Sezaryen Doğum Nedir ? Nasıl Yapılır ?

4

Son yıllarda sezaryen doğumlarında kademeli bir artış olmaktadır. Günümüzde Her 4 kadından 1’i ve hatta daha fazlası sezaryen doğum yapmaktadır. Sezaryen doğum, vajinadan ziyade karın duvarı ve rahim kesiği yoluyla gerçekleşmektedir.

Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer ?

Normal sezaryen doğum ortalama 45 dakika ile bir saat sürmektedir. Bebek genellikle ilk 5-15 dakika içinde doğurtulmaktadır, kalan süre kesiği kapatmak için kullanılmaktadır.

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur ?

Sezaryen doğumda doktorlar bebeğin akciğer gelişimini tamamlamasına dikkat ederler. Bu yüzden sezaryen doğum için en uygun tarih gebeliğin 38. haftasının tamamlanması ve gebeliğin 39. haftasında sezaryen doğumun yapılmasıdır.

Ameliyat Öncesi

Doğum öncesinde daha önce verilmemiş bir anestezi (genel, spinal veya epidural) verilecektir. Genel anestezi normalde acil sezaryenler için kullanılmaktadır, çünkü hızlı çalışır ve anne yatıştırılmaya çalışılır.

Spinal ve epidural anestezi , karından belin altına kadar olan bölgeyi (bazen bacaklar da uyuşuk olabilmektedir) uyuşturmaktadır. Böylece işlem sırasında hiçbir şey hissedilmemektedir. Bu işlem sırasında muhtemelen vücudunuzun alt kısmı uyuşmuş halde olacağından idrara rahat çıkmanızı sağlayacak sonda takılmaktadır.

Cerrahi

Doktorunuz, öncelikle karın duvarında bir kesi yapacaktır. Acil bir sezaryende bu, muhtemelen bebeğin daha hızlı verilmesine izin verecek dikey bir kesi (göbekten kasık bölgesine) olacaktır. En yaygın kesi, pubik kemiğin hemen üstünde, yatay olarak (sıklıkla bikini kesimi olarak adlandırılır) yapılmaktadır. Midenizdeki kaslar kesilmeyecektir.

Sonra rahim içine yatay veya dikey olarak bir kesi yapılacaktır. Hem karın altında, hem de rahimde aynı tip kesi yapılması gerekmez. Dikey olarak yapılan klasik kesi, genellikle düşük plasenta, acil durumlar veya anormallik taşıyan bebekler gibi karmaşık durumlarda yapılmaktadır.

En yaygın kesi düşük ve enine kesidir. Bu kesi diğerlerinden daha az risk ve komplikasyona sahiptir ve çoğu kadının bir sonraki gebeliklerinde rahim yırtığı riski az olan bir sezaryen sonrası vajinal doğum girişiminde bulunmasına imkân vermektedir.

Doktorunuz daha sonra amniyon sıvıyı dışarı çekip bebeği doğurtacaktır. Bebeğin kafası önce çıkartılacak, böylece ağız ve burun temizlenerek nefes alması sağlanacaktır. Bütün vücuda ulaştıktan sonra, doktorunuz yukarı çekip bebeğinizi gösterecektir.

Ameliyattan Sonra

Ameliyattan sonra, bazı bulantı ve titreme sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni anestezi, rahime olan müdahale veya adrenalin etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu semptomlar genellikle çabucak geçer ve bunun devamında uyuşukluk seyretmektedir.

Bebeğiniz sağlıklıysa, normalde bebek göğsünüzde kalabilir ve emzirmeye ve anne-bebek bağını kurmaya başlayabilirsiniz . Potansiyel herhangi bir komplikasyon için siz ve bebeğiniz sürekli olarak izlenecektir.

Hastaneden taburcu edilirken, kesi ve kendiniz için ameliyat sonrası bakım konusunda bilgilendirileceksiniz.

Sezaryen Doğumuyla ilgili bilmeniz gereken diğer konular şunlardır:
Sezaryen Nedenleri
Sezaryen Doğum Riskleri
Sezaryen Sonrası Bakım