Yapılandırılmış Oyun Nedir

0

Yapılandırılmış Oyun Nedir; Ebeveyn olmanın en büyük zevklerinden biri, çocuğunuzun oyun oynarken izlerken büyüyüp geliştiğini görmek, yeni becerilere sahip olmak ve oyun oynarken yeni arkadaşlar edinmekten zevk duyduklarını gözlemlemektir.

Peki, Çocuğunuz en iyi nasıl öğrenir? Tek başına mı keşfederek mi, yoksa ebeveyn olarak çocuğunuzu yönlendirerek mi? Her iki yol da eşit derecede önemlidir. Kendi başlarına öğrenme devam ederken beraberinde ebeveynler, küçük çocukların gelişimi için yapılandırılmış oyun etkinlikleri düzenlemeleri önem taşımaktadır.

Unutmayın, oyun sürenizi akıllıca seçmeniz önemlidir! Her çocuk kendine has becerilere ve yeteneklere sahiptir bu sebeple her çocuk birbirinden farklıdır ve dolayısıyla farklı şekillerde oynamayı öğrenmektedir.

“Oyun sadece eğlence değil, çocuğunuzun sağlıklı gelişmesinin anahtarıdır.”

Doğumdan itibaren bebeklerin ve çocukların nasıl öğrendiğini, kim oldukları hakkında bilgi sahibi olmalarını, güçlü yönlerini ve sınırlarını test ederler ve dünyada olan biten hakkında keşfederler.

Aslında, beyin gelişimi üzerine yapılan araştırmalara göre Yapılandırılmış oyun aslında beynin yapısal tasarımını şekillendirir. Yapılandırılmış oyunlar, “esnekliği ve daha sonraki yaşamda öğrenme potansiyeli arttırılmış” bir beyin yaratmaktadır. 

Yapılandırılmış ve Yapılandırılmamış Oyun Arasındaki Fark Nedir?

Yapılandırılmış (Yapısal) oyun genellikle yetişkin liderliğinde bir yönlendirme ve bir çocuğun yeni bir beceri öğrenmesi için belirli bir görevdir. Yapılandırılmış oyun tipik olarak fiziksel veya bilişsel (beyin beceri) bir aktivitedir. Küçük çocukların yeni şeyler öğrenmesinin en iyi yollarından biridir.

Yapılandırılmış oyun sırasında, çocuklar yeni fikir ve fırsatlarla tanışmaktadır, öğrenmeye odaklanma, dikkat etme, sırayı alma ve yönergeleri izleme gibi gelişimlerini ve öğrenme yeteneklerini geliştirmektedir.

Yapılandırılmamış oyun, sınırsız olanaklara sahip açık veya yaratıcı serbest oyun anlamına gelir. Oyun oynamak için oyuncak gibi ürünler gerektirmez. Boş kâğıda boyama yapılması, bloklarla bir şey inşa etmesi veya çeşitli geri dönüşüm malzemeleri ile yaratıcılık kazanma Yapılandırılmamış oyunun birer parçasıdır.

Yapılandırılmamış oyun çocuklara yaratıcılık, hayal gücü, karar verme ve genel duygusal ve sosyal becerilerin gelişimi konularında deneyimler sunmaktadır. Araştırmalara göre; “Çocuklar, öğrenmelerini kontrol altında tutarken uzun süre yoğunlaşma ve sebat etme eğiliminde olduklarını, motivasyon seviyelerinin daha yüksek olduğunu, sebep olarak kendilerine hitap eden birşey seçtiklerini” belirtiyor.

Yapılandırılmış ve Yapılandırılmamış Oyunların Faydaları

Her iki oyun kategorisi de bir çocuğa merak ve öğrenme duygusu uyandırmak için önemlidir. Bir çocuk, yapılandırılmış bir oyun aktivitesine dâhil olduğunda, önceden belirlenmiş bir hedefi en etkin veya etkili şekilde nasıl gerçekleştireceğini öğrenmektedir. Buna karşılık, yapılandırılmamış oyun sıfırdan nasıl yaratılacağını öğrenmek ve olasılıkları keşfetmekle ilgilidir.

Çocukların ve öğrencilerin problemleri nasıl çözeceklerini, kişisel veya toplu bir hedefe doğru nasıl çalışacaklarını veya aktif dinlemeyi geliştirmelerini öğrenmeye yardımcı olmak mı istiyorsunuz? Yapılandırılmış oyun etkinlikleri bu becerileri geliştirmek için idealdir. Bu oyun kategorisi, çocukların güvenini artırmak, esnekliği teşvik etmek ve bir ekip içinde nasıl işbirliği yapmayı öğrenmek ve daha güçlü iletişim becerileri geliştirmek için de kullanışlıdır.

Yapılandırılmamış oyun, hayal gücü, yaratıcılık ve empati gibi önemli nitelikleri oluşturur. Bu oyun kategorisi, utangaç bir çocuğun kendilerini daha net bir şekilde ifade etmelerini ve ayakları üzerinde durmayı öğrenmelerine ve problem çözerken farklı bir bakış açısıyla yaklaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış oyun, çocukların refahı ve büyümesi için önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir oyun türü olan bu oyunlar, çocuğun mantıklı ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaya eşit derecede fayda sağlamaktadır.

Oyun sadece eğlence demek değildir, çocuğunuzun sağlıklı gelişmesinin anahtarıdır. Çocuğunuzla oynamak ve etkileşimde bulunmak için biraz zaman bulmaya çalışılmalı, aynı zamanda onları bağımsız olarak oynamaya teşvik edilmelidir. Oyun, çocuğunuzla iletişim kurmanın ve onların öğrenme ve büyümelerini izlemenin harika bir yoludur. (Yapılandırılmış oyun nedir hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz).