Kordon Kanı Nedir ? Kordon Kan Bankacılığı

1

Kordon kanı doğumdan sonra göbek bağı ve plasentada kalan kandır. Bu kan genellikle atılır. Bununla birlikte, kordon kan bankacılığı, bebeğin kordon kanı saklamak ve korumak için imkan sağlamaktadır. Bebeğinizin kordon kanı saklamayı düşünüyorsanız, kordon kan bankası hakkında bilgi sahibi olmak için doğum yapacağınız hastane ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Neden Bebeğimin Kanını Kordon Kan Bankasında Saklamalıyım?

Bebeğinizin kordon kanı, genetik olarak bebeğiniz ve ailenizle ilgili kök hücre kaynaklarıdır. Kök hücreler, tüm dokuların, organların ve vücuttaki sistemlerin gelişimine katkıda bulunan baskın hücrelerdir.

Kök hücreler, yeni büyüme ve gelişme sağlamak için vücudun diğer hücrelerine dönüşebilirler. Ayrıca bağışıklık sisteminin yapı taşlarıdır. Bu hücrelerin dönüşümü, lösemiyi ve bazı kalıtsal sağlık bozukluklarını tedavi etmenin bir yolunu sağlamaktadır.

Bebeğinizin kordon kanı kök hücreleri, bir ebeveyn veya kardeşin belirli hastalık veya durumlarının tedavisinde de etkili olabilir. Kordon kan kök hücrelerinin hastalıkları kemik iliği gibi tedavi edebilme yeteneği vardır ancak tedaviye cevap vermeme oranı daha düşüktür.

Bebeğin kanını ve kök hücrelerini kordon kan bankacılığında saklamak gelecekte olası yaşanacak hastalıklar için bir tür sigortadır. Tıbbi bir endişeyi gidermek için bebeğinizin kök hücrelerine erişmeniz gerekmez. Bununla birlikte, bir kordon kan bankası kullanmak, ihtiyacınız olduğunda değerli bir kaynağınız olduğunu bilmekte huzur sağlayabilir.

Kordon Kanı Nasıl Toplanır?

Kordon kan toplama işlemi basit, güvenli ve ağrısız bir işlemdir. Süreç genellikle beş dakikadan fazla sürmez. Kordon kan toplama işlemi, hem vajinal hem de sezaryen doğumlarda mümkündür.

Sağlık uzmanınız kanı toplamak için şırınga yöntemini veya torba yöntemini kullanacaktır:

Şırınga Yöntemi: Göbek kordonu kesildikten kısa bir süre sonra göbek bağı kordonundan kan çekmek için bir şırınga kullanılır. Bu işlem, düzenli kan testi için kan çekmeye benzemektedir.

Çanta Yöntemi: Göbek kordonu, kanın torbaya boşaltılması için yükseğe kaldırılmaktadır.
Şırınga veya çanta, bebeğinizi tanımlayan bir numara ile önceden etiketlenmelidir. Kordon kanı, doğumdan sonraki ilk 15 dakika boyunca toplanabilir ve toplandıktan sonraki 48 saat içinde laboratuvar tarafından işlenmelidir.

Kordon Kanı Toplandıktan Sonra Ne Yapılır?

Bebeğin kordon kanı genellikle bir kan bankası olarak adlandırılan laboratuvar ortamında işlenmekte ve depolanmaktadır.

Anneye veya bebeğe karşı her hangi bir sağlık riski yaşatır mı?

Kordon kanı toplama ile ilgili herhangi bir sağlık riski yoktur. Kordon kanı kesildikten sonra göbek banyosuna alınır, bu işlem tamamen güvenlidir.

Kordon Kanı Saklamak İstemezsem Ne Olur?

Bebeğinizin kordon kanı başka bir aile için de değerli bir kaynak olabilir. Vakıflardan kâr amacı gütmeyen kan bankalarına ve tıbbi tesislere kadar bebeğinizin kordon kanlarındaki kök hücreleri toplamakta, işleyecek ve kullanacak çok sayıda yer bulunmaktadır. Tıpkı diğer kan bağışı gibi, kordon kanı vericisine de bir bedel yoktur. Bebeğinizin kanını saklamak istemiyorsanız, lütfen bağışı düşünün. Bağışınız başkasının hayatında bir fark yaratabilir.