Makat Geliş / Makat Doğum (Bebeğin Ters Durması)

0

Çoğu bebek doğumdan birkaç hafta önce doğum konumuna geçerek kafası doğum kanalına yaklaşmaktadır. Bu gerçekleşmezse, bebeğin kalçaları ve/veya ayakları önce doğum esnasında çıkacak şekilde konumlanmaktadır. Buna “makat geliş /bebeğin ters durması” denmektedir. Makat doğumlar tahminen 25 doğumdan yaklaşık 1 inde gerçekleşmektedir.

Makat Geliş Neden Olur ?

Makat doğumlarının sebepleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte veriler

  • Çoğul gebeliklerde
  • Prematüre doğum öyküsü olduğunda
  • Rahimde çok fazla veya çok az miktarda amniyon sıvı varsa
  • Anormal şekilli rahim veya anormal büyümeleri olan bir rahim olduğunda, örneğin miyomlar
  • Alçak/Düşük plasenta olan kadınlarla görüldüğünü göstermektedir.

Makat pozisyonu nasıl teşhis edilir ?

Tahmini doğum tarihinden birkaç hafta önce, doktorunuz bebeğinizin başını, sırtını ve kalçasını bulmak için ellerini annenin alt karnına yerleştirmektedir. Bebeğin makat pozisyonunda olduğu anlaşılırsa, pozisyon doğrulamak için ultrason kullanıla bilinmektedir.
Özel x-ray ışınları, makat doğum pozisyonuna gelmiş bebeğin pozisyonunu iyice saptamak ve pelvisin boyutunu belirlemek için de kullanıla bilinmektedir.

Makat Pozisyonu Ne Zaman Düzelebilir ?

Makat bebeğin (ters durmuş bebek) pozisyonunu, gebeliğin 32 ve 37 haftaları arasında çevirmeye çalışmak tercih edilmektedir. Bebeğin dönme yöntemleri değişmekte ve her yöntemin başarı oranı da farklılık göstermektedir.

Makat Geliş için Sezaryen Doğuma karşı Vajinal Doğum Yapılmasının Gereklilikleri

Vajinal doğum girişimi için aşağıdaki koşullar gereklidir:

  • Bebek tam süreli yani en az 38 haftasını tamamlamış olmalı
  • Kalp atış hızı yakından izlenirken bebek sıkıntıya girmediğinden emin olunmalı
  • Doğum süreci sorunsuz ve bebek doğarken rahim ağzı genişlemesinden dolayı
    doktorunuz, bebeğin çok büyük olmadığını veya bebeğin doğum kanalından güvenli bir şekilde geçebilmesi için annenin pelvisinin çok dar olmadığına karar vermelidir.

Makat Gelişte Vajinal Doğumun Riskleri Ve Komplikasyonları Nelerdir ?

Makat gelişte, bebeğin başı vücudunun son bölümü olmasından ötürü doğum kanalı genişlemesi daha zor hale gelmektedir. Bazen forseps (kimi güç doğumlarda, bebeğin başını kavrayıp dışarı çekmekte kullanılan araç) bebeğin kafasını doğum kanalından çıkarmak için kullanılır.

Bir diğer potansiyel problem kordon sarkmasıdır. Bu durumda göbek kordonu, bebek doğum kanalına doğru hareket ederken sıkışır, bu da bebeğin oksijen ve kan arzını yavaşlatır. Bir vajinal makat doğumda, doğum eylemi boyunca bebeğin kalp atışını izlemek için elektronik fetal izleme kullanılacaktır.

Makat Geliş ile Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır ?

Çoğu sağlık kuruluşu ve doktor makat pozisyonundaki tüm bebekler için, özellikle erken doğan bebekler için sezaryen doğum önermektedir. Prematüre bebeklerin daha küçük ve kırılgan olması nedeniyle ve prematüre bir bebeğin başı vücuduna oranla nispeten daha büyük olması nedeniyle haftasını tam süreli şeklinde tamamlamış bebek gibi serviksi esnetemeyecektir.  Bu, başın ortaya çıkması için daha az yer olabileceği anlamına gelmektedir.