PKOS Nedir? İnfertiliteye (Kısırlığa) Neden Olur mu?

2

PKOS (PCOS) veya Polikistik Over Sendromu, endokrin bir hastalıktır ve kadınlarda infertilitenin (kısırlığın) önde gelen nedenidir. PKOS, bir takım sebepler içermektedir ve tüm kadınlarda aynı semptomlar bulunmamaktadır. PKOS’lu kadınlar genellikle ovülasyon bozukluğu, yüksek androjen seviyeleri (erkeklik hormon olarak da adlandırılır) ve polikistik overler içerir.

Bu bozukluk, PKOS’lu birçok kadının bir veya her iki yumurtalığında birçok küçük sıvı kesesi (“kist”) sebebiyle oluşmaktadır. Bu kistler yumurtalık yüzeyinde bir “inci dizisi” ne benzemektedir.

PKOS son derece yaygındır. Aslında, anovulasyon infertilite (yumurtlama olmaması) durumu en yaygın nedeni, bu da her ay en az bir yumurta bırakmamasından kaynaklanan infertilite türüdür. Her 10 kadının 1’inin üreme çağında PKOS olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle semptomlar, ergenlik döneminde menstruasyonun başlangıcında ortaya çıkar ancak bazı kadınlarda 20’li yaşların başlarında da görülebilmektedir.

PKOS’un Ortak Semptomları

– Seyrek, düzensiz veya ağır adet dönemleri

– Ultrason muayenesinde bir veya her iki yumurtalıkta kistlerin görünmesi

– İnfertilite (gebe kalmamak)

– Yüz, göğüs, karın, sırt, başparmak veya ayak parmaklarında artan veya aşırı kıllanma

– Akne, yağlı cilt ve / veya kepek

– Kilo alımı veya merkezi obezite (karın çevresinde aşırı yağlanma)

– Saç dökülmesi, erkek tipi kellik gibi

– Boyun, göğüsler veya kollardaki koyu renkli cilt lekeleri

– Pelvik ağrısı

– Endişe veya depresyon

– Yüksek kolestorol, yüksek tansiyon

– Uyku apnesi

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nasıl Teşhis Edilir?

Günümüzde maalesef PCOS’u direkt olarak teşhis etmek için özel bir test yok. Normal olarak, PKOS tanısına, sağlık uzmanınız tıbbi geçmişi alarak, fizik muayene, pelvik muayene, ultrason ve çeşitli kan testleri gerçekleştirdikten sonra ulaşabilmektedir. Kan testleri, hormon ve glikoz (şeker) seviyelerini kontrol etmektedir. Fizik muayene sırasında, sağlık uzmanı yumurtalıkları ve rahim astarını inceleyecektir. Herhangi bir anormal bulgu genellikle ultrason ile doğrulanmaktadır.

PKOS’un Nedeni ve Tedavisi

Araştırmacılar çevresel ve genetik faktörlerin rol oynadığını düşünse de, PKOS’un nedeni henüz bilinmemektedir. PKOS için en büyük risk faktörü ailenin PKOS öyküsüdür. Tedavi edilmezse, PKOS’a neden olan hormon dengesizliği Tip 2 diyabet ve metabolik sendrom gibi daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

PKOS’un tedavisi yoktur, ancak belirtileri iyileştirmenin yolları vardır. Bu, kilo vermek, yeterli egzersiz yapmak ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikliklerini içermektedir. Ayrıca, hamile kalmaya çalışmayan PKOS’lu kadınlar, aşırı hormonları dengeleyebilmek için bir takım hormonları içeren doğum kontrol haplarını kullanmaktadırlar.

PKOS ve Doğurganlık

PKOS, yumurtlamayla ilgili sorunlara yol açtığından doğurganlığı önemli ölçüde azaltmaktadır. Sonuç olarak, PKOS’lu kadınların çoğunun hamile kalma konusunda yardıma ihtiyacı vardır.

PKOS’lu hamile kalmak isteyen kadınlar için çeşitli infertilite tedavileri bulunmaktadır. Örneğin infertilite, ovülasyona imkân sağlayacak olan ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Ek doğurganlık ilaçları gonadotropinler denilen yumurta büyümesini yardımcı olmak için enjekte edilmektedir. İnsülin hassaslaştırıcı ilaçlar da dahil olmak üzere diğer tedaviler de mevcuttur. Kilo kaybı, egzersiz ve sağlıklı beslenme de bazı kadınlarda ovülasyonu arttırabilmektedir.

Son olarak, IVF (in vitro fertilizasyon – Tüp Bebek) PCOS’lu kadınlar için yaygın olarak kullanılan bir tedavidir. Siz ya da tanıdığınız biri PCOS’a sahipse ve hamile kalmaya çalışıyorsa, doktorunuzla konuşmalısınız.