Lanugo Nedir? Lanugo Tüyleri Ne Zaman Dökülür ?

3

Lanugo, gebeliğin beşinci ayı başında başlayan bebeğin vücudunu örten yumuşak ve renksiz saçların adıdır. Bebek, bu saçların tümünü doğumdan kısa bir süre sonra kaybedecektir.

Laguno adı verilen bu tüyler, bebek cildinin hala çok ince ve deri altının yağdan yoksun olmasından dolayı enfeksiyonlara karşı koruyucu olarak ve fetüsü sıcak tutmaya çalışmak için de fayda sağlamaktadır.

Lanugo saçları ince ve ipeksi olup, gebeliğin 13. ve 16. haftalarında fetüsün başında büyür ve 20. haftanın tüm ceninin vücudunu kaplamaktadır.

Lanugo Tüyleri Ne Zaman Dökülür ?

Bazı bebekler özellikle sırt, omuz ve baş kısmı gibi belirli bölgelerinde lanugo ile doğarlar; çünkü bunlar en çok değen kısımlardır. Lanugo zaman zaman oldukça koyu ve uzun olabilmektedir.

Saç, amniyon sıvısında asılı kalır ve mekonyum oluşumuna katkıda bulunur; bebek, amniyotik sıvıda dalgalanıyorsa bazen lanugo yutması mümkün olur. Bu, idrarla atılacağı için, endişe edilecek önemli bir problemi temsil etmez.

Yukarıda belirtildiği gibi, lanugo genellikle gebeliğin ikinci evrelerinde çıkmakta, ancak bebek doğduğunda dökülmektedir. Bebek büyüdükçe ve geliştikçe, dökülen lanugo tüylerinin yerine kendi doğal saçları çıkacaktır.

Lanugo doğumdan sonra 3-4 ayda dökülür. Bunun yerine, vellus tüyü diye adlandırılan aynı yüzeyleri kaplayan saçlar çıkmaktadır.

Lanugo doğumdan sonra düşerken kafasının bazı bölgelerinde kellikler sıklıkla görülmektedir. Lanugo tüyleri çok incedir ve sürekli sürtünme kaybını hızlandırmaktadır. Bebeğin kafası kısa sürede parlak ve sağlıklı doğal saçlarla dolacağı için meydana gelen kellik durumu hızlı bir şekilde çözülmektedir. Yeni çıkacak olan sağlıklı doğal saçların miktarı ve kalitesi yalnızca genetik faktörlere bağlı olacaktır.

Lanugo ve Saç Arasındaki Fark

Kaş, kirpik veya diğer yeni çıkacak kıllar, yetişkinliğe kadar devam eden daha görünür kıllardır ve terminal saç adı verilir. Bu belirli alanlarda oluşur ve hormona bağlıdır. Daha güçlü, daha uzun ve daha kalındır, düşmez ve bebeği rüzgâr ya da toz gibi dış etkenlerden korumaktadır.