Normal Doğum (Vajinal Doğum) Nedir – Avantaj ve Dezavantajları

3

Her doğum, her anne ve bebek kadar benzersizdir. Buna ek olarak, kadınların birbirini takip eden her bir doğumun da tamamen farklı deneyimleri olabilir. Doğum yapmak, hayatınızın geri kalanında size izlenim kazandıracak yaşamı değiştiren bir olaydır.

Doğum, asla planladığınız gibi olmaz; bu nedenle, ihtiyaç duyduğunuzda değişen planlara açık olmanız iyi olur. Bu yüzden aklınızı ve vücudunuzu hazırlamanız gerekmektedir. Doğum sancısı ve doğum kendi türünde bir maratondur. Doğum sancısı fiziksel bir yolculuktur ve bundan ötürü yapacağınız egzersizler sizi güçlü tutmaya yardımcı olacaktır. Yürüyüş, yüzme ve yoga vücudunuzu ve pelvisi güçlü tutarak doğuma hazırlanmanın en iyi yollarıdır.

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum; bebeğin ve plasentanın, rahimden rahim ağzı ve doğum kanalı yani vajina yoluyla dışarı çıkmasıdır. Doğum eylemi sırasında rahimdeki kasılmalar sayesinde bu olay gerçekleşir, birçok gebe kadın 38-40 hafta sonra bebeğini doğurur.

Doğum sırasında gerçekleşen bazı hormonal değişiklikler sayesinde, rahim kaslarının düzenli kasılması, rahim ağzının yumuşayarak incelmesi sonucu açılmasını sağlar, böylece bebek kolaylıkla pelvisten (çatıdan) vajinanın giriş ağzına ulaşır ve dışarı çıkması sağlanır.

Genellikle daha önce doğum yapmamış bayanlarda ilk doğum 12-14 saat sürerken, daha önce bebek doğurmuş bayanlarda bu süre 6-8 saate kadar sürebilmektedir.

Normal Doğumun Avantajları

Normal doğumlara maruz kalan kadınlar, ciddi kanamalar, yara izi, enfeksiyonlar, anestezi reaksiyonlar ve daha uzun süreli ağrı gibi önemli cerrahiyi ve buna bağlı riskleri önlemiş olurlar. Normal yolla doğum yapan anne bebeğini tutup hemen emzirmeye başlayabilir.
Yatmaktan kurtulabilir ve doğumdan sonra ayaklanıp hemen dolaşabilirsiniz.

Normal Doğumun Dezavantajları

Bir vajinal doğum (normal doğum) sırasında fetüs doğum kanalı boyunca hareket ederken vajinanın çevresindeki cilt ve dokular gerilebilir ve yırtılma riski yaşanabilir. Germe ve yırtılma şiddetliyse, dikişe ihtiyaç duyulabilir veya bu, pelvik kasların zayıflamasına veya yaralanmasına neden olabilir ve bu da idrarını ve bağırsak işlevini olumsuz etkilemektedir.

Vajinal yolla doğum yapmış annelerin, sezaryan doğum yapmış kadınlara göre bağırsak veya idrar kaçırma sorunları ile daha sık karşılaştıkları öngörülmektedir. Öksürdükleri, hapşırdıkları veya güldüklerinde idrar kaçırma eğilimi daha fazla olabilmektedir.

NOT: Normal yolla doğum yapan ve pişman olan tek bir kadın yoktur. Gerçekten hayatını değiştirecek bir deneyim!