Sezaryan Doğum Riskleri Nelerdir ?

1

Sezaryen doğum, vajina yerine karın duvarı ve rahim içindeki bir kesi ile gerçekleşmektedir. Son 30 yılda sezaryen doğumlarında kademeli bir artış olmuştur. 2005 Kasım ayında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ulusal sezaryen doğum oranının %29.1 ile en yüksek oranda olduğunu bildirmiştir ve bu oran, dört kadından 1’den fazlasının sezaryen doğum yaptığı anlamına gelmektedir.

Sezaryen doğum yapmadan önce risklerinizi bilmek ve anlamak önemlidir. Doktorunuz ve sağlık kuruluşunuz ile yapacağınız görüşmeler sonucu bilinçli karar vermeniz açısından faydalı olacaktır.

Sezaryen Doğum Sonrası Annede En Sık Görülen Komplikasyonlar

 • Enfeksiyon
 • Ağır kan kaybı
 • Bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtısı
 • Bulantı, kusma ve doğumdan sonra şiddetli baş ağrısı (anestezi ve abdominal işlemle ilgili)
 • Bağırsak problemleri;örneğin kabızlık
 • Başka bir organa (mesane gibi) hasar (Bu ameliyat sırasında ortaya çıkabilmektedir.)
 • Anne ölümleri (çok seyrek)


Sezaryen Doğum Sonrası Bebekte En Sık Görülen Komplikasyonlar

 • Doğum sırasında yaralanma.
 • Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde özel bakım ihtiyacı
 • Erken sezaryen sonucu gelişmemiş akciğerler ve solunum problemleri
 • Çoğu kadın hem sezaryen hem de vajinal doğumdan komplikasyonsuz iyileşirken, önemli bir cerrahi olan sezaryenle iyileşmek için daha fazla zaman ve özel bakım gerekmektedir. Komplikasyon yaşamadan sezaryen doğum yapan kadınlar hastanede yaklaşık 3 gün geçirirken, vajinal doğum yapan kadınlar aynı gün bile hastaneden çıkabilmektedir.
 • Sezaryen sonrası tam iyileşme 4-6 hafta sürerken vajinal doğum sonrası tam düzelme ise yaklaşık 1-2 hafta sürmektedir.

Sezaryen Doğumun Anneye Yönelik Riskleri ve Komplikasyonları

Enfeksiyon: Rahim ve mesane gibi diğer pelvik organlarda enfeksiyon ortaya çıkabilmektedir.

Kanama veya artan kan kaybı: Vajinal doğuma göre sezaryen doğumda daha fazla kan kaybı yaşanmaktadır. Bu, anemi veya kan transfüzyonuna neden olabilmektedir.

Organlara hasar: Bağırsak veya mesane gibi organlarda olası yaralanmalar meydana gelmektedir.

Yapışma: Yara izi, pelvik bölgede oluşabilir ve tıkanıklık veya ağrıya neden olabilmektedir. Yapışıklıklar ayrıca, gelecekte plasenta previa veya plesantal kesilme gibi gebelik komplikasyonlarına yol açabilmektedir.

Hastane kalış süresi: Komplikasyon varsa bir sezaryen sonrasında hastanede normal kalma süresi 3-5 gün daha uzamaktadır.

İyileşme süresi: Sezaryen doğum sonrası iyileşme için gereken süre, haftalarca ve hatta duruma göre aylarca sürebilmektedir.

İlaçlara tepkiler: Sezaryen sırasında verilen anesteziye veya işlem sonrası verilen ağrı kesici ilaçlara olumsuz tepki olabilmektedir.

Anne ölüm hızı: Bir sezaryen doğumda için anne ölüm hızı, vajinal doğumdan daha yüksektir.

Duygusal tepkiler: Sezaryen doğum yapan bazı kadınlar, doğum deneyimini olumsuz olarak hissetmekte ve bebekleri ile kuracakları ilk bağda sıkıntı çekebilmektedir.

Sezaryen Doğumun Bebek İçin Riskleri ve Komplikasyonları

Erken doğum: Gebelik yaşı doğru hesaplanmamışsa sezaryen doğum ile bir bebek çok erken dünyaya gelir ve düşük doğum ağırlığına sahip olabilir.

Nefes alma sorunları: Sezaryen doğum yaparken bebeğin solunum sıkıntısı çekme olasılığı daha yüksektir. Bazı çalışmalar, vajinal doğumdan ziyade sezaryen sonrası nefes alma ve bakım konusunda daha fazla yardıma gereksinim olduğunu göstermektedir.

Cerrahi yaralanma: Seyrek olmasına rağmen, ameliyat sırasında bebeğin derisine kazaen zararlar gelebilmektedir.