Servikal Sıvı (Servikal Mukus) Nedir? 

1

Serviks (rahim boynunun bir diğer adı) tarafından üretilen sıvı, kadınların döngülerini ve en verimli zamanlarını izlemek için basit ve kolay bir yol sağlamaktadır. Yumurtlama sonrasında oluşan bazal vücut ısısında meydana gelen değişikliğin aksine, servikal mukustaki (CM) değişiklikler yumurtlamadan birkaç gün önce gerçekleşir ve bu da kadınlara yumurtlama için cinsel ilişkide bulunma fırsatı vermektedir. 

Bir kadının adet döngüsü boyunca oluşan hormonal değişiklikler, servikal mukusun miktarını ve tutarlılığını etkilemektedir. Bir bakıma servikal mukus (CM), üreme sisteminin kapısıdır.

Döngünün çoğunda CM, sperm için bir bariyer görevi görür. Serviksi kimyasal olarak korur; beyaz kan hücreleri yabancı maddelerle savaşmakta; mekanik olarak servikal kanalı tıkamakta ve kapatmaktadır.

Fakat verimli bir evrede CM’nin tutarlılığı ve bileşimi değişir. CM artık bir bariyer olmak yerine spermlerin serviksten geçmesine yardımcı olur ve hızlandırır. Bereketli faz boyunca CM, spermlerin ömrünü uzatır ve kadın vücudunda beş gün yaşayabilmelerini sağlar. CM, spermi taramak, sperm için kalite kontrol cihazı olarak da işlev görmektedir.

Bereketli evreyi saptamak için CM gözlemleyerek, kadınlar gebelik şansını artırmaya yardımcı olabilir.


CM’deki değişiklikler yumurtlamaya kadar olan günleri gösterecek ve bu süre zarfında cinsel ilişki, yumurta bırakıldığında spermlerin verimli bir faz CM tarafından beslenmesini sağlayacaktır.

Ovulasyon Öncesi Servikal Sıvı

Yumurtlama (ovulasyon) işlemi, yumurtalıklıklardan olgunlaşmış bir yumurta bırakmasıdır ve genellikle döneminin ilk gününden birkaç hafta sonra gerçekleşir. Servikal sıvı üretimi, bu süre zarfında meydana gelen hormon değişikliklerinin sonucudur. Sıvılar, dönemin ilk günü ile ovulasyon günü arasında birçok değişiklik göstermektedir.

Dönem başladıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca servikal sıvı değişiklikleri aşağıda belirtilmektedir.

Adet sonrası: Servikal Sıvı Yok

Periyodun bitiminden sonraki ilk birkaç gün “kuru” olabilir, yani serviksin servikal sıvı üretmediği anlamına gelir. Bu “kuru” günlerde, sperm vajinal çevrenizin doğal olarak düşük pH’ına (ve yüksek asiditeye) sahip olduğundan üreme organında canlı şekilde kalamaz. Servikal sıvı olmadığında dahi, vajinada hafif nem kalacaktır – bu vajinal sıvı vajinal ekosisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan doğal bir salgıdır.

Servikal Sıvı Üretimi Gün 1: Yapışkan + Biraz Kaygan

Periyodunuz sona erdikten sonra, serviksiniz servikal sıvı üretmeye başlayacak ve bu vücudunuzun yumurtlamaya hazırlandığı anlamına gelmektedir. Servikal sıvının amacı, spermleri canlı tutmak ve yumurtanızın erişimine yardımcı olmaktır – serviks sıvı mevcut olduğunda, sperm, bir yumurta salınmasını beklemek üzere üreme organınızda 5 gün boyunca ayakta kalabilmektedir. Servikal sıvı tipik olarak kalın, yapışkan veya macunumsu hale gelir.

1.günde serviks sıvısı çoğunlukla yapışkanlık ve yapışkan sıvı ve çok az miktarda kaygan sıvı içermektedir. Bugün, servikal sıvı çoğunlukla kaygan hale gelmekte ve sadece az miktarda yapışkanlık durumu, yapışkan sıvı içermektedir. Ovulasyon yaklaşırken önümüzdeki günlerde servikal sıvı ıslak hale gelmeye ve kayganlaşmaya devam edecektir.

Servikal Sıvı Üretimi Gün 3: Bulanık, sıvı halde, kaygan ve gergin

Servikal sıvı giderek ıslak ve kayganlaşmaya devam etmektedir. Bugün, sıvı halde, bulanık ve kaygandır. Bu sıvının artan su içeriği, spermleri dişi üreme sistemi içinde uzun zaman canlı tutmakta ve sperm yumurtaya ulaşabilmek için üreme kanalından geçmesine yardımcı olmaktadır.

Servikal Sıvı Üretimi Gün 4: Bulanık, ıslak, kaygan, gergin

Bu günde, kaygan, verimli servikal sıvının su içeriği belirgin şekilde artmıştır. Sıvı, daha az kıvamlı, daha ıslak ve daha kaygan olduğundan, sperm için çok verimli olacaktır.

Servikal Sıvı Üretimi Gün 5: Berrak, ıslak, kaygan, gergin

Bu günde, servikal sıvısının su içeriği çok yüksektir ve bu durum açık, çok kaygan ve son derece sperm dostu bir yapıdadır. Bu sıvı, ovülasyon oluşmadan hemen önce çok hafif bir pembe renk bulunur. Servikal sıvı bugünden sonra kurumaya başlamaktadır. Bu, adet döngüsü için kaygan servikal sıvının son gününü oluşturmakta- kaygan servikal sıvının son günü Peak Day (Zirve Günü, Yoğun Gün) olarak adlandırılır. Çoğu tıp uzmanı, Zirve Gününün, adet döngüsünün en verimli gününün olduğu ve yumurtlamanın (ya da bir yumurta ulaşmasının) büyük olasılıkla gerçekleştiği günde hem fikirdir.

Ovulasyon Sonrası Servikal Sıvı

Servikal Sıvı Üretimi Gün 6: Beyazdır, ancak yapışkan ve kaygan değil

Bu günde servikal sıvı yapışkan ve beyaza dönüşmüştür. Ovulasyondan sonra hormon değişimleri servikal sıvının kurumasına neden olmaktadır. Serviks, servikal sıvıyı artık yapışkan, macunsu hatta kaygan değildir. Bununla birlikte sperm dostu olmayacaktır.

Servikal Sıvı Üretimi Gün 7: Beyaz, ancak yapışkan ve kaygan değil, esneyebilir

Yumurtlamadan sonra, hormon değişimleri servikal sıvının kurumasına neden olmaktadır, ancak vücudunuz bir süre sonra servikal sıvı üretebilir. Servikal sıvı yapışkan ve macunsu olmayabilir. Bununla birlikte, ovulasyondan sonra üretilen servikal sıvı kaygan ya da akışkan değildir ve sperm dostu olmayacaktır.