Kreşe Başlayan Çocuk Neden Sık Hastalanır ?

0

Çocuğumu kreşe göndermek iyi bir fikir mi? Çocuğumun kreşe ya da anaokuluna başlamasının en doğru yaşı kaçtır? Çocuğum neden bu kadar çok sık hastalanıyor? Belki de yeterli savunmaya sahip değil mi? Belki okuldaki bakımı iyi değildir. Çocuğum hasta olmasına rağmen okula göndermeliyim çünkü işe gitmeliyim. Bütün bunlar kronikleşecek mi? Tüm bu sorular ve düşünceler ebeveynler için ortak bir olgudur.

Çocuğunuz, hiç bir zaman öksürüğe ya da soğuk algınlığına sahip olmadığı halde, kreşe ya da anaokuluna başladığında – genellikle iki yaşına geldiğinde – sık sık hasta olmaktadır. Ne yazık ki, çocukların okula başlamasıyla tüm artıların beraberinde eksiler de gelmektedir.

Bebeklik dönemi ve okul öncesi dönemlerde, ortalama bir çocuk her yıl yedi veya sekiz kez soğuk algınlığından dolayı hastalanmaktadır. Okul çağındaki yıllarda her yıl ortalama beş veya altı kez soğuk algınlığı görülmektedir. Çoğu soğuk algınlığı Ekim ile Nisan arasında yaşanmaktadır.

Nedenleri

Çocuklar, bu mikroplara daha önce maruz kalmadıklarından, temas kurdukları her bir insandan ya da yüzeyden mikropları yakalama konusunda oldukça hassaslardır. Bunun nedeni ise toplu yerlerde virüsün kapalı ortamda canlı kalması ve hızla bir başkasına geçebilmesidir. Bu mikroplar çoğunlukla elle ağıza yayılmaktadır. Çocuklar, ilk kez 3 yaşında kreşe gittiyse çok sık hasta olmaktadır. İlk 3 yaş, çocukluk çağının bağışıklık sistemi açısından en zayıf olduğu dönemdir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu viral enfeksiyonlardır ve bunların içinde en sık görüleni soğuk algınlığıdır. Küçük çocuklar, üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüslere karşı son derece duyarlılardır.

Bu konuda ne yapabilirim?

Sağlık bakanlığının önermiş olduğu aşı takvimine uymalı ve aşılarını zamanında yaptırmalısınız.

Aşırı üşütmekten, terletmek ve kalın veya ince giysiler giydirmekten kaçınmalısınız. Mevsim normallerine göre giydirmeyi tercih etmelisiniz. Çok kalın giydirmek terlemeye bu da sonrasında vücut ısısının değişmesine neden olur.

Hastalıklarından korunma yollarından biri de temizlik kurallarına dikkat etmektir. Çocuklara sabun ve su ile ellerini yıkaması gerektiği öğretilmeli ve öğretmenleri tarafından gün içinde sıkça ellerin yıkanması sağlanmalıdır. Eller yıkanmadan özellikle göz, ağız ve burun ile temastan kaçınılmalı.

Çocuğunuza bol miktarda sıvı vermelisiniz. Bol bol dinlendirmeye çalışmalısınız. Ateşi varsa sık sık gözlem altında tutarak ölçülmeli ve düşürmek için gerekli her şeyi yerine getirmelisiniz Soğuk algınlığı virüsleri, hastanın mukusunda bolca bulunduğu için kâğıt mendil kullanmaya özen gösterin. Bir kez kullandığınız mendili atın. Tekrar tekrar kullanmayın. Hapşırma ve öksürme yaşandığından elleri sık yıkayın. Elle ağzı kapatmak virüslerin yayılmamasını önlemek için çok doğru bir davranış olmayacaktır. Evin ya da odanın sık sık havalandırılması ortamdaki virüslerin ölmesine yardımcı olacaktır.

Öksürük ve akan burun bir haftaya kadar sürebilir ancak çocuğunuzun iyi olmadığını düşünüyorsanız ve 48-72 saatten fazla süren yüksek ateşi varsa doktorunun görmesinde fayda olacaktır.

Sonuç olarak; ebeveynler, umutsuzluğa kapılmamalıdır. Çocuğunuz tüm bu enfeksiyonları atacak ve bağışıklık sistemi hastalıklara karşı gelişecektir. Okula uyum, hem alışkanlıklar açısından, hem de psikolojik ve sosyalleşme yönünden daha kolay olacaktır. İyi bir anaokulu, çocukların hem fiziksel hem de psikolojik olarak doğru şekilde gelişebilmesi için tüm imkanları sağlayacaktır.