Oto Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1

Bir araba koltuğu, çocuğunuz için yapacağınız en önemli satın alımlardan biridir. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ‘na göre, 2005 yılı boyunca araç kazaları 14 yaş altındaki yaklaşık 2.000 çocuğu öldürmüş ve 230.000’in üzerinde yaralanmıştır. Çocuğunuzun büyüklüğü ve yaşı için uygun ve düzgün bir şekilde monte edilmiş olan bir oto koltuğuna sahip olmak zorunludur. 

 

İşte Size Doğru Oto Koltuğu Seçmenize Yardımcı Olacak Bazı İpuçları: 

Çocuğunuzun yaşı, kilosu ve yüksekliği için doğru koltuğu seçtiğinizden emin olmalısınız: Uluslararası standartlarda 3 farklı koltuk tipi vardır; Gr1 Oto Koltuğu (9–18 kg.) Gr2–3 Oto Koltuğu (15–36 kg.) Gr1–2–3 Oto Koltuğu (9–36 kg.)

Arabanıza sıkıca takıldığından emin olmalısınız.

Oto koltuğu araçta emniyetli bir açıda tutulmalıdır, böylece bebeğinizin başı öne gelmeyecektir.

Beş noktadan emniyet kemeri mutlaka olmalı: Bu, iki omuz askısı, iki bel bandı ve bir orta toka içinde buluşan bacaklar arası bir kayış. Beş noktadan emniyet kemeri takımları, üç noktadan emniyet kemeri takımlarından daha güvenlidir, çünkü kazada alınan baskı ve darbe vücudun daha fazla alanına yayılmaktadır.

Yan darbelere karşı koruma: Kaza anında alınan darbelerin dörtte birinde arabanız ön taraftan değil de yan taraftan aldığı ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple yan darbelere karşı koruyacak darbe korumalarının olduğu bir model seçimine özen gösterilmelidir.

Kolay emniyet takımı ayarı: Emniyet takımını çocuğunuza mükemmel bir şekilde oturtmak, otomobil koltuğunu çocuğunuz için çok daha güvenli hale getirmektedir.

Boyun korumalığı olmasına dikkat edilmelidir.

İsofix (Sabit bağlanan) model olması güvenlik açısından önemlidir: Isofix, araç koltuklarını yerinde sabitlemek için emniyet kemeri yerine sabit bağlantı noktaları kullanan bir araba koltuğu güvenlik sistemidir.

 

Neden İkinci El Araba Koltuğu Kullanılmamalı?

Önceden sevilen veya ikinci el eşyalar satın almak kazanç sağlayabilirdi ancak bebek oto koltukları söz konusu olduğunda, ikinci el bir otomobil koltuğunun geçmişi yüzde yüz temiz olamayacağından güvenli değildir. Belirgin bir işaret olmasa dahi, ikinci el bir koltuğun daha önce bir çarpışmada bulunmuş olması mümkündür ve bu durumda oturma yerinin zayıflaması muhtemeldir ve bu nedenle bebeğiniz için daha az güvende olacaktır.

 

Oto koltuğuna ihtiyaç duyulmasının başlıca nedeni araba güvenliğinin önemli bir parçası olmasıdır. Oto koltukları hayat kurtarır. Güvenli seyahatler dileriz.