Sezaryen Doğumu Gerektiren Nedenler

0

Doktorunuz, vajinal yolla doğum yapmak yerine sezaryen doğum yapma önerisinde bulunmasının birçok nedeni olabilir. Daha önceki gebeliğinizde veya doğumunuzda veya mevcut gebeliğinizde komplikasyonlarınız varsa planlı veya isteğe bağlı sezaryen yapmanız tavsiye edilebilir.

Vajinal yolla (Normal Doğum) doğum yapmayı düşünüyorsanız, ancak doğum öncesinde ya da doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlar sonucu sezaryen ile doğum yapmanız önerilirse plansız veya acil sezaryen yöntemi ile doğum yapabilirsiniz.


Sezaryen Doğumu Gerektiren Nedenler

1. Plasenta Previa (Düşük Plasenta)

Plasenta rahim içinde düşük/alçak olduğu zaman rahim ağzı kısmen ve tamamen kapanır. Her 200 gebeden bir tanesi üçüncü üç aylık dönemde yaşamaktadır. Tedavi, yatak istirahati ve sık gözlem içermektedir.

Belirtiler: Ana belirti vajenden hafif veya şiddetli ani kanamadır.
Ama aşağıdaki belirtilerden herhangi biri olursa hemen tıbbi yardım istemelisiniz:
• kramplar
• başlayıp duran ve birkaç gün veya birkaç hafta sonra tekrar başlayan kanama
• hamileliğin ikinci yarısında kanama

Riskler: Plasenta previa gelişmesi için risk faktörleri arasında şunlar vardır:

  • Bebeğin olağandışı bir pozisyonda olması: makat veya rahimde yatay durma
  • Rahim ilgili önceki cerrahiler: Sezeryan, Kürtaj gibi
  • Çoğul gebelik (ikiz, üçüz gibi.)
  • Daha önce düşük gebelik yaşandıysa
  • Büyük plasenta
  • Anormal şekilli rahim
  • 35 yaşın üzerinde olma
  • Sigara kullanımı

Makat Pozisyonu

Bir bebek makat geliş pozisyonunda (Bebeğin ters durması) olduğunda, vajinal doğum belirli koşullar altında yapılabilir, ancak sezaryen doğum genellikle tek seçenektir. Bununla birlikte, bebek sıkıntı çekiyorsa veya kordon sarkması varsa (makat bebeklerinde daha sık görülür) sezaryen gerekir. Bebeğin erken olması halinde sezaryen de yapılabilir.

Fetal (Cenin) Tehlike

Fetüsün gebelik veya doğum sırasında yeterli miktarda oksijen almadığı durumdur. Genellikle anormal bir fetüs kalp atış hızı ile tespit edilir.
Diyabet: Hamileliğiniz sırasında gebeliğe bağlı diyabet yaşarsanız veya diyabetikseniz, kilolu bir bebeğiniz doğabilir. Bu durum sezaryen doğum yapma şansınızı arttırır.

Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi)

Gebelik zehirlenmesi yalnızca gebelik sırasında ortaya çıkan bir durumdur. Gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan idrardaki yüksek tansiyonu ve proteini içerebilir. Genellikle gebelik hipertansiyonu tarafından engellenmektedir. Gebelikte yüksek kan basıncının preeklampsiyi göstermediği halde, başka bir sorunun işareti olabilir. Preeklamsi gebeliklerin en az % 5-8’ini etkiler.

Çoğul Gebelikler

İkizler pozisyonlarına, tahmini ağırlığa ve gebelik yaşına bağlı olarak vajinal yolla doğum yaptırabilir. Üç veya daha fazla bebek bekliyorsanız vajinal yolla doğum yaptırılması daha az olasıdır. Bu durumda, sezaryen doğum kaçınılmazdır.

İsteğe Bağlı Sezaryen Doğum

Anne adayının doğum korkusu, doğum risklerini göze alamaması, psikolojik olarak doğuma hazır hissetmeme gibi etkenlerden ötürü her hangi bir tıbbı sebep olmadan sezaryeni tercih etmeleridir.