Toksoplazma Nedir ? Belirtileri, Etkileri ve Önlemleri

1

Toksoplazma, enfeksiyona maruz kalmış, az pişmiş eti yiyerek veya bozulmuş meyve veya sebzeleri yutarak meydana gelmektedir. Kedilerin katı atıkları (dışkılar) toksoplazma gondii adı verilen ve nadir fakat ciddi bir kan enfeksiyonu olan toksoplazmaya neden olabilen bir parazit içermektedir. Kedi sahibiyseniz ya da sahibi olduysanız toksoplazmaya maruz kalmış ve buna karşı bağışıklık geliştirilmiş olabilirsiniz.

Toksoplazma’nın belirtileri nelerdir?

  • Yorgunluk
  • Ateş
  • Şişmiş lenf düğümleri
  • Bazen de hiç semptom olmayabilir

Toksoplazma ne kadar yaygındır?

Toksoplazma sıcak, nemli iklimli alanlarda en yaygındır. Orta ve Güney Avrupa, Afrika, Güney Amerika ve Asya’daki nüfusun % 50’den fazlası toksoplazma ile karşılamış durumdadır. Toksoplazma, muhtemelen en az pişmiş ve çiğ et tercihinden dolayı Fransa’da yaygındır.

Veterinerlik klinikleri, hayvan barınakları ve et ambalajlama işlemleri yapan iş yerleri bulaşmaya yardımcı olan ortamlardır.

Toksoplazma hamileliği nasıl etkiler?

Toksoplazmaya karşı bağışıklığı olmayan kadınlar için, bu parazitin gebelik öncesi veya sırasında maruz kalması fetusa enfeksiyon bulaşabilir. Annenin 10-24. haftalar arasında enfeksiyon geçirdiği zaman, yeni doğan çocuklarda ciddi sorunlara yol açma riski % 5-6 civarındadır. Bebeğin üzerindeki etkilere, prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, ateş, sarılık, retinanın anormallikleri, zekâ geriliği, anormal baş boyu, kasılmalar ve beyin kireçlenmesi dahildir.

Üçüncü üç aylık dönem boyunca, fetüsün enfeksiyona yakalanma riski artar, ancak önemli gelişmenin gerçekleşmesi nedeniyle fetüste hasar riski azalır.

Toksoplazma nasıl teşhis edilir?

Çoğu sağlık kuruluşu, gebelik öncesi veya ilk doğum öncesi ziyaret sırasında toksoplazma bağışıklığını rutin olarak tarayacaktır. Toksoplazma, gebelik sırasında mevcutsa, bebeğe ciddi hasar verme riskini azaltmak için birkaç ay antibiyotik tedavisi verilir. Kordosentez, gebelik sırasında bir enfeksiyon olup olmadığını belirleyebilen bir testtir.

Toksoplazmayı nasıl önleyebilirim?

  • Kedi dışkılarından kaçının; Kedi çöpünü değiştirmek için başkasından yardım isteyebilirsiniz.
  • Kedinize çiğ et vermeyin.
  • Kedinizle temas ettikten veya çiğ etle temastan sonra ellerinizi iyice yıkayın.
  • Tezgâhları temiz tutun ve eti iyice pişirin
  • Dışarıda yemek yiyecekseniz iyi pişmiş et sipariş edin