Tuvalet Eğitimi [Çocuklarda ve Bebeklerde Kesin Çözüm]

0

Tuvalet eğitimi üzerinde durulması gereken önemli bir durumdur. Çocuklar ve aileler için büyük bir adımdır. Başarının sırrı nedir peki? Zamanlama ve sabır.

Tuvalet eğitimi başarısı, belirli bir yaşa değil, fiziksel ve duygusal hazırlık üzerine kuruludur. Çoğu çocuk, 2 yaşına kadar tuvalet eğitimine ilgi duymaktadır ancak bazıları 2,5 yaşına kadar hazır olmayabilir; aslında bu işin acelesi olmaz. Tuvalet eğitimine erken başlayınca, çocuğunuzu eğitmek daha uzun sürebilir ve sinir bozucu olabilir.

Çocuğunuz hazır mı diye kendinize şu soruları sorun:

  • Çocuğunuz temel talimatları anlayabilir ve takip edebilir mi?
  • Çocuğunuz ıslak veya kirli bezden şikâyet ediyor mu?
  • Çocuğunuz size yüz ifadelerini ya da tavırlarını sözleri ile anlatabiliyor mu?
  • Çocuğunuz, lazımlık veya tuvalet ile mi, yoksa sadece iç çamaşırıyla mı ilgileniyor gibi görünüyor?
  • Çocuğunuz pantolonunu indirip tekrar yukarı çekebilir mi?
  • Çocuğunuz bir lazımlığa oturduğu zaman lazımlıktan kendisi kalkabilir mi?

Çoğunlukla evet cevabını verdiyseniz, çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olabilir demektir. Çoğunlukla hayır cevabı aldıysanız, özellikle çocuğunuz son zamanlarda yeni bir kardeşin gelişi gibi önemli bir değişiklikle yüz yüze gelmişse ya da yüz yüze gelmek üzereyse beklemek isteyebilirsiniz. Bugün tuvalet eğitimine muhalefet eden bir çocuk bu fikre birkaç ay sonra sıcak bakabilir.

Çocuklar, tuvaleti eğitimi almadan önce, bağırsak ve mesane kaslarını kontrol edebilmelidir. Bu kontrolün bazı işaretleri olarak her gün aynı saatte bağırsaklarının harekete geçmesi, geceleri bağırsak hareketliliğinin olmaması ve uykudan sonra kuru bir bezle uyanması tuvalete ya da lazımlığa kendi oturabilir olması, konuşabilir, giysileri giyip çıkarabilir ve diğer temel motor becerilerini elde etmiş olması önemli hususlardır.

Tuvalet eğitimi süresi ne kadardır?

Ortalama süre 3 aydır. Kızlar genellikle erkeklerden biraz daha erken tuvalet eğitimi alırlar.

Çocuğunuzun, muhtemelen 4 veya 5 yaşına kadar bir bağırsak hareketi sonrasında temizlik amaçlı silmeyle ilgili yardıma ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, dış mekânlarda kullanılan tuvaletlerde (genel tuvaletlerde) 5 veya 6 yaşına kadar ekstra yardıma ihtiyaç duyulabilir.

Çocuğum direnirse ne olur?

Çocuğunuz tuvaleti kullanmaya direnirse, muhtemelen henüz hazır değildir. Bazen tuvalet eğitiminde aksamalar veya gecikmeler, stres veya aile hayatındaki önemli değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, tuvalet eğitiminden iyi sonuç almış bir çocuk aniden belirgin bir sebep olmadan eğitimi yerine getirirken zorluk çıkarabilir. Bu, tuvalet eğitiminin normal bir parçasıdır. Bu sebeple, çocuğunuzun tuvalet eğitimi deneyimi olumlu olmalıdır. Eğer bir mücadele ya da bir irade savaşı olursa, bir süre ötelemek en iyisidir. Sizler tuvalet eğitimine hazır olabilirsiniz, ancak çocuğunuz olmayabilir.

Herhangi bir direnç gösteriyorsa tipik olarak aşağıda belirtilen hareketlerde bulunur:

  • Tuvalet kapısının önünde ya da tuvalet yanında yere yatıyorsa
  • Çığlık atarak ağlıyorsa
  • Kirli bir bezle oturmak onu rahat ve hatta mutlu ediyorsa
  • Çiş var mı kaka var mı tuvaletin geldi mi sorularına “Tuvalet yok” diyerek cevap veriyorsa direnç gösteriyor demektir.

Kazara ıslatma veya kirletme

Tuvalet eğitimi almış çocuklar okul yaşına kadar bazı kazalara neden olabilir. Gün boyunca bir çocuk oyun oynamaya başlar ve çok uzun süre tutar. Gece kazaları, çocuklar tuvaleti gün boyunca tam anlamıyla nasıl kullanacaklarını öğrendikten sonraki ilk 12 ay içinde sıklıkla meydana gelebilir. Genelde 3 yaşındaki çocuklar yatakta en az ayda bir kez gece ıslatır ya da kirletir.

Dışkı ile oynama

Tuvalet eğitimine odaklanmak bazen çocukların dışkıları ile oynamasına ilham verir. Bu normal bir davranıştır. Çocuğunuza, dışkının bir oyuncak olmadığını ve tuvalete ait olduğunu hatırlatın. Çocuğunuza tuvaletten çıkarmaya yardım ederek bu fikri güçlendirin. Çocuğunuzun kil veya oyun hamuru gibi malzemelerle veya parmak boyaları ile oyun süresi sunarak doğal bir doku hissi ihtiyacını karşılamasına yardımcı olun.

Cinsel organlara dokunma

Bazen tuvalet eğitimi, bazı çocukların genital bölgelerini hissetmelerine ve dokundurmalarına neden olan, idrar ve dışkı geldiği yerden merak uyandırır. Bu, çocukların bedenlerini nasıl öğrendiklerinin normal bir parçasıdır. Bu davranış için çocuğunuzu utandırmayın veya cezalandırmayın. Cinsel organların işlevini ve vücudunun bir parçası olduklarını açıklayabilirsiniz.


Sonuç olarak;


Tuvalet eğitimindeki en iyi strateji çocuğunuzu yakından izlemek ve hazır olduğunu gösteren fiziksel ve duygusal belirtileri aramaktır. Yaklaşımınızda çocuğunuzun duygularını ve kişiliklerini göz önünde bulundurun.

Sabırlı olun, denemeye devam edin ve çocuğunuzun yeteneklerine saygı gösterin.