kolostrumu duydunuz mu? Anne sütü ve kolostrum arasında farkının ne olduğunu biliyor musunuz? 

Kolostrum doğumdan önce ve doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde göğüsleriniz tarafından üretilen sütlü bir maddedir. Kolostrum, anne sütünün üretiminden önce gelir. Görünüşte net, ancak hafif sarı görünebilir. Anne sütü, yeni doğanlar için son derece besleyici ve son derece yararlı ise de, kolostrum anne sütüne kıyasla daha yoğun, protein açısından daha konsantre ve yağ oranı daha düşüktür.

Kolostrum, bağışıklık sistemi tarafından üretilen önemli hastalıklara neden olan bakteri, mantar, parazit ve virüs gibi mikroorganizmalara saldıran ve onları öldüren bu hastalıklarla mücadele eden protein, karbonhidrat, yağlar, vitaminler, mineraller ve antikorlar da dâhil olmak üzere bebeğe birçok besleyici yararlar sağlamaktadır. Kolostrumdaki antikor seviyesi normal sütün seviyesinin 100 katı kadar yüksek olabilmektedir.

Mekonyum denilen bebeğin ilk dışkısının geçişini teşvik eden hafif bir müshil etkisi de bulunmaktadır.

Bu sütlü madde, bebeğin bedeninden fazla bilirubini temizlemekte ve sarılığı önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kolostrum, bebeğin akciğerleri ve bağırsaklarındaki mukus zarlarını korumaya yardımcı olan “sekretuar immünoglobülin” (IgA) denilen çok sayıda antikor içermektedir.

Kolostrumun alınması, sindirim sisteminde faydalı bakteriler oluşturmaktadır.

Kolostrumdaki benzersiz bileşenlerin, yeni doğanın beyni, kalbi ve merkezi sinir sisteminin en uygun düzeyde gelişimini teşvik ettiği düşünülmektedir. Bunun nedeni, kolostrumdaki potasyum, sodyum, kolesterol ve klorür düzeylerinin yüksek olmasıdır.

Tam beslenme için yüksek protein, yağ ve vitamin seviyeleri içermektedir.

Hastalığa neden olan bakterileri öldürmektedir. Kolostrum, hastalıklara neden olan bakteri ve virüsleri yok eden beyaz kan hücreleri olan yüksek bir lökosit miktarına sahiptir. Bu beyaz kan hücreleri bebeğinizin vücudunu enfeksiyon ve yabancı maddelerden korur. Bu nedenle, kolostrumla beslenen bebeklerin, daha fazla bir bağışıklık sistemi avantajı vardır.

Çok fazla bilirubin sarılığa, bebeğinizin cildinin sarıya dönmesine neden olan yaygın bir duruma neden olmaktadır. Kolostrum da sarılık ihtimalini önlemektedir.

Doğumdan iki ile dört gün sonra, kolostrum olgun süt haline gelir. Bu geçiş sırasında, gizli kolostrum devam edecek, ancak zengin içeriği antikorların süt hacmi arttıkça azalmaktadır.