Oyun Çocuklar için Neden Önemlidir?

0

Oyun sadece eğlence değil; aynı zamanda küçük çocukların öğrenmesi için en iyi yoldur. Oynayarak, çocuklar büyürken ihtiyaç duyacakları tüm becerileri uygulayabilirler.

Çocuklar, büyümek ve gelişmek için onlarla oynanmasından mutluluk duyan kişilerden zaman ve dikkat beklerler. Bu yüzden, ebeveynler, çocuğa oynamak için vakit ayırmalıdır ve kardeşler doğal oyun arkadaşları olsa da, ebeveynler kardeşleriyle oynanacak oyunlarda da aktif bir rol oynamalıdır.

Bazen özellikle yapmanız gereken başka şeyler olduğunda çocuğunuzla oynamak için zaman bulmanız zor olabilir. Bu sebeple yavaş yavaş çocuklar, böyle zamanlar için kendi kendilerine oynamayı ve eğlenmeyi öğrenirler.

Eğer ebeveyn olarak oynamak için vakit bulamıyorsanız ve yapmanız gereken işleriniz varsa çocuğunuzu, yaptıklarınıza, örneğin ev işlerine dâhil etmenin yollarını bulmak iyi bir fikir olabilir. Çocuklar yaptıkları her şeyden ve onların çevresinde olan her şeyden öğrenirler.

Araştırmalar, oyunun çocuklara, ailelere ve daha geniş topluma birçok faydanın yanı sıra sağlık ve yaşam kalitesini de geliştirdiğini gösteriyor. Bu araştırmalar, çocukların iyi oyun sağlanmasına erişiminin şunları yapabileceğini ortaya koymaktadır:

 • Öz farkındalıklarını, benlik saygısını arttırır,
 • Oyun aracılığıyla çocuklar yeni sesler çıkarmayı ve bunları uygulamayı öğrenirler,
 • Kendi başına ya da arkadaşlarıyla yeni kelime dağarcığını deniyorlar ve hikâye anlatımı yoluyla hayal gücünü kullanıyorlar. Böylelikle okur yazarlık için temel oluşturulmuş olur,
 • Fiziksel ve zihinsel sağlıklarını iyileştirir ve sürdürür,Diğer çocuklarla sosyalleşme fırsatı tanır,
 • Yeni beceriler geliştirerek güvenlerinin artmasına izin verir,Hayal güçlerini, bağımsızlıklarını ve yaratıcılıklarını arttırır,
 • Sosyal beceriler geliştirmek ve öğrenmek için fırsatlar sunar,
 • Risk alma ve meydan okuma, problem çözme ve yeni durumlarla başa çıkma konusunda esneklik oluşturur,
 • Çevreleri hakkında bilgi edinmek için fırsatlar sunar,
 • Seçilecek etkinliklere veya oyuncaklara sahip olmak çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlar.
 • Oynayacak zaman ve alana sahip olan çocuklar, arkadaşlarıyla buluşma ve sosyalleşme fırsatı tanır, onları fiziksel olarak aktif tutar ve ne yapmak istediklerini seçme özgürlüğü verir.

Aile arasında ve topluluk içinde oyun oynanmasının yararlarını ortaya koyan kanıtlar da mevcuttur:

 • Ebeveynler, çocuklarının mutlu olduğunu ve zevk aldığını bilerek daha güvende hissedebilirler,
 • Aileler daha sağlıklı ve daha mutlu çocuklar yetiştirirler,
 • Yetişkinlere nasıl oynayacağını öğrenme şansını verir. Oyunun en zorlu bölümlerinden birinde kendinize yer edinmektedir.

Daha geniş topluluk için sosyal etkileşim fırsatları sunar ve sosyal uyumun teşvik edici olarak topluluk ruhunun daha büyük anlamda gelişimini destekler.

Parklar ve diğer yeşil alanlar, küçük çocukları oynamaya götüren yetişkinlerle ve gençler ile birlikte vakit geçirmek için popülerdir.

Çocuğunuzu Günlük Aktivitelere Dahil Edin 

Bulaşık yıkarken, örneğin çaydanlık kapaklarını yıkatarak çocuğunuzun işin içine girmesine izin verin. Bir şey pişirdiğiniz zaman, onlara ne yaptığınızı gösterin ve mutfakta çalışırken onlarla konuşun.

Çocukları, yaptıklarınıza dâhil etmek onlara yardım etmeyi ve bağımsız olmayı öğretecektir. Yaptıklarınızı kopyalayarak da öğrenmiş olacaklar.

Temizlik işlerinde, çocukların oyun alanına girmeden önce yapılması gerekenler konusunda bir kural yoktur. Elinizden geldiğince, eşyalarını çocuğunuzun ruh haline uyacak şekilde düzenleyin.

Çocuğunuzla Oynamak için İpuçları

Birçok farklı şeyi bir araya getirerek çocuğunuzun bakmasını, düşünmesini ve yapmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz için öğreneceklerini eğlenceli ve ilginç hale getirerek, evde işlerinize onu da dâhil edebilirsiniz.

Çocuğunuza tamamen odaklandığınızda onunla zaman geçirin. Alışveriş listesine ne koyacağınız dahi olsa, her şey hakkında konuşun. Çocuğunuzla olabildiğince fazla şey paylaşarak bir sürü yeni sözcük öğrenmesine yardımcı olmuş olacaksınız.

 

Oyun, her çocuğun yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır ve çocukluğun yanı sıra sosyal, duygusal, entelektüel ve fiziksel gelişim için hayati öneme sahiptir. Çocuklara hayatlarında önemli olduğunu düşündükleri şeyler sorulduğunda, oyun oynamak ve arkadaşlar genellikle listenin başında gelir.