Mekonyum (İlk Kaka) Nedir?

3

Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde görülen bebeğin ilk dışkısına mekonyum adı verilir. Yutulan amniyon sıvısı ile bağırsakların salgıladığı maddelerin karışımından oluşan yapışkan, koyu yeşil renkli ve kokusuz bir maddedir. Zamanla beslenme başladıkça bebeğin kakasının rengi açılmaya başlar ve sarımsı bir renge döner.

Sağlıklı ve doğum haftasını tamamlamış bebeklerin % 99’u doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde siyah mekonyum geçişi sağlanır.

Prematüre bebeklerin mekonyum geçişleri daha uzun sürmektedir. Prematüre bebeklerin %32’sinin mekonyumu geçirmeleri 48 saati aşabilmektedir.

Mekonyum’un 48-72 saat arasında geçmesi gerekmektedir. Bu zaman çerçevesinde geçmezse, bebek sarılık olabilir. Sarılığın neredeyse tüm bebekleri etkilediği, ancak bazı bebekler için ciddi bir etkisi söz konusudur.

Bebeğin mekonyumunun olabildiğince çabuk geçmesine yardımcı olmak için (sarılıktan kaçınmak için) doğumdan sonra mümkün olduğunca çabuk ten temasına ve emzirmeye başlamaya özen göstermelisiniz. Emzirme ne kadar çok olursa, mekonyum o kadar hızlı geçecektir.