Verniks Kazeoza Nedir ?

0

Verniks kazeoza (Vernix caseosa), bebeğinizin derisinde bulunan koruyucu bir tabakadır. Beyaz peynir benzeri bir madde olarak görünür. Bu kaplama, rahimdeyken bebeğin derisinde gelişir. Maddenin izleri doğumdan sonra ciltte görülebilir. Acaba bu verniks kazeoza kaplamasının amacı nedir?

Vernix caseosa’nın rolünü anlamak için kendi cildinizin çok fazla su maruzuna nasıl tepki verdiğini düşünün. Yüzme ya da banyodan sonra parmaklarınızın ve cildinizin kırışıklıkların devam eder. Bundan yola çıkarak sıvılar, bebekler üzerinde de aynı etkiye sahiptir diyebiliriz.

Unutmayın, bebeğiniz 40 hafta boyunca amniyon sıvısı içinde bulunmaktadır. Rahimdeyken amniyon sıvısından koruyan bu kaplama sayesinde doğmamış bebeğinizin cildi kırışmayacaktır.

Ayrıca, vernix caseosa doğumdan sonra bebeğin yumuşak bir cilde sahip olmasına katkıda bulunmaktadır. Buna ek olarak, rahimdeyken bebeğinizin cildi enfeksiyonlardan da korunmaktadır.

Bebeğinizin derisinde vernix caseosa miktarı, doğum tarihinize yaklaştıkça azalır.

Vernix Caseosa’nın Yararları Nelerdir?

Vernix caseosa’nın faydaları gebelikle sınırlı değildir. Bu madde, doğum sırasında veya sonrasında da bebeğinize yarar sağlamaktadır. Doğumdan sonra bebeğinizin cildinde ne kadar az veya ne kadar kaldığına bakılmaksızın, vernix caseosa’yı mümkün olduğunca yenidoğan cildinde tutmayı düşünmelisiniz. Bu da aslında ilk banyoyu geciktirmek demektir.

Bu doğal koruyucunun faydaları arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Antimikrobiyal özelliklere sahiptir

Yeni doğanların hassas bir bağışıklık sistemi vardır, bu da hastalıklara karşı daha duyarlı oldukları anlamına gelir. Emzirmek bebeğin bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olur, ancak bu da tek seçenek değildir. Vernix caseosa doğumdan sonra yeni doğan bebekleri enfeksiyonlardan da koruyabilir. Bunun nedeni, kaplamanın antioksidanların yanı sıra anti-enfeksiyon ve anti-inflamatuar özellikler içeriyor olmasıdır.

Doğum kanalından geçişi rahatlatma – doğum kanalını yağlama

Vernix caseosa sadece rahimdeki sıvılar için koruyucu bir bariyer oluşturmaz. Doğum sırasında bebeğiniz doğum kanalından geçerken sürtünmeyi azaltabilir.

Bebeğinizin vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur

Hamilelik sırasında vücudunuz bebeğinizin vücut ısısını düzenlemede hayati bir rol oynar. Bir bebeğin doğumdan sonra kendi vücut ısısını ayarlaması zaman alır. Bu nedenle bir bebeği battaniyeye sarmak ve uygun bir oda sıcaklığında korumak önemlidir. Vernix caseosanın bebeğinizin cildi üzerinde olabildiğince uzun süre tutulması vücut ısısını doğal olarak stabilize edebilir.

Bebeğinizin cildini nemlendirir

Vernix caseosa ayrıca doğumda ve doğumdan sonra yumuşak, pürüzsüz cilde katkıda bulunur. Bu peynir benzeri madde bebekler için doğal bir nemlendirici olup cildi kuru ve çatlamış olarak korur.

Bebeğinizin ilk banyosunu ertelemeyi neden isteyebilirsiniz?

Vernix caseosa’nın rolünü anladıktan sonra, sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için bebeğinizin ilk banyosunu ertelemeyi seçebilirsiniz. Banyoyu ertelemek için seçtiğiniz süre size kalmıştır.

Bazı anneler bebeklerini birkaç gün veya doğumdan sonraki bir hafta sonra banyo yaptırmazlar. Ancak bu kadar uzun süre beklemek zorunda değilsin. İlk banyoyu sadece 24-48 saat ertelerseniz bile, yeni doğan bebeğiniz, bu maddenin faydasını görmüş olacaktır.

Doğumdan sonra hemşireler yumuşak bir bezle yenidoğanın derisindeki kan ve amniotik sıvı izlerini hafifçe çıkarabilir. Ancak, hastane görevlilerine vernix caseosanın aşırı miktarlarını silmenizi istemediğinizi söyleme seçeneğiniz vardır.

Bebeğiniz, sıvı ve kanla kaplı doğduğu doğrudur. Ancak doğduklarında bebekler kirli değildirler, bu nedenle ilk banyoyu ertelemenin hiçbir zararı yoktur. İstisna durumlarda, örneğin, bebeğinizin dışkısı olan mekonyumda olması durumunda zararı olabilir.

Genellikle doğmamış bir bebeğin dışkısı, hamilelik sırasında bağırsaklarda kalır. Fakat bazen dışkı, doğum sırasında amniyon sıvısına sızar. Doğumdan sonra hızlı bir şekilde banyo yapmak bebeklerin mekonyumu alması riskini azaltır.